جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

بینایی‌سنجی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بینایی‌سنجی

Loading the player...

دانلود

بینایی‌سنجییا اپتومتری (به انگلیسی: optometry) آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید. با توجه به دامنه گسترده رشته اپتومتری ، معادل فارسی آن - بینایی سنجی - که در واقع ترجمه لغت به لغت ، کلمه اپتومتری می باشد ، معادل درستی به نظر نمی‌رسد.

رشته دانشگاهی اپتومتری علم مراقبت‌های چشمی و بینایی است. دانش‌آموختگان این رشته مراقب اولیه سلامتی چشم و دستگاه بینایی به‌شمار می‌آیند و قادرند از چشم و ساختمان‌های وابسته به آن معاینه به عمل آورده و نسبت به تصحیح کاستی‌های انکساری از طریق تجویز عینک، لنز تماسی، تمرینات ارتوپتیک و در بعضی کشورها تجویز دارو اقدام نمایند.

 

فروپتر

کسانی که از ناحیه چشم احساس ناراحتی می‌کنند باید توسط یک اپتومتریست معاینه یا درمان شوند و یا او در صورت لزوم بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع دهد. شاید در نگاه نخست به نظر برسد که اپتومتریست همیشه بیماران را به چشم‌پزشک ارجاع می‌دهد اما اینگونه نیست، بلکه تقریباً بیشتر بیماری‌ها بر روی چشم علائمی را ظاهر می‌کنند بنابراین یک اپتومتریست کاربلد می‌تواند با بررسی دقیق چشم، بیماران را به نزد متخصص مربوطه فرستاده و آنها را از خطرات جدی محافظت نماید.

 

شرح وظایف یک اپتومتریست

۱. تجویز نمره عینک جهت رفع عیوب انکساری

۲. بررسی و تجویز عینک به کمک داروهای سیکلوپلژیک (فلج کننده تطابق)

۳. بررسی نارسایی‌های بینایی بزرگسالان

۴. بررسی نارسایی‌های بینایی کودکان

۵. بررسی و تشخیص نارسایی‌های اختلال دید دو چشمی و درمان غیر دارویی

۶. انجام آزمون‌های تشخیصی بیماری‌های بخش قدامی چشم از قبیل آب سیاه و آب مروارید و...

۷. تجویز وسایل کمک بینایی در افراد کم بینا

۸. تشخیص اختلالات حرکتی چشم (انحرافات چشمی) مثل لوچی

۹. تمرینات اورتوپتیک به منظور درمان غیر جراحی اختلالات حرکتی چشم

۱۰. اندازه‌گیری میدان بینایی

۱۱. ارزیابی دید رنگ و دید بعد

۱۲. انجام تست‌های ویژه از قبیل توپوگرافی، پاکیمتری، اُ سی تی، جی دی ایکس،الکترو دیاگنوستیک و سونوگرافی چشمی و ...

۱۳. بینایی درمانی به روش‌های غیر دارویی و غیر جراحی فیکسیشن‌های غیر طبیعی، آمبلیوپ تراپی (درمان تنبلی چشم)

۱۴. تمرینات ویژه جهت ارتقای مهارتهای بینایی برای شاغلین در حرفه‌ها، ورزشکاران و...

۱۵. انجام معاینات اپتومتریک و صدور گزارش استخدامی

۱۶. مشاوره در امور بهداشتی چشم و بینایی در محیط‌های کار، صنایع و...

۱۷. ساخت و ارائه عینک طبی

۱۸. ارائه کنتاکت لنز

مقاطع تحصیلی در ایران

اکنون بینایی‌سنجی در ایران تا مقطع دکترای تخصصی پی‌اچ‌دی ارائه می‌شود. ابتدا یک دوره چهار ساله کارشناسی ارائه می‌گردد که فارغ التحصیلان این دوره به عنوان یک کلینیسین می‌توانند بطور مستقل به فعالیت‌های کلینیکی در زمینه چشم و بینایی بپردازند و دفتر کار مستقل برای معاینه چشم و سنجش تخصصی بینایی و ارائه عینک و عدسی تماسی تاسیس نمایند. پس از دوره کارشناسی، آن دسته از دانش‌آموختگان که علاقه‌مند به ادامه تحصیل و کسب مهارت در زمینه تحقیقات چشم و علوم بینایی هستند می‌توانند در دوره دو الی سه ساله کارشناسی ارشد شرکت نمایند و پس از گذراندن این دوره موفق به اخذ کارشناسی ارشد رشته اپتومتری گردند. آن دسته از فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد که علاقه‌مند به تحقیقات تخصصی در زمینه چشم وبینایی هستند و مایل به تدریس به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌باشند می‌توانند در دوره دکتری تخصصی (Ph.D) ادامه تحصیل دهند.

وزارت بهداشت ایران در آذر ماه ۱۳۹۱ تصمیم درباره ایجاد دکترای حرفه‌ای اپتومتری را به بورد اپتومتری ایران محول کرده‌است. تا کنون تصمیمی در این باره اتخاذ نشده‌است.

اپتومتری در آمریکا

تاریخ اپتومتری در آمریکا سه روز بزرگ را هرگز از خاطر نخواهد برد، روزی که مقطع تحصیلی اپتومتری به OD ارتقا یافت، روزی که در ایالت اوکلاهاما مجوز جراحی به اپتومتریستها داده شد و روزی که ایالت کنتاکی بعد از حدود ده سال، تبدیل به دومین ایالتی شد که اپتومتریست ها در آن حق انجام جراحی و از جمله جراحی لازک LASEK را دارند.

قانون اکلاهما

درسال ۱۹۹۸، حوزه اختیارات اپتومتریست‌های اکلاهما گسترش پیدا نمود و آنها اجازه انجام جراحی لیزری (به استثنای LASIK و لیزر رتین و جراحی زیبایی پلک) و سایر جراحی‌ها مثل درآوردن اجسام خارجی از چشم را یافتند.

موارد منع جراحی عبارت هستند از تخلیه چشم، برش و شکافتن full thickness قرنیه، پیوند قرنیه، جراحی مستلزم برش عنبیه و جسم مژگانی، diathermy عنبیه، cyrotherapy عنبیه، جراحی مستلزم برش ویتره، جراحی مستلزم برش شبکیه، خارج کردن عدسی چشم، کار گذاشتن درون‌کاشت داخل چشمی، جراحی عضلات خارج چشمی، جراحی برشی پلک، جراحی استخوان اربیت، برش و شکافتن دستگاه اشکی (غیر از پروب زدن و اعمال مربوط به آن) و full thickness Conjuntivoplasty. در سال ۲۰۰۴، ایتومتریستها اجازه انجام پاره‌ای از جراحی‌های دیگر را نیز یافتند.

علی رغم مخالفتهای شدید American Osteopathic Association of، American Academy of Ophthalmology، American Medical Association و American College of Surgeons اجرای این قانون متوقف نشد و اپتومتریستها عملاً نشان دادن که توانایی و شایستگی دریافت این اختیارات را داشته‌اند