جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

بیژن رافعی - نمایش محتوای صدا

 

 

بیژن رافعی

بیژن رافعی هنرمند رادیو وتلویزیون در سال 1330 در شهر کرد متولد شد و در خانواده ایی فرهنگی به رشد و تعالی رسید .
دوره دبستان خود را دردبستان شاپور شهر کرد سپری کرد دبستانی که پدرش مدیر همان مدرسه بود او از همان کودکی جزء بچه های درسخون بود انشاء های بسیار زیبا و دلنشینی می نوشت و به فعالیت در کارهای هنری می پرداخت و تا پایان دوره دبیرستان در اجرای برنامه های صبحگاهی ، جشنها و مراسم نقش مهمی داشت و مسئولیت اجرای برنامه ها را با علاقه برعهده می گرفت .
در ادامه آقای رافعی با خنده می گوید اینقدر این مسئله برایم مهم بود که حاضر بودم به همکلاسیهام باج بدهم تا اجرای برنامه ها را به من بسپارند ،این پشتکارو تلاش نه تنها برای اجرای برنامه ها و شرکت درنمایشهای مدرسه بلکه در درسها هم برایم مهم بود، همیشه قبل از اینکه معلم تدریس کند،شب قبل مطالعه میکردم و برای کلاس درس آماده می شدم و بسیار مسلط بودم تا حدی که به همه کمک می کردم حتی گاه می توانستم همان درس را تدریس کنم،من اعتقاد دارم انسان در هر موقعیت و جایگاهی که قرار می گیرد باید وظایف خود را به نحو احسن انجام دهدو برای مردم باشد تا اول خدا و بعد هم خودمان از عملکردمان راضی باشیم .

آقای رافعی پس از اتمام دوره تحصیلی خود در یکی از مدارس شهرکرد مشغول تدریس شد و درسال 1356 که رادیو شهرکرد افتتاح شد همکاری اش را با رادیو آغاز کرد ، اوایل کار به اعلام ساعت ومکان مشغول شدم، کم کم انقلاب شد وکار متوقف ماند تا اینکه درسال 1360 به دلیل اینکه همسرم اصفهانی بودبرای زندگی به اصفهان آمدیم و من هم در صدا و سیمای مرکز اصفهان کارم را ادامه دادم و درحیطه نویسندگی و هنر نمایش بیش از پیش وارد شدم در سال 1370 با آقای پوراحمد چند قسمت از قصه های مجید را کار کردم  و به یاد ماندنی ترین آن همان قسمتی بود که مجید می خواست بدون اطلاع من اندازه من را برای ژاکت بگیره تا بی بی برام ژاکت ببافه بعد از قصه های مجید چندین سریال وتله فیلم کار کردم و هر کدام برایم خاطراتی شیرین بجا گذاشته
بیژن رافعی در ادامه گفتگو اذعان داشت : هر چه پیش می‌رویم،مسائل مادی بیشترمطرح و به همین دلیل، دقت وحوصله پرداختن به مسائل ظریف هنری کمتر می‌شود.

وی افزود: 22 سال پیش که سریال "قصه‌های مجید" را کار کردیم، برای کار در آن، دغدغه مادی نداشتیم، اما امروزه همه عوامل به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند و به همین دلیل کارگردان‌ها به خاطر بالا بودن دستمزد عوامل و برای پایین آوردن هزینه ساخت سریال‌ها، مجبور می‌شوند زمان حضور هر بازیگر در روال ساخت اثر را کاهش دهند.

رافعی توضیح داد: برای بالا رفتن سرعت کار و کاهش هزینه‌ها دیده می‌شود که کارگردان‌ها، زمان بازی یک بازیگر را برای مثال از چهار روز به دو روز کاهش می‌دهند که این، باعث افت کیفیت آثار می‌شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر به خاطر بالا بودن دستمزد بازیگران قدرتمند، تهیه‌کننده‌ها به سمت بازیگران تازه کار و کم تجربه می‌روند.

این بازیگر تلویزیون وگوینده رادیو اظهار داشت:مجموع این مسائل اقتصادی موجب شده که دیگر هنرمندان، دغدغه ساخت سریال‌هایی مثل "قصه‌های مجید" را نداشته باشند.

وی با بیان این که سریال بی‌نظیر "قصه‌های مجید" بعد از 22 سال هنوز ماندگار است، اضافه کرد: مشکل دیگر در این زمینه، این است که مهره ها در جای خود نیستند و برای مثال به کسی که برای بازی در نقش معلم مناسب است، نقش خلافکار سپرده می‌شود.

بیژن رافعی بیان داشت: کیومرث پوراحمد، همه مهره‌ها را در جای خود می‌گذاشت و هرکس نقشی متناسب با شخصیت خود بازی می‌کرد.

وی گفت: شناخت کارگردان‌ها از فرهنگ اصفهان هم اهمیت زیادی در ساخته شدن سریال‌هایی با فرهنگ اصفهان دارد.

رافعی افزود: برای مثال چندی پیش در دو سریال اصفهانی همراه با بازیگران اصیل و باتجربه اصفهانی بازی کردم، اما به دلیل این که کارگردان آن، فرهنگ اصیل اصفهانی را به درستی نمی‌شناخت، این آثار، علی رغم بهره بردن از بازیگران قدرتمند اصفهانی به سریال‌های ماندگاری که فرهنگ اصیل اصفهانی را بازتاب دهند، تبدیل نشدند.

وی با اشاره به این که کارگردان‌ها برای خلق آثاری با فرهنگ اصفهانی باید حوصله کنند و از متن‌های اصیل اصفهانی بهره بگیرند، بیان داشت: حضور نویسندگانی که فرهنگ اصیل اصفهانی را بشناسند هم در این میان اهمیت زیادی دارد.

این بازیگر اضافه کرد: برای مثال در رادیو اصفهان، نمایش ‌های اصیل اصفهانی توسط یکی از نویسندگان اصیل و قدیمی اصفهانی نوشته می‌شود که به ریزه‌کاری‌های فرهنگ کوچه پس کوچه‌های اصفهان تسلط داردو واژگان بسیار بومی اصفهان را به طرزی دلچسب وارد نوشته‌های خود می‌‌کند.

وی ادامه داد: مسئولان وظایف دیگری دارند و قرار نیست آن ها هنرمندان را برای خلق یک اثر ماندگار در کنار هم قرار دهند، بلکه باید خودمان آستین بالا بزنیم و "قصه‌های مجید" دیگری خلق کنیم

_ آقای رافعی بچه ها تون هم در رشته  هنری فعالیت می کنند یا خیر ؟
خیر هیچ کدام به دنیای نویسندگی و بازی نیامدند و هر کدام در رشته های مورد علاقه خودشان ادامه تحصیل دادند و مشغول کار و فعالیت هستند
_ شما چقدر از زندگیتون راضی هستید ؟
خدا را شکر از زندگی ام راضی ام چون با دل کار کردم و با دل زندگی کردم وباز هم خدا را شکراین عمری  که از خدا گرفتم بیهوده نگذشته و موفق بودم بیشتر وقتها وقتی در کوچه وخیابان قدم می زنم و رفتار مردم را با خودم میبینم که چقدر با احترام و علاقه است قلبا خوشحال می شوم چون فکر می کنم مردم از دستم راضی هستند، دوستم دارند و این انرژی مرا چند برابر می کند و فکر می کنم این رفتار به این خاطر است که همیشه سعی کرده ام خودم باشم،نقش بازی نکنم و کسی را باگفتار یا رفتارم فریب ندهم و هرچه درچنته دارم برای مردم بخواهم و شاید همین باعث شده مرا دوست داشته باشند و من خوشحال میشم

_ آقای رافعی شما غیر از گویندگی و بازی در نمایشهای رادیویی یا سریالها فعالیت دیگه ایی هم دارید ؟
بله من در برگزاری دوره ها و کلاسهای آموزشی فن بیان و گویندگی کارآموزان زیادی آموزش داده ام و خدا را شکرتا کنون همه موفق بوده اند .
_ میشه یه خاطره از دوران بازیگری یا گویندگی برامون تعریف کنید ؟
بله خاطرات هم تلخ و هم شیرین که هر کدام به نوعی اتفاق افتاده و گاه یادم میاد ومی خندم  .
یه روز قرار بود در فیلمی نقش شخصی را بازی کنم که با اسکرت  وارد هواپیما میشد و بعد از هواپیما خارج میشد و میامد داخل سالن فرودگاه تا یه جاهایی کار خوب پیش رفت تا اینکه وارد سالن فرودگاه شدیم از قضا اون روز خواهر من منتظر پسرش بود و به محض اینکه منو دید نزدیک شد و منو بغل کرد و روبوسی و با این کار خواهرم همه چیز بهم ریخت فیلم بردار نمی دونست چیکار کنه ، همه همینطور ایستادن و نگاه کردن و بعد دیگه نتونستیم کار را ادامه بدیم وقتی برای فیلم برداری مجدد مراجعه کردیم مدیر فرودگاه اجازه نداد دیگه وارد هواپیما بشیم و ادامه کار به روز بعد موکول شد
آقای رافعی نظرتون در مورد کار در رادیو و تلویزیون چیه ؟
کارم را دوست دارم هر چند کار پرزحمتی هست و به چشم هم نمیاد ولی من دوسش دارم و دلم میخواد همچنان پرتوان ادامه بدم و در خدمت مردم باشم .
- خدا کجای زندگیتون بوده ؟ خدا اصل زندگیم هست ومیدونم همه چیزم را از خدا دارم ودر یک کلمه خدا بهترین دوستمه
- همسرتونو چقدر دوست دارید ؟ خیلی خیلی، اونقدر که بدون اون نمیتونم زندگی کنم اون خیلی دوست خوبیه همیشه به فکرمه همیشه مراقبمه همیشه ...
- تعریفتون از زندگی چیه ؟
زندگی زیباست ، زندگی یعنی بالندگی ، تابندگی / زندگی بخشش ، عطا جود وسخا / زندگی یعنی دو رکعت عشق ناب
- مرگ را چطور میبینید؟ بدِ،اصلا دلم نمی خواد به مرگ فکر کنم چون زندگی  جای مرگ نیست هر چند مرگ حقه اما دلم نمی خواد بهش فکر کنم .

- آقای رافعی در کلام آخر چی برامون دارید؟

امیدوارم همه جونهایی مملکتمون موفق و سربلند باشند و امیدوارم خدا به همه سلامتی و شادی عطا کنه
آقای رافعی در بسیاری از سریالها و تله فیلمها و نمایشهای رادیویی فعالت داشته که در پایان به معرفی برخی از این سریالها و تله فیلمها میپردازیم.
سریال ها :
کلاف
کارگاه رشید
خانه شش در
دل خوش سیری چند
تفنگ سر پر
پشت کوههای بلند
بخاطر من
گرفتار
پیک راستان
سایه سلطان
فیلم ها
قسم
مرگ سپید
تب برفکی
ماشین اصلاح آقاجون

وی هم اکنون در واحد نمایش رادیو اصفهان مشغول بکار است و اجرای برنامه هشت بهشت و صبح  اصفهان در بخش سیما را نیز تا مدتی برعهده داشت .
برای بیژن رافعی و کلیه هنر مندان عزیز آرزوی سلامت ،سعادت و موفقیت دارم

تهیه و تنظیم : اشرف یوسفی