جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

تولید کیک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تولید کیک

Loading the player...

مواد اوليه کيک

1- آرد گندم: از آرد گندم به عنوان در برگيرنده‌ي اجزاي مختلف کيک و شکل دهنده به آن استفاده مي‌شود. مقدار پروتئين آرد نبايد از حد معيني بالاتر باشد زيرا از يک طرف موجب سفت شدن بافت کيک و از طرف ديگر موجب بالا رفتن مقدار شکر و روغن مصرفي مي‌شود. اما چنانچه از آردهاي خيلي ضعيف و کم پروتئين استفاده شود، کيک حاصل بافت مطلوب را به دست نخواهد آورد که براي رفع اين نقص، تخم مرغ به فرمول افزوده مي‌شود.

2- شکر: از شکر به منظور شيرين کردن و ترد کردن فرآورده استفاده مي‌شود. شکر به نگهداري آب در کيک پخته کمک مي‌کند و در نتيجه از بيات شدن سريع کيک جلوگيري مي‌شود.

3- روغن: روغن در کيک سازي اهميت دارد. موجب تردي فرآورده و بهبود طعم آن مي‌شود و در نگهداري هوا در خمير کيک تأثير دارد.

4- نمک: حضور نمک در فرمول کيک موجب تعديل شيريني کيک مي‌شود.

5- طعم‌دهنده‌ها: از طعم‌دهنده‌هاي مجاز مصنوعي و طبيعي در فرمول کيک با توجه به ذائقه مصرف کننده استفاده مي‌شود.

6- آب: به مخلوط شدن يکنواخت اجزاء در بافت کيک کمک مي‌کند.

7- تخم‌مرغ: براي مقابله با مشکل آردهاي کم‌پروتئين و ضعيف از تخم‌مرغ استفاده مي‌شود. ‌سفيده تخم‌مرغ مخلوط شدن اجزاي کيک را آسان مي‌کند. تخم‌مرغ هم چنين در رنگ و طعم و ارزش غذايي کيک حاصل نيز تأثير زيادي دارد.

8- شير: شير به اشکال مختلف و مايع استفاده مي‌شود. ترکيبات شير به طور کلي روي بافت و طعم محصول و لاکتوز آن روي رنگ پوسته کيک اثر مطلوب دارد. نقش ديگر شير بالا بردن ارزش غذايي فرآورده است.

9- ساير موارد اوليه: در کيک سازي با توجه به ذائقه مصرف کننده و سليقه‌ي توليد کننده از موادي مانند کشمش، مغز گردو، شکلات، ادويه‌ها و ميوه‌هاي خشک و چاشني‌هاي مختلف مانند وانيل و طعم ميوه استفاده مي‌شود.

در صورتي که از شکلات و پودر کاکائو استفاده شود به خاطر ريز بودن ذرات آن‌ها، مقدار بيشتري آب به فرمول افزوده مي‌شود.
ابتدا مواد اوليه مصرفي توليد کيک بر اساس فرمولاسيون خاص واحد توزين گرديده، سپس عمل اختلاط در دستگاه ميکسر (مخلوط کن) صورت مي‌گيرد. بعد از اين که اختلاط صورت گرفت، مخلوط هوادهي مي‌شود. بعد از هوادهي، قالب زني صورت گرفته و سپس در فر عمل پخت صورت مي‌گيرد. رطوبت کيک در دستگاه فر تبخير گرديده و عمل پخت صورت مي‌گيرد. در واقع در اين مرحله ازدياد حجم خمير يا ورآمدن خمير و پوک شدن آن صورت مي‌گيرد. بعد از مرحله پخت، کيک‌ها بايد سرد شده و سپس بسته بندي گردند.

در مورد کيک‌هاي مغزدار، پس از فرگذاري توسط دستگاه تزريق اتوماتيک، مربا، مارمالاد، شکلات، کرم و... به درون کيک تزريق مي‌شود سپس محصول به طرف بخش بسته بندي مي‌رود.

فرمولاسيون مواد اوليه و نحوه اختلاط آن‌ها تنها تفاوت واحدهاي مختلف در توليد کيک است. در واحدهاي نيمه صنعتي ممکن است يک مرحله هوادهي حذف شود ولي بقيه مراحل توليد مشابه واحد صنعتي است.
پودرهاي نيمه آماده کيک

در اين مخلوط‌ها، تمام مواد اوليه کيک شامل آرد، شکر، پودرهاي نانوايي، شير خشک ، پودر تخم مرغ، مواد طعم دهنده، رنگ‌هاي مجاز خوراکي و خلاصه تمام مواد اوليه، حتي گاهي روغن را به نسبت معيني فرموله کرده و در اختيار مصرف کننده خانگي قرار مي‌دهند تا در مواقع لزوم کيک تازه تهيه نمايد. در چنين مواردي اضافه کردن شير تازه، آب، روغن، تخم مرغ به نسبت معين توسط مصرف کننده انجام مي‌گيرد.

پودرهاي کيک نيمه آماده بايد به صورت همگن و بدون کلوخه باشند. پس از پخت نيز بايد طبق دستور سازنده از بافت و کيفيت مطلوب برخوردار باشند. بو و مزه مربوط به مواد طعم دهنده مصرفي و اظهارشده روي بسته بندي را نيز خصوصاً پس از پخت دارا باشد.

در مورد بسته بندي اين فرآورده‌ها نيز بايد در بسته‌هايي از جنس مناسب و مجاز براي مواد غذايي، محکم و غيرقابل نفوذ بسته‌بندي شوند به گونه‌اي که کيفيت و کميت فرآورده تا هنگام مصرف حفظ شود.
کيک  بايد داراي بسته بندي مناسب باشد به طوري که از فساد، آلودگي، خشک شدن و يا جذب رطوبت و بو از خارج جلوگيري به عمل آورد. براي بسته بندي بايد از لفاف‌هايي مانند کاغذ مومي، مقواي پوشش دار، سلوفان، آلومينيوم، پلي اتيلن و پلي پروپيلين استفاده کرد.

بر روي بسته‌هاي کيک  بايد نام و نوع فرآورده، نام ونشاني کامل واحد توليدي و يا علامت تجاري آن، وزن خالص، نام مواد تشکيل دهنده، به ترتيب مقدار، شماره پروانه ساخت، تاريخ توليد به روز، ماه، سال، تاريخ انقضا، شماره سري ساخت و شرايط نگهداري ذکر شود.