جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

خانه تاریخی برومندها خورزوق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه تاریخی برومندها خورزوق

خانه برومندها در شهر خُورزوق: این شهر در 32 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 51 درجه و 37 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با 1572 متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد. خُوروزق در سال 1345 شهر شد که با مرکز شهرستان برخوار فاصله چندانی ندارد.

این شهر از جنوب در 4 کیلومتری شمال اصفهان و از شمال در 5 کیلومتری مرکز شهرستان برخوار « شهر دولت آباد» هم مرز شهرستان شاهین شهر و میمه و تا تهران 410 کیلومتر فاصله دارد در بخش مرکزی شهرستان بُرخوار  قرار گرفته و جمعیت آن امرزوه بیش از بیست هزار نفر است. خُورزوق در زبان عامیانه خُورزوک گفته می‌شود. در واقع خُورزوق مُعرب خُورزوک است. خُور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است. (خورزوک یا سرزمین آفتاب). مردم خورزوق به زبان محلی صحبت می‌کنند. محله‌های قدیمی این شهر عبارت‌اند از : محله درب مسجد بزرگ ، محله عربها ، محله درب حمام نو و قدیمی ترین بنای شهر مسجد جامع متعلق به دوران تیموری است که به صورت دو ایوانی با گنبدی کوچک ساخته شده است . از دیگر آثار تاریخی این شهر می توان خانه برومند را نام برد. شهرخُورزوق دارای خانه ها و آثار تاریخی دیگری چون تکایا و مساجد قدیمی می باشد. با وجود مواد اولیه و ابزار بومی ، از صنایع دستی این شهر می توان قلمزنی، منبت ، کاشی مُعَّرق و هفت رنگ ، سراجی سنتی و سرامیک ، گلیم بافی و بویژه سفره قلمکار را نام بردکه70  % تولید قلمکار کشور را برعهده دارد. 

یکی از آثار باستانی باقیمانده از گذشته های دور در شهر خورزوق خانه تاریخی برومند است که تاکنون کاری برای بهره برداری مناسب از آن نشده است خانه برومند ها ظاهرا متعلق به دوره قاجار است و دارای معماری بسیار زیبایی است . درخانه از مصالح خشت وگل وگج استفاده شده است و و سقف اتاقها   طاق وچشمه است و نقاشی های زیبایی در اتاقها انجام شده است اتاقها اندود گچ می باشد ودارای آیینه کاری ونقاشی های گل وبوته وعکس حیوانات است .اتاقها مزین به تاقچه وتاقچه بلند است و حیاط نسبتا بزرگی دارد که دارای باغچه است حوض دارد . دو ایوان در ضلع شمالی آن با طاق وچشمه وجود دارد واتاق وسط سه دری است واتاقهای داخل هر ایوان نیز سه دری وداراری درب های چوبی است بر بالای اتاق سه دری میانی و داخل ایوانها پنجره های شیشه ای گل مانند وجود دارد . در ب خانه چوبی وقدیمی است واز هشتی وارد دالان وسپس به حیاط راه می یابدجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
باسلام ضمن تشکر ازشما. درمورد نام خورزوق که دیگران... محمد ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ ۱۷:۳۱

محمد
باسلام ضمن تشکر ازشما. درمورد نام خورزوق که دیگران وشما آنرا به سرزمین آفتاب تعبیر نموده آید تعبیر اشتباهی است اولا کدام زمینها آفتاب ندارد.؟ 2-نام قبلی خورزوق تا زمان مغولها خورسوک بوده حاکمان مغول چون ( ک) نداشتند مانند دیگر جاها (ق) را جانشین نمودند. ودر کتب اوستا خورسوک به معنی روشنایی وروشن اندیشیدن آمده و از نامهای کهن ایران زمین است. بهمين دليل نیز گویش مردمان خورزوق پراز واژه های اوستایی و زبانهای ایران باستان است.
0 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ ۱۷:۳۱