جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

تیمچه ی رجایی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تیمچه ی رجایی

تیمچه های بازار

 

تیمچه به معنی کاروانسرا به معنی تیم کوچک یا کاروانسرای کوچک بوده است. اما در دوره معاصر به کاروانسراها یا سراهای کوچک و سرپوشیده، تیمچه می‌گویند. تیمچه فضای مناسبی برای عرضه کالاهای گرانبها مانند فرش، دور از آسیب باد و باران و آفتاب پدید می‌آورد. به همین سبب فضای تیمچه‌ها، غالبا نسبت به کاروانسراها از لحاظ اقتصادی گران تر بوده و برای عرضه اجناس ارزان قیمت استفاده نمی‌شده است.

تیمچه ساختمانی است بیشتربه صورت دوطبقه ، که هر طبقه دارای چند حجره است.

تیمچه های موجود در بازار سرپوشیده شهرضا بیش از 200 سال قدمت دارند . شیوه معماری این تیمچه ها برگرفته از دوره قاجار بوده و معماری این بناهای قدیمی خود نمودی از سنتها ، آداب و رسوم ، و به منزله سند هویت دوره ای از تاریخ محسوب می شود . بافته ها و هنر های دستی در شهرستان شهرضا جدا از دیگر نقاط این مرز و بوم نبوده و انواع دست بافته های از نوع مرغوب که خود نشان از هنر و ذوق هنر مندان این دیار است در تیمچه ها و بازار بافته عرضه می شود . از جمله تیمچه های ثبتی و با ارزش در شهرضا می توان به تیمچه حاج سید میرزا ، توکل ، رجایی ، حاج سید اسماعیل ، متقی ، مشکی و تیمچه صالحی اشاره کرد که در آن انواع ، گلیم ، جاجیم ، نمد و فرش تولید و ارائه می شود . امروزه از تیمچه ها و کاروانسراها به عنوان انبار کالا و بارانداز استفاده می شود . که در صورت باز سازی ، این مکانهای تاریخی رونق بیشتری خواهد یافت . با توجه به وجود مراکز تجاری متعدد در شهرضا و گسترش روز افزون آن هنوز بازار و تیمچه ها به عنوان قطب اقتصادی شهر، خواستگاه اصلی در رفع نیازهای و احتیاجات روز مره مردم شهرضا است و گسترش روز افزون آن هنوز بازار و تیمچه ها به عنوان قطب اقتصادی شهر ، خواستگاه اصلی در رفع نیازهای و احتیاجات روز مره مردم شهرضا است می طلبد در حفظ و مرمت این مکانهای تاریخی و ملی تلاش بیشتری شود .

 

 

بازار بزرگ تاریخی شهرضا از جمله بازارهای قدیمی کشور محسوب می شه و متعلق به دوره سلجوقیانه که به شکل زیبایی در دل بافت قدیمی شهر طی قرون گذشته گسترش یافته. این بازار چند کاروانسرا و اماکن قدیمی داره. در مرکز بازار چهار سوقی قرار داره که گنبدی آجری بر فراز آن ایجاد شده که از جمله آثار تاریخی این شهر محسوب می شه. نوع ساخت و معماری بازار برگرفته از شیوه معماری دوره سلجوقیان با طاق های وسیع و بلند که وجود حجره های قدیمی و کاروانسراها و تیمچه ها بر شکوه و زیبایی این مکان تاریخی افزوده. در ابتدای ورودی بازار ، مسجد جامع شهرضا با قدمتی حدود ۷۰۰ سال و شبستانی با طاق های گنبدی شکل و یکنواخت مکانی ست مقدس وارزشمند برای بازاریان و رهگذران، تا لحظاتی رو در این مکان زبیا به نماز و استراحت بپردازند و اگرچه سنگ نوشته ای در مورد تاریخچه بازار شهرضا در دست نیست، اما به دلیل اینکه بازار پیرامون مسجد جامع بنا شده، تاریخچه احداث بازار رو به همان دوره بنای مسجد جامع که مربوط به زمان سلجوقیانه نسبت می دن. در بازار سرپوشیده شهرضا کاروانسراهای متعددی هم وجود داره که ارزش تاریخی دارن.

 

سقاخانه ها:از دیگر بناهایی که درطول مجموعه ی بازار قابل توجه است ,وجود سقاخانه هایی است که درطول بازار برای تامین آب رهگذاران تشنه کام در فصول مختلف بنا گردیده وبانیان سقاخانه ها برای این بناها موقوفات متعددی را قرارداده اند.

 

کاروانسراها:از دیگر بناهایی که درمجموعه ی تاریخی بازار مورد توجه است,کاروانسراهایی است که در طول بازار برای اتراق کاروانها احداث گردیده.

 

از کاروانسرهایی که تا اکنون باقی مانده ومورد تخریب وتغییر کاربری داده نشده است عبارتند از:

 

کاروانسرای جعفر خان که بعد به نام کاروانسرای متقی تغییر نام داده است.

 

کاروانسرای چهار سوق که درزمان قاجاریه همزمان با خود چهارسوق به سبک بازار اصفهان احداث گردیده است.

 

کاروانسرای شاهمنصوری که کاروانسرایی کوچک نسبت به کاروانسرهای بالا است.

 

کاروانسرای قیام

 

کاروانسرای بازار سرباز

 

تیمچه ها از بناهایی هستند که در طول بازار به چشم می خورند وازجله ی آنها می توان به تیمچه ی سلیم مربوط به دوران قاجاریه وتیمچه ی رجایی می توان اشاره نمود