جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

خانه تاریخی اعلم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه تاریخی اعلم

Loading the player...

دانلود

در خیابان عبدالرزاق و در كوچه ای روبروی تل عاشقان و در قلب بافت قدیم اصفهان خانه ای قرار گرفته كه به لحاظ زیبایی و تزئینات پركار و ویژگیهای هنری و نقاشی روی گچ و روی آینه و صنایع چوبی و حجاری در عداد بناهای شاخص اصفهان به شمار می رود.

این خانه كه سالها از طرف مالكان بلا استفاده رها شده بود، پس از خریداری مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. متأسفانه قسمت‌هائی از این بنای جالب به وسیله افراد سودجو كه وجود این اثر نفیس را مزاحمتی برای اهداف سودجویانه خود می‌دانستند تخریب شده است.

از جمله آتش‌سوزی سردر بسیار زیبای خانه و تخریب طاقی كه بر روی گذر شمالی ساخته شده بود و به صورت پشت بندی محكم و استوار خانه را حفظ می كرد.

آنچه در خانه اعلم جلب توجه می كند، تنوع تزئینات و نقاشی ها و گچبری های آن است. اتاق پنج دری خانه اعلم همچون آلبوم نفیسی از آینه كاری،‌ نقاشی، گچبری و منبت كاری هنرهای تزئینی دوران قاجار را رو در روی بیننده قرار می دهد.

طرحهای متعددی كه از كاخ های زیبای اصفهان و مناظر ایرانی و اروپائی تهیه شده به همراه گل و بوته و شیشه های رنگی میتواند الگوی بسیار مناسبی برای هنرهای تزئینی دوران قاجار شد.

علاوه برآن، تزئینات این خانه بیانگر توجه مجدد هنرمندان دوران قاجار به هنرهای دوران صفویه است . این اثر در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.