جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

جاده اشکورات - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

جاده اشکورات

Loading the player...

جاده اشکورات در امتداد سلسله کوه‌هاي البرز قرار دارد و از جنوبي‌ترين نقطه شهرستان رودسر آغاز و تا جنوبي‌ترين نقطه شهرستان رامسر ادامه دارد
محدوده جاده اشکورات از جنوب به قزوين از مغرب به املش و رودبار الموت و از شرق به بخش کوهستاني شهرستان رامسر- تنکابن و از شمال به دامنه‌هاي کوهستاني رحيم آباد و رامسر متصل است.

اين منطقه، به علت دارا بودن چشمه سارها، درياچه‌هاي طبيعي، چشمه‌هاي آب معدني، رودخانه‌هاي زلال و غارهاي فراوان و پاکي هوا توجه مردم را به خود جلب کرده است.

مناطقي از کوهستان‌هاي اشکورات بر اثر کاوش‌هاي انجام گرفته به آثار و شواهد گوناگوني مخصوصا قبور مربوط به دوران نبوع تا دوران ساساني و بعضا نيز از دوران اسلامي نيز بدست آمده و اين خود نشان از قدمت منطقه دارد.

منطقه اشکور علاوه بر داشتن آب و هواي ييلاقي، منايع زير زميني، باغات فندق و گردو، زمينهاي مزروعي گندم و جو? عدس ولوبيا، سيب زميني،سير و پياز و گياهان دارويي از قبيل گل گاوزبان، بنفشه، کنگر، گل پر، گزنه، گون، هميشه بهار، قارچ هاي خوراکي، بابا آدم (کو لا کولا) و ... را مي توان نام برد.

اشکور جزء بخش رحيم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچاي به سمت رحيم آباد قرار گرفته و عجائب هفتگانه‌اي را در دل خود جاي داده که قدمتي به درازاي تاريخ دارد.

مسجد ناصرالحق يا ناصرالکبير(ع) - روستاي رودبارک

مسجد ناصرالحق يا ناصرالکبير(ع) معروف به آستانه 7 امام در روستاي رودبارک از دهستان اشکور سفلي قرار دارد که در قرن سوم هجري قمري ساخته شده و يکي از عجائب هفتگانه اشکور به شمار مي‌آيد.

روستاي رودبارک با روستاهاي نرکي و توسه چال همسايه است و در 35 کيلومتري بخش رحيم آباد و 50 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رودسر واقع شده است.

در قرن سوم هجري قمري به دستور ناصرالحق (ناصرالکبير) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش نوه حسن بن زيد در روستاي رودبارک مسجدي ساخته شد که بعدها اين مسجد به نام آستانه هفت امام معروف شده است.

در داخل آستانه يک ميله آهني قرار دارد که مزار 7 امامزاده را از قسمت ديگر آستانه جدا مي‌کند، چشمه اي نيز در پائين آستانه قرار دارد که آب آن شور و براي دفع امراض از آن استفاده مي‌شود.

از خصوصيات ظاهري ديگر آستانه 7 امام مي‌توان، سه درب چوبي 2 لنگه در 3 جهت غرب و شرق و شمال، 4 طرف ايوان، تعداد 22 ستون که با آجر البرز ساخته شده نام برد.

در اطراف آستانه، يک درب دولنگه فلزي در ورودي ايوان، يک ستون چوبي در وسط آستانه و سراسر بام پوشيده از سفال است. تخته چوبهايي نيز در آستانه قرار دارد.

درب چوبي که به بي بي هيبت معروف است در قسمت غربي ديوار آستانه نصب شده است و اعتبار زيادي به آستانه 7 امام بخشيده است.

کوه عروس و داماد - روستاي زياز

کوه عروس و داماد از ديگر عجائب اشکورات است که در روستاي زياز واقع شده است. اين روستا با روستاهاي آغربن کندسر، گرمابدشت، ديورود و سجيران همسايه بوده و در 26 کيلومتري بخش رحيم آباد و 41 کيلومتري جنوب غربي شهرستان رودسر واقع شده است.

در شمال منطقه سي پل، کوه سنگي با شيب بسيار تند واقع شده است که در بالاترين نقطه آن دو مجسمه سنگي به شکل عروس و داماد قرار دارد.

کوه عروس و داماد به واسطه اينکه در بين کوه‌هاي ديگر اشکور از زيبايي و شکوه خاصي برخوردار است، نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستي که باعث اين همه زيبايي است، مي‌کند.

درياچه روستاي صمد آباد از دهستان شوئيل

درياچه صمد آباد يکي ديگر از عجائب منطقه اشکورات گيلان است که در روستايي صمدآباد قرار دارد.

اين روستا با روستاهاي اکبرآباد، برمکوه، تلابنک، وگلخاني، دشتک و زراکي همسايه است و در 54 کيلومتري بخش رحيم آباد و 69 کيلومتري شهرستان رودسر واقع شده است.

ساکنان اين روستا معتقدند که نام اصلي اين روستا در گذشته چيز ديگري بوده است، نقل است که در گذشته دو سيد در تاريکي شب وارد اين روستا شده اما کسي حاضر نشد آنان را در منزل خود پناه دهد تا اينکه سرانجام در منزل پيرزني که تنها زندگي مي‌کرد وارد مي‌شوند در اين هنگام آن دو به پيرزن از آب گرفتن تمام روستا خبر مي‌دهند.

سپس وقت موعود فرا رسيد و تمام روستا را آب مي‌گيرد، بعدها فردي به نام صمد تصميم به آباداني اين روستا مي‌گيرد که از آن زمان تاکنون اين روستا به صمدآباد معروف شده است.

درياچه‌اي نيز در اثر آبگرفتگي از آن زمان تاکنون برجاست که يکي از بزرگترين درياچه‌ها و از جمله عجايب هفتگانه اشکور به شمار مي‌آيد.

غار واردار - روستاي دليجان

غار وادار روستاي دليجان از ديگر عجائب اشکورات است. اين روستا با روستاهاي تواسانکش و ياسور همسايه بوده و در 47 کيلومتري بخش رحيم آباد و 62 کيلومتري شهرستان رودسر واقع شده است.

اين غار، آثار آبادي و آجرهاي قديمي در کجيل سرا، آسياب قديمي بومي تله از نقاط معروف و قديمي اين روستا به شمار مي‌رود.

غار وادار در شرق روستا قرار دارد و از منطقه ونکش شروع و تا غار وادار امتداد دارد. در فاصله اين دو نقطه که بصورت تونلي زيرزميني است دهانه آن در منطقه وادار گشاد و پهن مي‌شود.

اين غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حيث قدمت داراي تاريخ بسيار دور و درازي است و از ديگر عجايب هفتگانه اشکور به حساب مي‌آيد.

دارگردان رجه - روستاي گيري

دارگردان رجه در روستاي گيري واقع شده است و اين روستا با روستاهاي کياشکول، ميانرود و محمودلات همسايه بوده و در 68 کيلومتري بخش رحيم آباد و 83 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رودسر واقع شده است.

اين روستا در منتهي اليه اشکور بالا و در پاي قله معروف بزاکو قرار گرفته است. در ميان منطقه زورو و قله بزاکو، دارگردان رجه واقع شده است که استان گيلان و استان مازندران را از همديگر جدا مي‌کند.

سرچشمه رودخانه آسما نرود - روستاي گيري

سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستاي گيري است و آسياب قديمي در جنوب روستا قرار دارد.

اين آسياب يکي از معدود آسياب‌هاي اشکور است که از مناطق دور و نزديک براي آسياب کردن گندم، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
علت اصلي وجود اين آسياب، آب فراواني است که از دهانه يک سنگ بزرگ در سرچشمه رودخانه آسمانرود بيرون مي‌آيد.

چشمه آسمانرود به علت صافي و زلالي آب به اين نام معروف است و به عنوان يکي ديگر از عجايب هفتگانه اشکور معرفي شده است.

تونل روستاي يازن

تونل طولاني يازن يکي ديگر از عجائب هفتگانه اشکورات گيلان است که در روستاي يازن قرار دارد.

يازن با روستاهاي تمل، نارنه و سپارده همسايه است و در 118 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رامسر واقع شده است.

در اين روستا در انبارکاه شخصي به نام صدرالله يازني يک تونل بسيار طولاني وجود دارد که به عقيده اهالي راه به جايي دارد.

برخي از جاذبه‌هاي زيارتي و بقاع متبرکه اشکور:

بقعه آقا سيدحسين و بي بي سکينه درمنطقه ييلاقي سجيران/ بقعه آقاي سيدعلي کيا در روستاي نيلو/ بقعه آقا سيد سليمان درروستاي کاکرود/ بقعه آقا سيدقاسم و سيدابراهيم در روستاي لسبو/ بقعه آقا سيديحيي در روستاي دليجان/ بقعه آقا سيد ميربهادر در روستاي برمکو/ بقعه آقا سيد حسين و آقا سيدجلال در روستاي شبک/ بقعه متبرکه هفت امام در روستاي رودبارک/ امامزاده آقاسيد ابراهيم جورکلايه/ بقعه آقاسيدحسين در روستاي نارنه/ بقعه متبرکه آقا سيدبرهان و شاه سفيدکوه در روستاي ميج/ بقعه متبرکه روستاي ولني/ بقعه آقا شيخ کريم در روستاي ويشکي/ بقعه صلوات کوه «سام و لام» در روستاي نياسن/ بقعه آقا سيد جليل در روستاي گيري/ بقعه آقا سيدعمران در روستاي جير کلايه/ بقعه سيده سليم در روستاي درگاه/ بقعه آقا سيد يحيي در چاکل/ بقعه آقا شيخ سليمان در روستاي چاکان/ بقعه آقا سيدبرهان در تکامجان/ بقعه آقا سيدوهاب الدين در شفيع آباد/ بقعه سوري در روستاي زراکي/ بقعه آقاسيديحيي در ليما/ بقعه بي بي سليمه و سيدجعفر در جيرکل.
-------------
جاده رحيم آباد - اشکور به قزوين

مسافت بين شهر ها، مناطق و روستاها در مسير جاده رحيم آباد – اشکور به قزوين و بالعکس همراه با چشم انداز هاي جذاب و ديدني

يکي از مسير هايي که از شهر قزوين به منطقه الموت ارتباط دارد جاده باراجين در شمال شهر قزوين مي باشد که در هنگام عبور از کمربندي قزوين جنب دانشگاه آزاد وارد جاده سمت راست به نام جاده باراجين  شده و نرسيده به روستاي باراجين وارد جاده فرعي مي شويم.
اين جاده بعد از حدود 18 کيلومتر  با شيب ملايمي به بالا به روستاي زرشک و گردنه و راهدارخانه گدوک به ارتفاع2200 متر مي رسيم. بعد از گردنه و عبور از روسناهاي کامان ،فلار و بهرام آباد تا کف دره الموت با ارتفاع 900 متر حدود 26 کيلومترسرپاييني پيش رو خواهيم داشت. البته دربعضي قسمتها مانند بعد از دوراهي روستاي فلار (Felar)جاده سربالايي کوتاهي دارد. بهتر است براي رسيدن به رازميان از جاده باراجين به رازميان عبور کنيد. زمان لازم براي طي اين مسير 55 کيلومتري که جاده آن آسفالت بوده ،  حدود ?? دقيقه با ماشين سواري(بدون توقف) مي باشد.
با رسيدن به بهرام آباد و گذشتن از پل روي رودخانه شاهرود  وارد منطقه رودبارشهرستان مي شويم. رودخانه پرآب وطولاني شاهرود که جهت تقريبي شرقي غربي دارد از پيوستن رودخانه هاي طالقان رود ورودهاي منطقه الموت تشکيل مي شود ودر نهايت درلوشان به سفيد رود ودرياچه سد منجيل مي پيوندد.
بعد از پل روي رودخانه مسير را دريک جاده کفي درجهت شرق ادامه مي دهيم تا بعداز 4کيلومتر به رازميان ميرسيم. درميدان ورودي  رازميان ، مجسمه عقاب در کنار آشيانه اش  ديده مي شود که به زيبايي نماد الموت را نشان مي دهد.
شهر رازميان در کنار رودخانه شاهرود مرکز بخش رودبار الموت مي باشد. سرچشمه رودخانه شاهرود از اتصال دو رودخانه الموت رود وطالقان رود مي باشد که در بالاي شهر معلم کلايه در نزديکي تونل شير کوه بهم متصل مي شوند.در طي مسير شاهرود رودخانه هاي بزرگي نيز به آن وصل مي شوند که در تمام سال پرآب مي باشند مانند رودخانه اوان رود ، تازه رود ، يارود، نينه رود و رودخانه پرچکوه به ده دوشاب و...
بعد از رازميان عبور از بلواراصلي شهر به سمت شمال وجاده آسفالته  به طرف روستاي هير حرکت مي کنيم. ازاين جا تا خود روستاي هير حدود 13  کيلومتر جاده کوهستاني سربالايي هاي بسيار تند درپيش رو داريم.
باغهاي روستاي هير بسيار کهنسال و پردرخت مي باشند. از بالاي جاده شبيه جنگلي متراکم مي باشد. اين باغها از رودخانه پرآب نينه رود سيراب مي شوند و اخته ،‌فندق ،‌گيلاس و‌گردو از مهمترين محصولاتي باغي آنجا مي باشد.

توضيح:
در مسير روستاي هير، قلعه تاريخي لمبسر (يکي از قلاع حسن صباح) ديده مي شود. که در ابتداي جاده هير پس از طي ? کيلومتر تابلوي راهنماي آن با منظره پله ها و ديوارهاي قلعه قابل رويت در سمت راست جاده مي باشد.
براي ورود به جاده روستاي هير قبل از خروجي شهر رازميان بطرف رجائي دشت سه راهي سمت راست بلوار زيبائي که ادارات دولتي در آنجا هستند، دسترسي دارد.

در هنگام عبور جاده باريک کوهستاني بطرف روستاي هير دره زيبائي سمت راست قابل مشاهد مي باشد که روستاهاي دربند و سوگاه در ميان درختان فراوان ميوه(گيلاس،ذغال اخته،آلبالو و..) آرام گرفته اند.
از کناره هاي جاده تعداد زيادي لوله هاي آب، آب معدني چشمه وگل را به روستاههاي پائينتر و کارخانه آبمعدني وگل مي رسانند.
بعد از روستاي هير با جاده خاکي  وديوارهاي سنگي و طي مسافت حدود  ? کيلومتر به روستاي  ويار مي رسيم.
روستاي ويار آخرين روستاي منطقه  شمال قزوين است و در کنار کوههاي گون کوه وخرمدشت وهمينطور رودخانه پرآب نينه رود قرار دارد.

توضيح:
اين رودخانه از سرمنشاء آبهاي معدني کوههاي خرمدشت،نفت چاک،دعاکوه و... بوده و آب بسيار گوارا ئي دارد.
از داخل روستا جاده خاکي رو به سمت شرق کمي پايين مي رويم تا درکف دره به رودخانه زيباي نينه رود (Neineh rud)مي رسيم. آب رود بسيار زلال،‌خنک و گوارا مي باشد،. چشمه آب معدني ورگل هم جزو همين چشمه هاست.
پس از عبور رودخانه، از پل و رودخانه نينه رود وارد جاده خاکي  وکوهستاني با شيب نسبتاً تند  به سمت گردنه گون کوه حرکت مي کنيم.
ازاينجا تا گردنه گونه کوه ( Gavan kooh) به ارتفاع 2800 متر ،حدود 12 کيلومترجاده پرپيچ وخم وبا شيب نسبتا زيادي قراردارد.
توضيح:
حدود 4 کيلومتر بالاترازپل رودخانه نينه رود، ازبالادست،‌ روستاي بسيار کوچک شنگل رود( Shengele Rud) درکف دره اي سرسبز و پرآب قرار دارد.
در شرق گردنه  قله خشچال و درسمت شمال شرقي وشمالي نيز گردنه بزابن ، شاهسفيد کوه و سماموس ديده مي شوند.
از بالاي گردنه گونه کوه وکنار کاروانسراي متروکه اشکور به قزوين چندين راه پياده روي بطرف دره اشکورات وجود دارد.يک راه به روستاهاي لشگان وپرندان مي رود وراه ديگري که از پشت کوه خرمدشت وسرچشمه نينه رود مي گذرد به روستاهاي لسبو وشفيع آباد ومنطقه شوئيل مي رسد.

بعد از گردنه و در  ادامه مسير جاده خاکي با شيب بسيار زياد و پيچ هاي متعدد و پردست انداز به مزارع و باغ هاي روستاي سپارده از روستاهاي شهرستان رامسر استان مازندران  وبا طي ?2 کيلومتر  به اين روستا مي رسيم .
روستاي سپارده محل تلاقي مرزي سه استان قزوين،گيلان ومازندران مي باشد که جزءمناطق اشکور بالا و کيا اشکوري مي باشد.

از روستاي سپارده دو جاده اصلي وجود دارد. جاده سمت چپ پس از عبور از داخل روستا بطرف لشگان و....  مي رود .
توضيح:

جاده سمت راست به روستاهاي يازن ،نارنه،پل ميج و اکنه ، تمل وگردنه بُزابن وجنت رودبار رامسر متصل مي گردد.
مسير رحيم آباد از جاده خاکي سمت چپ که سمت راست رودخانه بوده واز کمره کوه عبور مي کند ،بطرف غرب مي رود.
جاده سمت چپ  پس از عبور از داخل روستا بطرف روستاي  لشکان (جز استان گيلان) و طي مسافت 10 کيلومترسرپاييني به ابتداي جاده آسفالته و روستاي لشکان (اولين روستاي استان گيلان) مي رسيم. (ابتداي جاده آسفالته ، ورود به منطقه ييلاقات بخش رحيم آباد شهرستان رودسر مي باشد.)

در ادمه مسير‌ ديدن روستاهاي کوهستاني وخانه هايي که به طرزشگفت انگيزي  بر روي دامنه هاي پرشيب کوههاي اطراف قراردارند، بسيار ديدني مي باشد.

از ابتداي جاده آسفالت مسير سرازيري با شيب نسبتاً تند به مسافت حدود 4 کيلومتربه روستاهاي پرندان ودرگاه مي رسد.

توضيح:

از روستاي پرندان جاده فرعي سمت راست با سرازيري تند به پائين رودخانه مي رود وسپس با جاده شيب تند وخاکي به روستاههاي گيري وتُمل وصل مي شود.

از روستاي درگاه در سمت راست جاده برروي رودخانه پلي نصب شده که به روستاهاي لياسي،چاکان وتکامجان وصل مي شود ويکي از مسيرهاي بسيار زيباي صعود به قله سماموس مي باشد.وجود آثار تاريخي و زيارتگاهي، چشمه سارها،يخچال طبيعي وشکارگاه هاي فراوان اين منطقه را بعنوان يکي از نقاط جذاب وبکر ديدني تبديل کرده است.
درادامه مسر آسفالته پس از ? کيلومتر از روي پل به سمت راست رودخانه مي رويم وکمي سربالائي به روستاي اُرکم و بارگاه دشت مي رسيم. (از ابتداي آسفالت لشگان تا بارگاه دشت حدود ??کيلومتر است .

از روستاي اُرکم نيز جاده فرعي خاکي بطرف يکي از يالهاي سماموس(وروستاههاي ياسور،قاضي چاک وچاکان) وصل ميشود.
پس از روستاي بارگاه دشت از مسير جاده کمره کوه با پرتگاه هاي خطرناک بطرف روستاي کاکرود مي رويم.

جاده باشيب زياد وپرپيچ وخم به کف دره نزديک مي شود. درکف دره و در محلي به نام سي پل ،‌به دو دهنه تونل کوتاه درمسير مي رسيم.

منظره بسيار زيباي آبشارها و روستاهاي سمت چپ دره که بالاي پرتگاههاي خطرناکي قرار گرفته اند بسيار شگفت انگيز وجذاب وديدني مي باشند.

توضيح:

پلي که در سمت چپ جاده پائين رودخانه قرار دارد به روستاهاي مايستان ،تکاس ، سارم وسيارستاق وصل ميشود.
پس از طي ? کيلومتر به روستاي زيبا و بزرگ کاکرود که در ميان دره زيبا وکنار رودخانه قرار دارد مي رسيم.
مسير سربالائي وسرازيري ملايم از کمره کوه وعبور از دره ها وآبشارهاي سمت راست جاده به روستاهاي رودبارک و ليماچال منتهي مي شود.

پس از کاکرود و عبور از دو راهي روستاي بزرگ ليما و گذشتن از روستاي ليما چال در  جاده سرازيري به تونل سي پل مي رسيم و پس از عبور از دودهنه تونل تاريک به روستاي گرمابدشت مي رسيم. (از ابتداي جاده آسفالته لشکان تا گرمابدشت ??حدود  کيلومتر)

توضيح:

مسير جاده خاکي فرعي سمت چپ قبل ازتونل به پائين رودخانه رفته وبا چند شيب تند وپيچ ها ي متعدد و زيگزاکي به روستاههاي رومدشت ، مازو دره، سلکا بن ، لرده وشوئيل وصل مي شود واز آنجا به مناطق وسيعي از ييلاقات اشکور( دشتک،زراکي،صمدآباد ، اکبرآباد تلابنک، برمکوه ، کياسه، ييلاقات و روستاهاي شهرستان املش و سياهکل، دتورسر، تازآباد، کيکاووس ، تليکان ، سوخته کش ، خانسرک ، چمتو ، رئيسن ، ايزدين ، ايرمحله ، گيلايه ، شفيع آباد ،مومن زمين ، لسبو و ....  وصل مي شود.

بعد از تونل سي پل و قبل ازروستاي گرمابدشت ، دوراهي جاده آسفالته سمت چپ که ازروي پل تقوا بر روي رودخانه پُلرود عبور مي کند به روستاهاي زياز، آغوزکندسر ، گره گوابر، لامشکن ،شوک، وييلاقات املش ومنطقه سُمام (کجيد،ملکوت، اُمام،موسي کلايه، گورج) پينوند و روستاهاي دهستان شوئيل از جمله کياسه و ...   وصل مي شود.
در ادامه مسير اصلي و بعد از گرمابدشت از جاده اصلي و مستقيم با شيب تند بطرف شمال و.پس از ? کيلومتر سربالائي به دوراهي سجيران و روستاي جيرکل مي رسيم و از آنجا جاده کمره کوه بالاي دره وبا پرتگاه هاي شديد پس از طي مسافت حدود?? کيلومترو عبور از روستاي نيلو به چشمه آب معدني سفيد آب مي رسيم . (منطقه جنگلي سفيد آب وچشمه آب بسيار گواراي آن وهمينطور پرورش ماهي قزل آلا ورستوران کنار آن محل بسيار زيبا ودلنشيني براي هر مسافري ميباشد.

توضيح:

قبل از ورودي سفيدآب در سمت چپ جاه روستاي زيباي پلام قرار دارد .اين روستا از بافت قديم وجديد برخوردار است و خانه ها عموما دوطبقهاند.  روستا کاملا در پا ي کوه و شيب آن به طرف رودخانه مي باشد . درختان گردويکهن سالي در اين روستا وجود دارد...

اي روستا از يکسو به رودخانه و از سويي به کوه عظيمصخره اي وايگان تله و از سويي ديگر به جنگل متصل است و از مناطق حفاظت شده پرنده گان زيباو بومي قرقاول مي باشد .

منطقه تفريحي و مسطح پلامدره در کنار روستا و در ضلع شرقي پلرودقراردارد.روستا پلام داراي چشمه هاي بسياري است که چشمه پلامدره از معروف ترينآنها مي باشد.

اين روستا در مسير راه مالروي قديم قرار داشت. معروفترين چشم انداز پلام مزارع برنج پلکاني آن مي باشد که تقريبا در گيلان و دراين ارتفاع منحصر بفرد است . مرزهاي پلکاني قطعه زمين هاي زراعتي مساحتي حدود 4 هزارمترمربع را شامل شده است و نزديک به 150 بيجار پله (مرز) را شامل مي شود و طول وعرض آنها از 3 متر به 300متر مي رسد. اين مزارع در فصل برداشت بسيار زيبا به نظر ميرسند چون محيط اطراف آن سبز ولي مزارع برنج به رنگ زرد مي باشد. قدمت اين مزارع بهصد سال مي رسد و در مواقع کشت و رسيدن محصول گويي کوه را طبقه بندي کرده و پله زدهتا راه به سوي قله باز کنند.

در ادامه مسير  بعد  از سفيد آب، جاده سرازيري جنگلي و سپس کفي تا روستاهاي درازلات وطول لات است.

در سمت غرب جاده در کنار روستاي طول لات قلعه ي باستاني " قلعه گردن " ديده مي شود! که بر فراز تپه اي عظمت خود را به رخ مسافران مي کشد.

جاده از كنار روستاي طول لات با امکانات و تاسيسات زيربنايي دولتي و تصفيه خانه ي آب آن مي گذرد.بعد از آن در نزديک روستاي بنکسر رودخانه ي سموش با آب زلال  و چشم اندازي از سد انحرافي پلرود قرار دارد .

سپس در هنگام ورود به شهر رحيم آباد تپه هاي کوچک، سرسبز، آستانه ي روستاي بندبن وشاليزارهاي زيباي روستاي بالنگاه بوده كه از  چشم اندازهاي  جذاب ورودي شهر رحيم آباد را شامل مي شود. در نهايت پس از مسافتي به ميزان 12 کيلومتر از سفيدآب به شهر رحيم آباد مي رسد. (مسافت گرمابدشت تا رحيم آباد حدود  ?? کيلومتر)

در حال حاضر بهترين زمان براي سفر از راه قزوين به اشکور و رحيم آباد و بالعکس، با توجه به وضعيت فعلي جاده، آب و هوا از خرداد تا مهرماه مي باشد. البته درماههاي ديگر سال با عنايت  به وضعيت مناسب جوي امکان آن وجود دارد .