جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

تالاب سولدوزنقده - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تالاب سولدوزنقده

Loading the player...

تالاب سولدوز یکی از چندین تالاب شهرستان نقده است. نام این تالاب از نام منطقه ای که کل محدوده شهرستان نقده را در بر می گیرد گرفته شده است. مساحت کل تالاب حدود ۲۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۸۰ متر است. گیاهان مهمی که در این تالاب وجود دارند عبارتند از نی ، جگن ، گز و از حیات وحش چنانچه در زمان مناسب که به نظر ماه هی اسفند فروردین است به آنجا سفر کنید گونه هایی نطیر فلامینگو ، پلیکان سفید ، چوب پا ، تنجه ، آنقوت وگونه هایی از مرغابی ها و آبچلیک سانان می توان در آنجا دید. تالاب سولدوز  

ایران - آذربایجان غربی - نقده ۱۵ کیلومتری شمال شرقی نقده

تالاب سولدوز

تالاب سولدوز در ضلع جنوبی پارک ملی دریاجه ارومیه و درحوزه اکولوژیک این دریاچه در موقعیت جغرافیایی 37درجه و 2دقیقه عرض شمالی و 45درجه و 36دقیقه طول شرقی که در مسیر جاده آسفالته ارومیه -مهاباد و در منتهی الیه زهکش خروجی سد حسنلو قرار دارد. شهرستان نقده به لحاظ موقعيت خاص جغرافيايي و عوارض طبيعي داراي تالاب‌هاي بين‌المللي به ثبت رسيده است و به خاطر قرار گرفتن در مسير مهاجرت پرندگان مهاجر مامن پرندگان و حتي محل زاد و ولد پرندگان است .

تالاب سولدوز يكی از چندين تالاب شهرستان نقده است. نام اين تالاب از نام منطقه اي كه كل محدوده شهرستان نقده را در بر مي گيرد گرفته شده است. مساحت كل تالاب حدود 200 هكتار و ارتفاع آن از سطح دريا 1280 متر است. گياهان مهمي كه در اين تالاب وجود دارند عبارتند از ني ، جگن ، گز و از حيات وحش چنانچه در زمان مناسب كه به نظر ماه هی اسفند فروردين است به آنجا سفر كنيد گونه هايي نطير فلامينگو ، پليكان سفيد ، چوب پا ، تنجه ، آنقوت وگونه هايي از مرغابي ها و آبچليك سانان مي توان در آنجا ديد.
راههای دسترسی
از طریق جاده ارومیه به مهاباد در نزدیکی آبادی درگه سنگی پس از عبور از میان تالاب یادگارلو می توان به تالاب سلدوز دسترسی پیدا کرد .
منابع تامین آب
آب تالاب از زه آب های کشاورزی و گدارچای تامین می شود .
نوع تالاب
تالاب سلدوز را مردم طبیعت دوست شهر ارومیه با احداث دیوار خاکی در انتهای رودخانه گدار بوجود آورده اند بنابراین تالاب از نوع انسان ساخت و دایمی با آب شیرین می باشد
امکان جذب گردشگر
این تالاب مصنوعی است و توسط طبیعت دوستان احذاث شده است و در حال حاضر نیز تعدادد زیادی از طبیعت دوستان و شکارچیان از آن استفاده می کنند .امکان گسترش وجذب گردشگربه آن وجود دارد .

تالاب سولدوز در موقعیت جغرافیایی N365950 E453400 در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شهرستان نقده به لحاظ موقعيت خاص جغرافيايي و عوارض طبيعي داراي تالاب‌هاي بين‌المللي به ثبت رسيده است  و به خاطر قرار گرفتن در مسير مهاجرت پرندگان مهاجر مامن پرندگان و حتي محل زاد و ولد پرندگان است . یکی از این تالاب ها تالاب سولدوز می باشد که در بخش انتهايي زهكش سد حسنلو با وسعت آبي 800 هكتار در داخل پارك ملي درياچه اروميه واقع شده است .

 

تالاب سولدوز يكی از چندين تالاب شهرستان نقده است. نام اين تالاب از نام منطقه اي كه كل محدوده شهرستان نقده را در بر مي گيرد گرفته شده است. مساحت كل تالاب حدود 200 هكتار و ارتفاع آن از سطح دريا 1280 متر است. گياهان مهمي كه در اين تالاب وجود دارند عبارتند از ني ، جگن ، گز و  از حيات وحش چنانچه در زمان مناسب كه به نظر ماه هی اسفند  فروردين است به آنجا سفر كنيد گونه هايي نطير فلامينگو ، پليكان سفيد ، چوب پا ، تنجه ، آنقوت وگونه هايي از مرغابي ها و آبچليك سانان مي توان در آنجا ديد.