رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

توضیحات سردار قاسم سلیمانی درباره عملیات کربلای 4 - تولیدات فضای مجازی

 

 

اخبار جدید

توضیحات سردار قاسم سلیمانی درباره عملیات کربلای 4

شناسه : 357605865

توضیحات سردار قاسم سلیمانی درباره عملیات کربلای 4


توضیحات سردار قاسم سلیمانی درباره عملیات کربلای 4 - صدا و سیمای مرکز اصفهان

سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از فرماندهان لشکر 41 ثارالله در دوران دفاع مقدس، صبح امروز در برنامه «حالا خورشید»، درباره صحبت‌های اخیر پیرامون عملیات کربلای4 و توئیت اخیر محسن رضایی، اظهار داشت: در موضوعی که بیان می‌شود، نباید شخصیتی که در طول 8 سال دفاع مقدس فرماندهی جنگ را به‌عهده داشته است مورد انتقاد و حتی عقده‌گشایی و شماتت قرار بگیرد.
 
وی با بیان اینکه عملیات کربلای4 عملیات اصلی بود نه فرعی، اظهار داشت: ما عملیات‌هایی داشتیم که در طول سال برای آن برنامه‌ریزی کردیم و در طول 6،5 ماه برای آن کار می‌کردیم اما به موفقیت نرسیدیم. عملیات رمضان هم تا حدود اهداف اساسی رسیدیم اما به نتیجه نرسید. در والفجر مقدماتی که کارهای فراوانی پیرامونش صورت گرفت اما به نتیجه نرسید. ما 5،6 عملیات داشتیم که منجر به موفقیت نشد لذا ما در جنگ عملیات موفق و ناموفق داشتیم.
 
وی افزود: عملیات کربلای4 جزو عملیات اصلی بود اما اینکه چرا عملیات لو رفت باید بگویم جمعی تصمیم‌گیرنده برای جنگ بودند و منطق نظامی وجود دارد و ما در همه عملیاتها نسبتی از لورفتگی را داشتیم، مثلاً عملیات والفجر8 که غافلگیرانه بود من کنار رودخانه بودم و دیدم وقتی غواصان به آب زدند دشمن در حال شلیک به رودخانه است لذا اگر ما چنین تصوراتی را مبنا قرار می‌دادیم هیچ عملیاتی را نمی‌شد انجام داد.
 
سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: وقتی در حین عملیات کربلای4 با مواجهه شدید دشمن مواجه شدیم و فهمیدیم امکان مقابله و عبور از ام‌الرصاص وجود ندارد، تصمیم‌گیری شد که عملیات متوقف شود.
 
فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه "وقتی در فاصله کمتر از 15 روز عملیات کربلای5 را انجام دادیم و بزرگترین موفقیت را کسب کردیم"، گفت: آن زمان هم ما با عملیات موافق نبودیم و بحث می‌کردیم اما مرحوم آقای هاشمی اصرار داشتند که عملیات انجام بگیرد. در عملیات کربلای5 تصور این بود که دشمن در آنجا هم هوشیار است و فرماندهان موافق نبودند اما فرماندهی جنگ موافق عملیات بود.
 
وی افزود: تصور دشمن از هنگام انجام عملیات کربلای5 که ما توانستیم خود را کناره بصره برسانیم، این بود که کربلای4 عملیات فرعی بوده و این تصور در دشمن وجود داشت.
 
سردار سلیمانی با ابراز اینکه جنگ به‌اندازه کافی منطق برای دفاع از خودش دارد، اظهار داشت: جنگ ما مردمی و معنوی‌ترین جنگ بود. من همه جهادها را دیدم و هیچ جهادی به‌پاکی جهاد ما نیست. ما  فرماندهی بزرگ، حکیم و جامع‌الشرایط مثل امام داشتیم که با کسی رودربایستی نداشت.
 
وی در جمع‌بندی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: اولاً اینکه نمی‌توان عملیات را به‌بهانه اینکه دشمن آن را فهمیده لغو کرد و نمی‌توانیم این را مبنا قرار دهیم، در این صورت هیچ عملیاتی نمی‌توانستیم انجام دهیم، مثلاً عملیات بیت‌المقدس هم لو رفته بود، شب عملیات فتح‌المبین که پای عملیات رفتیم مجبور شدیم برگردیم و به همین دلیل براین‌مبنا هیچ عملیاتی قابل انجام نبود. ثانیاً وقتی با سرعت 15 روز بعد عملیات کربلای4، کربلای5 را انجام دادیم و ما را به کناره بصره رساند، دشمن متوجه شد کربلای4 فریب بوده و عملیات کربلای5 اصلی بوده است.
 
سردار سلیمانی افزود: دشمن وقتی که کربلای5 را انجام دادیم و به کانال ماهی رسیدیم، به این نتیجه رسیدند که عملیات کربلای4 فریب بوده حتی در کربلای5، تک فریب انجام دادیم تا عملیات موفق شود.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما هیچ وقت نگاه نمی‌کردیم در صحنه مقابل چه اتفاقی می‌افتد. در عملیات کربلای یک و آزادسازی مهران شاید چندان این عملیات را جدی نمی‌دانستیم اما وقتی آقای هاشمی گفت امام فرمودند "به بچه‌ها بگویید که مهران را پس بگیرند"، این انگیزه‌ای برای ما شد و هیچ وقت جنگ درگیر موضوعات نفسانی نبود.
آدرس کوتاه :


سیاسی

رهبر معظم انقلاب: روز انتخابات روز احقاق...
پیش بینی 70 شعبه اخذ رای در شهرستان نطنز
پیش بینی 53 شعبه اخذ رای در شهرستان های...
نمایش 1 - 3 از 59 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 20

رونق تولید

ما می توانیم، وقتی از تولید کننده داخلی...
ما می توانیم (این قسمت : سنگ بزرگ جلوی...
ما می توانیم (این قسمت: امواج مضر)
نمایش 1 - 3 از 5 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 2

مناسبتی

آلبوم شماره2 (نصف جهان در جشن۴۱ سالگی...
آلبوم شماره1 (نصف جهان در جشن۴۱ سالگی...
دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی...
نمایش 1 - 3 از 87 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 29

رسانه ملی

ابتکار عمل صدا و سیما در دلجویی از...
همراه با فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون
نمایش 1 - 3 از 19 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 7

طنز

چت نتانیاهو با ترامپ
دوربین مخفی و رشید از مجموعه تئاتر در...
رشید طبق مقررات عمل می کند

سایر تولیدات

اسامی پذیرفته شدگان باشگاه فضای مجازی...
مسابقه دابسمش
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای...
نمایش 1 - 3 از 24 نتیجه
آیتم در هر صفحه 3
از 8