جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

جاذبه های گردشگری شهرستان اردل - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

جاذبه های گردشگری شهرستان اردل

Loading the player...

دانلود

جاذبه های گردشگری شهرستان اردل یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری در ایران و موقعیت جغرافیایی ۳۱٫۹۹۷۹۷۰۱ درجه شمالی و ۵۰٫۶۶۲۰۵۷۴ درجه شرقی در ارتفاع ۱۳۸۸ متری از سطح دریا است. این شهر مرکز شهرستان اردل می‌باشد و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده‌است.
شهر اردل مرکز شهرستان اردل در ۳۹ درجه و ۵۰ دقیقه دارازای جغرافیایی و ... درجه و ۳۲ دقیقه پهنای جغرافیایی، در بلندی ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. اردل در فاصله ۸۶ کیلومتری بروجن و ۷۵ کیلومتری جنوب باختری شهرکرد، در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و خشک و بیش‌ترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۳۵ درجه و کم‌ترین درجه حرارت در زمستان‌ها ۷ درجه زیر صفر می‌باشد. میزان باران سالانه اردل به طور متوسط ۵۰۰ میلی‌متر است.
جمعیت
بر پایهٔ آمار سال ۱۳۹۰ جمعیت اردل بالغ بر ۸۹۹۲ نفر می‌باشد. اردل در سال ۱۳۶۹ شهرستان مستقلی شد و جمعیت شهرستان طبق آمار سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۳۵۱۴ نفر بوده است.
منطقه بهشت آباد اردل در استان چهارمحال و بختیاری، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی بکر و زیبا و جلوه ای از عظمت و زیبایی خلقت خداوند متعال است که بویژه در فصل بهار، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
رودخانه معروف ميزدج در شمال شهر اردل و در دامنه هاي رشته کوه جهان بين جاري است که از شعب اصلي کارون مي باشد. اين رودخانه در مسير خود، آبشارهاي سالدران و بهشت آباد را پديد مي آورد.
اين آبشارها از زيباترين مناظر کوهستاني منطقه هستند.
منطقه بهشت آباد در فاصله 7 کيلومتري شمال شرق شهر اردل واقع شده و به راستي که نام زيبنده اي دارد.
روستای بهشت آباد علاوه بر رودخانه، آبشارها و پوشش گیاهی زیبا و منحصر به فرد، دارای بناهای تاریخی می باشد که می توان به پل قدیمی بهشت آباد و تپه بهشت آباد اشاره کرد.
اثر تاریخی پل بهشت آباد مربوط به دوره قاجار است  که در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ۵۹۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این پل، توسط یکی ازخوانین قدرتمند بختیاری، به نام حسینقلی خان ایلخانی بختیاری در شش کیلومتری شهر اردل در کنار روستای بهشت آباد و بر روی رودخانه بهشت آباد ساخته شده است.
شهرستان اردل، دارای چشم اندازهای بسیار زیبا و دیدنی با آب و هوای خنک و مطبوع تابستانی  می باشد که برخی از مناطق دیدنی و گردشگری در نزدیکی این شهر، عبارتند از:
1- رودخانه زيبای بهشت آباد كه سرچشمه اصلي رودخانه كارون است. 2- باغات دره دراز ( دردراز ) 3- باغات بنوار 4- دشت زرداليک 5- درختستان های كوهينه 6- چشمه مولا در روستای آلیکوه 7- چشمه سرداب رستم آباد 8- چشمه سرخون 9- چشمه شلیل 10- دشت زیبای اردل که در بهار و تابستان بسیار سرسبز و با طراوت می باشد. 11- چشمه‌های باغ رستم اردل.
روستای بهشت آباد در دهستان پشتکوه شهرستان اردل قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری سال 1385،  ۳۱۹ نفر ( ۶۳ خانوار ) بوده است.  
شهرستان اردل، با 70 هزار نفر جمعيت، از شهرستان های 9 گانه استان چهارمحال و بختیاری می باشد که مرکز آن ( شهر اردل ) در فاصله 95 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد ( مرکز این استان ) قرار دارد
چشمه سرداب رستم آباد که در شهرستان اردل قرار دارد یکی از زیباترین گردشگاهای چهارمحال و بختیاری است. در اطراف این چشمه درختان کهن سالی وجود دارد.
گر چه مناطق ديدني ومفرح چهارمحال وبختياري به عنوان قلب زاگرس با مواهب طبيعي دل انگيز کم نيست، اما چشمه سرداب اردل يکي از اين مناظر بديع و منحصر بفرد محسوب مي شود.

چشمه سرداب رستم اباد شهرستان اردل با برودت دماي بسيار بسيار سرد، به عنوان سردترين چشمه جاري ايران در چهارمحال و بختياري قرار دارد.
آب چشمه در پی آب شدن برفهای تجمع یافته در طول زمستان تامین می شود و همین امر سبب شده است که آب این چشمه بسیار سرد باشد و این مهم در تمام طول فصول سال وجود دارد.

گردشگران پس از  ورود به شهرستان اردل و عبور از روستاي رستم آباد و رودخانه کارون جاده خاکي را از ميان باغات انبوه به سمت اين تفرجگاه پر نام ونشان وصف ناپذير پيش مي گيرند.
اگرچه مسير دوکيلومتري اين چشمه و نيز جاده دسترسي به باغات و مزارع پرورش ماهي روستاي رستم آباد به عنوان يک پتانسيل اقتصادي منطقه به لحاظ وجود دست اندازها و گرد وخاک آن آزاردهنده است، اما با عبور از اين مسير برفرار تپه اي، چشم انداز بديع چشمه سرداب و پوشش سبز دره پايين دست اين چشمه با داشتن درختان انبوه و در کنار چشمه سرداب رستم آباد به واسطه سرد بودن آب وحجم وسیع آب تولیدی توسط چشمه مزارع پرورش ماهی گسترده ای در منطقه ایجاد شده است.
ماهی قزل آلای تولیدی این منطقه یکی از با کیفیت ترین ماهی های قزل آلا در کشور است که قیمت فرش آن نیز بالاتر از ماهی های قزل آلای تولیدی دیگر کشور است.
بسیاری از مسافران نیز با خرید ماهی زنده قزل آلا در منطقه لذت خوردن ماهی لذیذی را در کنار چشمه تجربه می کنند.
در پایین دست این چشمه نیز رودخانه بهشت آباد یکی از سرشاخه های کارون وجود دارد که می توان در کنار آن به ورزش مفرح ماهیگیری با قلاب پرداخت.
چشمه سرداب رستم آباد یکی ازجاذبه های مهم گردشگری شهرستان اردل است
فرماندار اردل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه چشمه سرداب رستم آباد یکی ازجاذبه های مهم گردشگری شهرستان اردل است، اظهار داشت: این چشمه یکی از پر آب ترین چشمه های زاگرس به شمار می رود که در شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
سربه فلک کشيده براي هر مسافر تازه واردي خيرکننده است.