جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

خانه تاریخی حاج شهاب بنی طبا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه تاریخی حاج شهاب بنی طبا

Loading the player...

دانلود

خانه تاریخی حاج شهاب  بنی طبا مربوط به دوره قاجار - دوره پهلوی است و در آران و بیدگل، محله مختص آباد، اول خیابان ۲۲ بهمن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۹۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا طی دوره های صفوی تا اواخر قاجاریه به شیوه معماری درون گرا وبه سبک گودال باغچه ساخته شده است.این بنا در سال 1384 هجری شمسی با هزینه شهرداری آران وبیدگل و با همراهی خاندان بنی طبا تملک شدو کار مرمت و احیاء آن با مساعدت مدیریت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری منطقه کاشان و آران و بیدگل انجام شد. قدمت قسمت شمالي اين خانه به دوران قاجار و زند مي رسد. باغچه­ های چهارگانه­ ای که در طرفين حياط وجود داشت ، مملو از درختان انار و انجير و عنّاب و گل سرخ بود. حوضي لبريز از آب زلال که در کنار آن سماور زغالی خودنمايی می­کرد. مطبخ و تنوري که هر از چندي بانوان خانه جمع می­شدند و در آن نان می­پختند. پاييز ، انارها چيده و ميان اهل خانه تقسيم مي شد. نظمي در اين خانه حکمفرما بود که بچه­ ها با احترام از بزرگترها فرمان مي بردند و حتّی حاضر نمي شدند که به درخت­ ها و ميوه­ هايش دست بزنند باغچه­ های چهارگانه­ ای که در طرفين حياط وجود داشت ، مملو از درختان انار و انجير و عنّاب و گل سرخ بود.

آران وبیدگل - ابتدای خیابان ۲۲ بهمن (کارخانه برق سابق) روبروی کانون شهیدبنی طبا ـکوچه اهلبیت چهارم(شهید علیرضا بنی طبا)

در دل کویر و یا وسط جنگل. در میانه راه‌های ناشناخته و یا در مسیرهای پر بازدید مانند شهرستان آران و بیدگل که در نزدیکی کویر مرنجاب است و کویرنوردان زیادی را به سمت خودش جذب می‌کند. این شهرستان دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی زیادی است که هنوز شناخته نشده‌است. مانند خانه بنی‌طبا که به دوره قاجاریه تعلق داشت و اکنون به یکی از خانه‌های بوم‌گردی تبدیل شده‌است

خانه‌ای با وسعت ۴۸۰۰ متر که آنها در بخش ۱۸۰۰ متری آن اقامت کرده‌اند. این خانه اولین بار در دوره صفوی ساخته شد و حدود ۴۰ نفر ظرفیت اقامتی در ۷ اتاق دارد.