جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

تهیه خبر و گزارش در خط مقدم جبهه مقابله با کرونا - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش خبر


تهیه خبر و گزارش در خط مقدم جبهه مقابله با کرونا


در روزهای بحران ویروس کرونا علاوه بر کادر پر تلاش حوزه درمان و بیمارستانها، اهالی رسانه به ویژه خبرنگاران و تصویربرداران رسانه ملی نیز با احساس مسئولیت پای در میدان گذاشته و برای خدمت بی منت در کنار بستر بیماران بخش ویژه ویروس کرونا حاضر می شوند.

 مصاحبه با آقای مهدی ستوده خبرنگار معاونت خبرگزاری صداوسیمای مرکز اصفهان

✅آقای ستوده چند سال است در این حرفه مشغول به کار هستید؟

  سال ۱۳۸۵ بود که پس از گذراندن دوره‌های تخصصی خبرنویسی و خبرنگاری با ورود به باشگاه خبرنگاران جوان فعالیت خبری خود را به صورت آزمایشی آغاز کردم و پس از یک سال در سال ۸۶ به واحد مرکزی خبر پیوستم‌ و به صورت حرفه‌ای و رسمی در صدا و سیمای مرکز اصفهان مشغول به کار شدم و همچنان ادامه داره.

✅ از شغل خبرنگاری راضی هستید؟ انگیزه و هدف شما از انتخاب این شغل چیه؟

  اگرچه خبرنگاری جزء شغل های پر خطر و پر استرس دنیا است و با انبوهی از مشکلات و رنج های طاقت فرسا همراهه اما اون رو دوست دارم و به اون عشق می ورزم چون در کنار سختی های این شغل پر تنش و پردردسر شیرینی‌های لذت‌بخشی داره که اون رو با هیچ حرفه ای عوض نمی کنم مثل باز شدن گره از کار مردم و حل شدن مشکلات شان. اگر عاشق و علاقه مند نباشی در این حرفه موندگار نیستی این شغل شریف را انتخاب کردم چون خبرنگار صدای مردمه با این شغل مانوس شدم تا صدای حق و عدالت شوم و همواره مطالبه‌گر خواسته ها و نیازهای مردم باشم.

✅ اهمیت و رابطه صداقت و راستگویی از نظر شما در شغل خبرنگاری چه تاثیری دارد؟

خبرنگار باید در جامعه جریان ساز و فرهنگ ساز باشد مردم از خبرنگاران توقع دارند که واقعیت های جامعه را انعکاس بدهند و مسائل و نیازهای مردم را درک کنند و نسبت به آنها بی‌تفاوت نباشند. خبرنگار اگه میخواد مورد اعتماد مردم قرار بگیره و نقش‌آفرین باشه باید صداقت و راستگویی را با هیچ چیز دیگه عوض نکنه. اگر خبرنگاران صداقت نداشته باشند و در انعکاس حقایق تعلل کند مخاطب خود را که سرمایه اصلی رسانه هستند از دست می دهند.

✅ سخت ترین شرایط دوران کاری شما چه زمانی بوده؟

  حضور در جمع کارگران و کشاورزانی که به دلایل مختلف کسب و کار خودشان را از دست دادند و روزگار رو به سختی سپری می کردند برام طاقت فرسا بود نشستن پای درد و دل خانواده هایی که در ناآرامی های آبان ماه پارسال فرزندان خودش رو از دست دادند و یا گفتگو با خانواده های شهدای سقوط هواپیمای اوکراینی برام سخت ترین لحظات بود و این روزها هم خبررسانی از دل دشمن ناپیدا شرایط کاری رو برام سخت تر از گذشته کرده. خبرنگار باید پا به پای کادر درمان در  مبارزه با کرونا حضور داشته باشه تا ناگفته‌ها رو برای مخاطبان بازگو کنه.

✅ از زمان شروع ویروس کرونا تاکنون چندبار برای تهیه خبر و گزارش به بیمارستان ها و بخش ویژه بستری بیماران کرونا رفته اید؟ و آیا نترسیدی که مبتلا به این ویروس شوید؟

  از آنجایی‌که استان اصفهان در وضعیت قرمز بود و تخت‌های بیمارستان ها از بیماران کرونایی پر شده بود تهیه گزارش از این وضعیت برای آگاهی مردم بسیار ضروری بود. بنده بیش از هفت مرتبه در بخش‌های اصلی کرونا بیمارستان های استان اصفهان و آی سی یو ها حضور پیدا کردم و مردم را در جریان روند درمان بیماران کرونایی قراردادم. البته حضور در بیمارستان ها ترس داره و سخته، ولی در همین روزهاست که عیار هر فرد مشخص میشه وقتی می‌دیدم کادر درمان با سخت کوشی در خط مقدم هستند من هم مشتاقانه به آنها دلگرم می شدم و خوشحال بودم که بتوانم  در این مبارزه  سهمی کوچکی داشته باشم.

✅ در زمان حضور در بیمارستان ها و قرار گرفتن در کنار بیماران مبتلا به کرونا چه حسی داشتید؟

  دو حالت داشت وقتی میدیدم بیماران کرونایی با کمک کادر درمان حالشون رو به بهبود بود

 کلی انرژی می گرفتم و حتی من در لحظه سال تحویل هم از خانواده جدا شدم و ترجیح دادم در کنار بیماران کرونایی باشم. ولی بیمارانی رو هم دیدم که متاسفانه به کما رفته بودند و امیدی برای بازگشتشان نبود. وقتی این تصاویر را می دیدم انگار عزیزی از خانواده خودم را داشتم از دست می دادم و چشمم  پر از اشک می‌شد .

✅ قبل و بعد از رفتن به بیمارستان و کنار بیماران مبتلا به کرونا چه اقداماتی را در خصوص پیشگیری به کرونا انجام می دهید؟

  تمام دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کردم و با لباسهای مخصوص و مجهز برای تهیه گزارش به بیمارستانها می رفتم و بعد از اتمام کار هم تمام تجهیزات تصویربرداری و میکروفون را ضدعفونی می‌کردیم که خدای نکرده باعث انتقال میکروب به محیط غیر بیمارستان نشوم. در این مدت به دلیل حضور در این مراکز حساس مجبور شدم چند روز

را از خانواده ام جدا بشم و در قرنطینه خانگی به سر ببرم تا همسر و فرزندم دچار کرونا نشوند و اونها را به خانه پدر خانمم فرستادم. حتی در

محل کار هم فاصله اجتمایی را  رعایت  می کردم تا خدای ناکرده همکارانم درگیر این ویروس منفور نشوند.

✅ اگر تشکر و یا مطلبی با همکاران دارید بفرمائید.

  از آقای جواد استکی تصویربردار خوب صدا و سیمای مرکز اصفهان که در این مدت بنده را در بخش های مختلف بیمارستان‌ها همراهی کرد و به دل کرونا زد تقدیر و تشکر می کنم. از مدیر کل عزیز صدا و سیمای مرکز اصفهان و همچنین معاون محترم خبر جناب آقای طباطبایی و مدیر خبر که به اینجانب در این دوران حساس اعتماد کردند و حمایت همه جانبه داشتند صمیمانه متشکرم.

 در این مدتی هم که در منزل در قرنطینه خانگی به سر می برم خیلی از دوستان و همکاران عزیز با تماس تلفنی و ارسال پیامک جویای احوال بنده شدند که از اون ها هم صمیمانه سپاسگزارم.

به امید روزی که با لطف خدای مهربان شکست کرونا ویروس را رسانه‌ای کنیم.

و با تشکر از روابط‌عمومی مرکز که  این  مصاحبه را  انجام داد.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.