جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

جنگل فندقلو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

جنگل فندقلو

Loading the player...

جنگل فندقلو در 30 کيلومتري شهر اردبيل و 10 کيلومتري جنوب شهر نمين قرار گرفته است. محدوده جنگل فندقلو از شرق خانقاه عليا واقع در مسير جاده بين شهري نمين– آستارا شروع شده با جهت شمال غربي– جنوب شرقي در شرق روستاي حور خاتمه پيدا مي‌کند. عرصه جنگلي فندقلو بخشي از جنگل‌هاي شرق استان اردبيل به شمار مي‌رود که ادامه جنگل‌هاي نيمه گرمسيري استان گيلان مي‌باشد. مساحت اين جنگل حدود 16 هزار هکتار است که بيش از 4000 هکتار آن تحت پوشش عرصه‌هاي جنگلي قرار دارد و بقيه را مراتع تشکيل مي‌دهند. حداقل ارتفاع منطقه فندقلو 1500 متر از سطح دريا و حداکثر آن 1850 متر مي‌باشد.

مسيرهاي مختلفي براي دسترسي به اين جنگل وجود دارد اما راه اصلي آن که آسفالته مي‌باشد، سه راهي جاده اردبيل به آستارا در نزديکي شهر نمين است. به اين ترتيب که در مسير راه اردبيل به آستارا و پيش از رسيدن به نمين مسيري سرسبز و زيبا با تابلوي راهنماي جنگل فندقلو مشاهده مي‌شود. راه ديگر براي رسيدن به اين جنگل از جاده اردبيل به تهران در گردنه حيران از داخل روستاي گيلده مي‌باشد.

در مجموع 19 گونه جنگلي در اين منطقه شناسايي شده‌اند که در بين انواع شناسايي شده گونه‌هاي نادري نظير فندق، ممرز، راش، بلوط، بلند مازو و بيدمشک وجود دارند که به ارزش منطقه مي‌افزايد اما نام فندقلو از اين جهت بر اين جنگل نهاده شده که در آن درخت فندق بيش از ساير گونه‌ها روييده است. با اين همه در آن درختان ميوه‌اي از قبيل سيب وحشي، گوجه سبز، ازگيل، به، تمشک و توت فرنگي نيز يافت مي‌شود. در دشت‌هاي جنگل فندقلو يکي از زيباترين و نادرترين گل‌هاي دنيا به نام سوسن چلچراغ مي‌رويد و قابليتي بسيار ممتاز براي توسعه در صنعت گردشگري دارد.


جنگل فندقلو دو بهار دارد؛ يکي از ابتداي فروردين تا پايان خرداد و ديگري از مهر تا آبان. اين منطقه جزو مناطق سردسير استان اردبيل محسوب مي‌شود. هواي اين ناحيه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات، داراي تابستاني بسيار خنک و مطبوع و زمستاني سرد و مرطوب است.

گونه‌هاي جانوري مختلفي در اين منطقه زندگي مي‌کنند که عبارتند از گرگ، روباه، خوک وحشي، خرگوش، خرس قهوه‌اي، عقاب طلايي، بلدرچين، هدهد، قرقاول، کبک، چکاوک، کلاغ ابلق و سياه و ... .

در داخل جنگل يک استخر آب گرم به نام ميشه سويي وجود دارد که آب آن خاصيت درماني دارد و افراد زيادي به اين دليل به اين مکان مراجعه کرده و چند روزي را داخل جنگل و در کنار استخر آب گرم و آبشاري که در منطقه قرار داد، اقامت مي‌کنند. جنگل فندقلو به دليل نزديکي به شهر نمين و برخورداري از رطوبت منطقه و دسترسي آسان از جاده بين شهري اردبيل- آستارا، همواره به عنوان يک گردشگاه در استان اردبيل مورد توجه بوده است. از جمله امکانات موجود در منطقه فندقلو وجود پيست اسکي مناسب براي فصل سرد سال است که گردشگران را به سمت خود جلب مي‌کند. در اين جنگل مکان‌هايي براي اقامت گردشگران تدارک ديده شده که امکان اقامت به صورت شبانه‌روزي در آن مهيا است. در سال‌هاي اخير زيباترين تله‌کابين با منظره طبيعي و جنگلي در اين بهشت بي‌نظير داير شده که گردشگران مي‌توانند با استفاده از آن، زيبايي‌هاي خدادادي منطقه حيران، فندقلو و بخشي از استان گيلان را نظاره‌گر باشند.