جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

بلچی زردی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بلچی زردی

Loading the player...

از آئین های مردم استان اصفهان می توان به مراسم بیست و هفتمی اشاره.این آئین در جای جای استان بصور مختلف برگزار می شود.
در روستای قمبوان از توابع شهرضا در شب 27 ام ماه  مبارک رمضان کلوچه ای بنام بلچی زردی پخته می شود و برای عروسی عقدی استفاده می شود .
بلچی زردی
از روغن –شکر –آرد – دارچین – کنجد – زنجبیل –بادیون – شیره انگور و مایه خمیر درست می شود .طرز پختن آن به این صورت است که ادویه و هل اسیاب کرده را داخل روغن آب شده می ریزند .اتش را خاموش کرده ،شکر به اندازه یک سوم ارد میریزیم اب اضافه می کنند.مایه خمیر به ارد می افزایند و در مایع اولیه خمیر میکنند تا زرد شود.یک ساعت باید خمیر بماند تا پف کند و آماده طبخ شود.بعد چانه به اندازه نارنگی گرفته و پهن می کنند روی آن را شیره انگور یا خرما می مالند و کنجد می پاشند و در تنور می گذارند .آتش را کم کم زیاد می کنند.بلچی زردی به تعداد زیادی پخته می شود و در مجمعه (سینی های بزرگ کنگره دار) یا طبق چیده  می شود وروی آن طور گذاشته می شود.
روی بلچی زردی ها را تزئین می کنند و درکنار آن پارچه زیبا چادری لباسی و یا گوشواره ای بنام پن یا جدار در کنار آن می گذارند و به صورت خونچه به خانه عروس خانم می فرستادند .

27th is one of the isfahanian ceremony .this is held as  different way in different parts of Isfahan
"ghomboyan"is one of village in province shahreza  who bake cookie named as "belichi zardi " in 27th of ramazan & for weeding is used
Blichi zardi
In contains of oil - sugar - flour - cinnamon - Sesame - Ginger - Badyvn - grape juice and yeast
First we should grind the spices and cardamom have been coming into the oil-water,then fire should be off ,then added  Sugar as one third of cases.then added some cup of water & add yeast to flour till its color go yellow . A batter must stay until fluffy and ready to be eaten. Then we should formed it tangerine-sized and wide it. Put Malnd grape juice or dates on it and blow sesame seeds and put in oven.the temprature of fire should be high little by little. In Mjmh (large tray crenate) or can be arranged according to the entrance as it is laid