جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی

Loading the player...

دانلود

جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی به گزارش خبرگزاری صدا و سیما دبیر علمی جشنواره با بیان اینکه از مجموع 800 طرح فن آفرینی به دبیرخانه دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در اصفهان صد طرح به مرحله داوری راه یافت گفت: علاوه براین صد طرح، 50 طرح دیگر به جشنواره  دعوت شدتا از فرصت جذب سرمایه گذار داخلی وخارجی بهره مند شود .

کوروش خسروی افزود: 75 سرمایه گذار ایرانی و25 سرمایه گذار خارجی از فنلاند، آمریکا، عمان، پاکستان، کره جنوبی، مالزی و فرانسه آماده دریافت ایده ها شرکت های دانش بنیان  هستند 

وی گفت این طرح ها در مدت سه روز برای سرمایه گذاران ارائه می شود و در نهایت 14 طرح مهم که به مرحله نهایی داوری برسد از تسهیلات معاونت علمی وفناوری ریاست جمهور برخوردار می شود. 

دبیر علمی جشنواره فن آوری شیخ بهایی افزود: معاونت علمی وفن آفرینی ریاست جمهور 140 میلیارد ریال تسهیلات برای 14 طرح برگزیده جشنواره اختصاص داده است. 

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان هم با اشاره به اینکه در این دوره، 110 طرح در بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری دریافت شده است، گفت:‌ به منظور ایجاد ارتباط میان صاحبان سرمایه با صاحبان ایده، بخشی با عنوان نشاء به این جشنواره اضافه شده است.

دکترمهدی کشمیری از انعقاد قرارداد جدیدی بین شهرک ودانشگاه صنعتی خبر داد.

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: در جشنواره دوازدهم 320 طرح کسب و کار در بخش آزاد و 528 طرح کسب و کار در بخش المپیاد دانشجویی از تمام استان‌ها دریافت شد، ضمن آن که 19 طرح در هر بخش به مرحله نهایی راه یافت.

در حاشیه این جشنواره شرکتهایی که ایده های خودرا عملیاتی کردند محصولاتشان را در قالب 27 غرفه ارائه می کنند.

جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی با هدف ترویج و توسعه فن‌آفرینی، خلاقیت و نوآوری، معرفی فن‌آفرینان به عنوان موتور حرکت و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد فضای تعامل در میان فعالان عرصه‌های مختلف فن‌آفرینی برگزار می‌شود.

حوزه فعلي جشنواره یک حوزه ملی برای فن‌آفرینان داخل کشور است و در يك چشم‌انداز ميان‌مدت، فرا‌ ملي شده و كشورهاي منطقه را شامل خواهد شد. اين جشنواره با محتوايي منحصر به فرد، ارديبهشت‌ماه هر سال، توسطشهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار مي‌شود.

این جشنواره منحصر به فرد در اعتبار‌بخشی به فعالیت‌های فن‌آفرینان در دو بخش مسابقه‌اي و غير مسابقه‌اي برگزار می‌شود:

بخش مسابقه‌ای طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فن‌آفرینی با محتوا و نظام داوری ویژهبخش غیر مسابقه‌ای نمایشگاه و سمینارهای آموزشی

که ادعای منحصر به فرد بودن این جشنواره را در توسعه و اعتبار‌بخشی به فن‌آفرینی اثبات می‌نماید.

نظر به اهمیت ویژه ترویج فرهنگ کارآفرینی و فن‌آفرینی در سطح دانشجویان دانشگاه‌ها و به منظور حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین، المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی به همت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برنامه‌ریزی و به اجرا گذاشته شد. از این رو شاهد حضور ویژه دانشجویان در این بخش از جشنواره خواهیم بود که با همکاری و مدیریت استانی پارک‌های علم و فناوری استان‌های سراسر کشور برگزار خواهد شد.

استقبال از جشنواره از سوی فنآفرینان و مخترعین و همکاری پارک‌های علم و فناوری در برپایی جشنواره‌های استانی همکار با جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی بر موفقیت این جشنواره افزوده است.

مسابقه:

جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی به عنوان اولین جشنواره حوزه کارآفرینی در کشور از سال 1382 به ابتکار شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعالیت خود را آغاز نمود. سه جشنواره اول با عنوان کارآفرینی برگزار شد. این در حالی است که تا قبل از برگزاری جشنواره در سطح ملی، در سه جشنواره منطقه‌ای تجارب لازم کسب شده بود. از طرفی این جشنواره زمانی کار خود را آغاز نمود که موضوع کارآفرینی در سطح بسیار ابتدایی در کشور مطرح بود. پس از سه دوره برگزاری موفق این جشنواره در حوزه کارآفرینی و رشد این مفهوم در جامعه و با توجه به تغییر نام و رسالت وزارت متبوع به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هیات امنای شهرک با تصویب آیین‌نامه جدید جشنواره، عنوان آن را به جشنواره ملی فن‌آفرینی (کارآفرینی مبتنی بر فناوری یاTechnopreneurship) شیخ‌بهایی تغییر داد. لازم به ذکر است که کلمه فن‌آفرین برای اولین بار پس از جشنواره سوم، در کشور توسط شهرک مطرح و در عنوان جشنواره قرار گرفت و جشنواره کارآفرینی به وزارت کار و امور اجتماعی وقت منتقل شد.

نام:

از آنجا که شیخ‌بهاء‌الدین محمد عاملی متخلص به شیخ‌بهایی از مفاخر بزرگ جهان اسلام و منشاء خدمات ارزشمند علمی، فرهنگی و عمرانی در ایران بوده است، به پاس ارج نهادن به این عالم فرزانه و زنده نگه داشتن یاد او این جشنواره به نام «جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی» نامیده شده است.

تندیس:

تندیس جشنواره با الهام از دانشمند بزرگ جهان اسلام، شیخ بهایی طراحی گردیده است و به عنوان نشان ملی فن‌آفرینی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و شخصیت‌های عالی کشور به برگزیدگان جشنواره اهدا می‌گردد