رونق تولید ملی | جمعه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

توضیحات سردار قاسم سلیمانی درباره عملیات کربلای 4 - تولیدات فضای مجازی

 

 

تولیدات فضای مجازی

توضیحات سردار قاسم سلیمانی درباره عملیات کربلای 4

توضیحات سردار قاسم سلیمانی درباره عملیات کربلای 4 - صدا و سیمای مرکز اصفهان

سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از فرماندهان لشکر 41 ثارالله در دوران دفاع مقدس، صبح امروز در برنامه «حالا خورشید»، درباره صحبت‌های اخیر پیرامون عملیات کربلای4 و توئیت اخیر محسن رضایی، اظهار داشت: در موضوعی که بیان می‌شود، نباید شخصیتی که در طول 8 سال دفاع مقدس فرماندهی جنگ را به‌عهده داشته است مورد انتقاد و حتی عقده‌گشایی و شماتت قرار بگیرد.
 
وی با بیان اینکه عملیات کربلای4 عملیات اصلی بود نه فرعی، اظهار داشت: ما عملیات‌هایی داشتیم که در طول سال برای آن برنامه‌ریزی کردیم و در طول 6،5 ماه برای آن کار می‌کردیم اما به موفقیت نرسیدیم. عملیات رمضان هم تا حدود اهداف اساسی رسیدیم اما به نتیجه نرسید. در والفجر مقدماتی که کارهای فراوانی پیرامونش صورت گرفت اما به نتیجه نرسید. ما 5،6 عملیات داشتیم که منجر به موفقیت نشد لذا ما در جنگ عملیات موفق و ناموفق داشتیم.
 
وی افزود: عملیات کربلای4 جزو عملیات اصلی بود اما اینکه چرا عملیات لو رفت باید بگویم جمعی تصمیم‌گیرنده برای جنگ بودند و منطق نظامی وجود دارد و ما در همه عملیاتها نسبتی از لورفتگی را داشتیم، مثلاً عملیات والفجر8 که غافلگیرانه بود من کنار رودخانه بودم و دیدم وقتی غواصان به آب زدند دشمن در حال شلیک به رودخانه است لذا اگر ما چنین تصوراتی را مبنا قرار می‌دادیم هیچ عملیاتی را نمی‌شد انجام داد.
 
سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: وقتی در حین عملیات کربلای4 با مواجهه شدید دشمن مواجه شدیم و فهمیدیم امکان مقابله و عبور از ام‌الرصاص وجود ندارد، تصمیم‌گیری شد که عملیات متوقف شود.
 
فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه "وقتی در فاصله کمتر از 15 روز عملیات کربلای5 را انجام دادیم و بزرگترین موفقیت را کسب کردیم"، گفت: آن زمان هم ما با عملیات موافق نبودیم و بحث می‌کردیم اما مرحوم آقای هاشمی اصرار داشتند که عملیات انجام بگیرد. در عملیات کربلای5 تصور این بود که دشمن در آنجا هم هوشیار است و فرماندهان موافق نبودند اما فرماندهی جنگ موافق عملیات بود.
 
وی افزود: تصور دشمن از هنگام انجام عملیات کربلای5 که ما توانستیم خود را کناره بصره برسانیم، این بود که کربلای4 عملیات فرعی بوده و این تصور در دشمن وجود داشت.
 
سردار سلیمانی با ابراز اینکه جنگ به‌اندازه کافی منطق برای دفاع از خودش دارد، اظهار داشت: جنگ ما مردمی و معنوی‌ترین جنگ بود. من همه جهادها را دیدم و هیچ جهادی به‌پاکی جهاد ما نیست. ما  فرماندهی بزرگ، حکیم و جامع‌الشرایط مثل امام داشتیم که با کسی رودربایستی نداشت.
 
وی در جمع‌بندی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: اولاً اینکه نمی‌توان عملیات را به‌بهانه اینکه دشمن آن را فهمیده لغو کرد و نمی‌توانیم این را مبنا قرار دهیم، در این صورت هیچ عملیاتی نمی‌توانستیم انجام دهیم، مثلاً عملیات بیت‌المقدس هم لو رفته بود، شب عملیات فتح‌المبین که پای عملیات رفتیم مجبور شدیم برگردیم و به همین دلیل براین‌مبنا هیچ عملیاتی قابل انجام نبود. ثانیاً وقتی با سرعت 15 روز بعد عملیات کربلای4، کربلای5 را انجام دادیم و ما را به کناره بصره رساند، دشمن متوجه شد کربلای4 فریب بوده و عملیات کربلای5 اصلی بوده است.
 
سردار سلیمانی افزود: دشمن وقتی که کربلای5 را انجام دادیم و به کانال ماهی رسیدیم، به این نتیجه رسیدند که عملیات کربلای4 فریب بوده حتی در کربلای5، تک فریب انجام دادیم تا عملیات موفق شود.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما هیچ وقت نگاه نمی‌کردیم در صحنه مقابل چه اتفاقی می‌افتد. در عملیات کربلای یک و آزادسازی مهران شاید چندان این عملیات را جدی نمی‌دانستیم اما وقتی آقای هاشمی گفت امام فرمودند "به بچه‌ها بگویید که مهران را پس بگیرند"، این انگیزه‌ای برای ما شد و هیچ وقت جنگ درگیر موضوعات نفسانی نبود.
آدرس کوتاه :

پر بازدید کننده های سیما

اطلاع رسانی مسائل شهری، معرفی جاذبه های...
این برنامه دارای محتوایی راجع به زنده...
سری جدید برنامه تلویزیونی متفاوت ، جذاب...
گلچین نوروزی زنده رود برنامه ای فرهنگی...
پخش برنامه زنده زیر یک سقف با رویکرد...
گلچین نوروزی کی میاد ستاره چینی عنوان...
ناز نوروز برنامه ای ویژه برای سال تحویل...
آگاهي بخشي و ارتقاء سواد سلامت مردم که...
از جمله موضوعات میتوان به فواید مواد...
موضوع و ساختار برنامه لبخند شو...
ویژه برنامه تلویزیونی شهید آبروی محله...
اصفهان امروز هر روز هفته برنامه ای...
برنامه اصفهان امروز در چهار باکس 5 دقیقه...
برنامه چهل بهار ویژه چهل سالگی انقلاب...
ویژه برنامه مناسبتی جهت ایام شهادت حضرت...
در این برنامه توسط کارشناسان خبره در...
شرح صحیفه سجادیه، شرح دعاهای حضرت سجاد،...
در این مستند 30 دقیقه ای با حضور خانواده...

پربازدید کننده های صدا

برنامه چهارباغ با ساختار ترکیبی نمایشی...
برنامه خیمه با ساختار ترکیبی ساده از شب...
این برنامه با مشارکت اداره آب استان...
این برنامه روزهای شنبه و چهارشنبه ساعت...
برنامه هوای زندگی با ساختار ترکیبی...
این برنامه با ساختار ترکیبی نمایشی هر...
برنامه عصرگاهی چهارسوق با موضوع آسیب های...
این برنامه با ساختار ترکیبی نمایشی...
این برنامه با ساختار ترکیبی ساده هرروز...
یکشنبه 17:00 ویژه برنامه شهادت هشتمین...
جمعه 16:30 برنامه میراث پیامبر، ویژه...
رادیو اصفهان برنامه ای را با نام چهارسوق...
در برنامه ارباب رجوع سعی می شود چگونگی...
برنامه از اتم تا کهکشان برنامه ای است...
این برنامه با استخراج موضوعاتی که خاص...
در این برنامه ، طراحی و صفحات ورزشی...
ویژه برنامه به سوی ظهور به مناسبت نیمه...
برنامه اشتیاق به مناسبت نیمه شعبان از...