جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

خانه تاریخی مجیری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه تاریخی مجیری

Loading the player...

خانه مجیری مربوط به اواخر دوره قاجار - اوایل دوره پهلوی است و در خمینی شهر، محله اندوان، خیابان شریعتی جنوبی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۵۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است 
خانه مجیری ها متعلق به حاج ابوالحسن مجیری (متوفی به سال 1286قمری ) یکی از تجار معروف توتون و تنباکو در زمان سلطنت ناصرالدین شاه است.
اتاق ها و فضای اطراف حیاط دارای تزئینات فراوان گچبری و کاشی کاری است. شومینه ی خانه با گل های زیبا نقاشی شده که حاکی از ذوق فراوان نقاش است.
زیر زمین بزرگی در زیر فضای سفره خانه وجود دارد که از طریق نورگیرهای مشبک، از حیاط خانه نور می گیرد.
خانه حاج ابوالحسن مجير تاجر معروف با همه ويراني اش هنوز هم آخرين بازمانده اين خاندان را در پناه خود دارد . خانه اي كه به همت شهرداري در دست بازسازي است و در آينده اي نزديك زيبايي و استحكام خود را بازخواهد يافت . خانه سرتيپ سدهي نيز با يك قرن قدمت از همين دست بنا هاست اين خانه بازگو كننده فرهنگ زيست نياكان ماست و بيانگر جايگاه و حرمت خانواده در ميان ايرانيان معماري آن بومي است و منطبق بر باورها و اعتقادات ما  بطوريكه اهل خانواده در ان احساس آرامش كنند و به دور   استراحت همسايه ها و تسلط چشم نامحرم زندگي كنند . اين خانه ها به شكلي طراحي شده اند كه علاوه بر صاحبخانه  ، ميهمانان نيز در ان احساس راحتي كنند . تأمين روشنايي ، گرماي زمستان و خنكي تابستان      بيشتر از طريق عوامل طبيعي همچون نور خورشيد و جريان هوا بوده است . ديوانخانه  محمد حسين خان امين معروف به خانه سرتيپ سدهي از بناهاي دوران قاجار است و داراي تالار حوضخانه ، نارنجستان ، اتاق هاي سه دري و پنج دري ف چايخانه و برج مراقبت مي باشد . اين بناي زيبا كه از خشت خام آجر ساخته شده  داراي تزئينات بسيار چشم نواز است . تزئيناتي همچون گچبري منبت كاري ، آئينه كاري ، پارچه هاي سقفي و پنجره هاي با شيشه هاي رنگي اين بناي با شكوه كه سقف ايوان آن برروي ستونهاي سنگي قرار گرفته است داراي حجاري هاي ظريف و زيباست و شكل  بيروني آن شباهت انكار ناپذيري با عمارت باغ ارم شيراز دارد .