جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

تالاب قوپی بابا علی مهاباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تالاب قوپی بابا علی مهاباد

 تالاب قوپی بابا علی در موقعیت جغرافیایی N365714 E455227 در استان آذربایجان غربی واقع است. این تالاب با ویژگیهای طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یكی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته، در لیست تالابهای مهم بین‌المللی كنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و كنار آبزی بشمار می رود. اين تالاب در كیلومتر 35 و عمق 5/2 كیلومتر جاده ترانزیتی مهاباد - میاندوآب و در نزدیكی قریه قوپی بابا‌علي قرار گرفته است.  وسعت آن 1000 هكتار می‌باشد. میزان املاح آن از غلظت بالايی برخوردار است بطوریكه در سالهای 1353 و 1354 مقدار زیادی نمك بعد از خشك شدن تالاب برداشت می‌گردید، البته در حال حاضر مقدار نمك آن كمتر گردیده است.
تالاب قوپی بابا‌علی دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد "یونسكو" است و پرندگانی نظیر اردك سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی، تنجه و ... در آن زیست می نمایند. تالاب قوپی باباعلی در 30 كیلومتری شمال مهاباد واقع شده است

این تالاب با ویژگی های طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یکی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته در لیست تالاب های مهم بین المللی کنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و کنارآبزی بشمار میرود میزان املاح آن از غلظت بالایی برخوردار است به طوریکه در سالهای 1353 و 1354 مقدار زیادی نمک بعد از خشک شدن تالاب برداشت میگردید البته در حال حاضر مقدار نمک آن کمتر گردیده است . تالاب قوپی باباعلی دارای دیپلم افتخار از سازمان متحد یونسکو است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز ، حنایی ، آنقوت ، انواع غاز وحشی ،تنجه و..... درآن زیست مینمایند

 

تالاب قوپی بابا علی با ویژگیهای طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یکی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته، در لیست تالابهای مهم بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی بشمار می‌رود.
این تالاب در کیلومتر 35 و عمق 5/2 کیلومتر جاده ترانزیتی مهاباد - میاندوآب و در نزدیکی قریه قوپی بابا‌علی قرار گرفته است.
وسعت آن 1000 هکتار می‌باشد.میزان املاح آن از غلظت بالایی برخوردار است بطوریکه در سالهای 1353 و 1354 مقدار زیادی نمک بعد از خشک شدن تالاب برداشت می‌گردید، البته در حال حاضر مقدار نمک آن کمتر گردیده است.
تالاب قوپی بابا‌علی دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد "یونسکو" است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی، تنجه و ... در آن زیست می‌نمایند. تالاب قوپی باباعلی در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده است.
راههای دسترسی
از طریق جاده مهاباد به میاندوآب و آبادی گپی قابل دسترسی است .
امکان جذب گردشگری
با توجه به زیبایی اطراف تالاب و سهل الوصول بودن آن و حضور پرندگان در فصول مختلف سال امکان جذب گردشگران طبیعت دوست وجود دارد .
عوامل تهدید
این تالاب در طی سالهای خشکسالی کاملا خشک شده بود ولی در طی 3سال گذشته با افزایش بارندگی‌ها و همینطور انحراف آب یک کانال زهکش به آن محددا احیا شده...مشاهده کامل متن است و در حال حاضر از وضعیت نسبتا مطلوبی برخوردار می‌باشد .چرای دام شکار بی رویه و تصرف زمینهای اطراف از عوامل تهدید تالاب می‌باشند .