جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

بقعه متبرکه بی‌بی سیده خاتون شهرضا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه متبرکه بی‌بی سیده خاتون شهرضا

نسب این امامزاده بنا به اعتقاد مردم و اهالی شهر به حضرت امام سجاد (علیه السلام) می رسد. به امامزاده بی بی سیده خاتون (علیها السلام) معروف می باشد نسب این امامزاده بنا به اعتقاد مردم و اهالی شهر به حضرت امام سجاد(ع) می‌رسد، البته برخی بر این باورند که این امامزاده از زنان سیده و شجاع دوران آل‌بویه بوده و برخی دیگر وی را از زنان سیده و عالمه زمان خود، از خاندان آل‌مظفر و مدافع دین و مذهب می‌دانند که با نوعی نیرنگ به دست حکام ظالم وقت به شهادت رسیده است.
بخشی از مساحت این بنا در زمان پهلوی به تصرف اماکن دولتی در آمده و اکنون حدود ۳۵۰۰متر مربع از آن باقی مانده و در حال حاضر مساحت باقی مانده شامل ۱صحن جامع ،۲مسجد، یک سالن و تربت‌خانه می‌باشد.
این بنا در واقع تا سال ۱۳۵۶ بنایی با مصالح خشت و گل بوده که در سال ۱۳۵۸ مراحل بازسازی آن توسط خیرین و مردم آغاز و در همان سال به اتمام رسیده است؛ از سال ۱۳۸۰با همت هیئت امنا آستانه و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرضا طرح و نقشه جامعی تهیه و بر اساس آن احداث بنای جدید امامزاده آغاز شده است.
بقعه متبرکه بی‌بی سیده خاتون شهرضا ۹۰۰ سال قدمت دارد، مساحت معماری این بنا ۷۰۰۰ مترمربع و مربوط به دوران آل‌مظفراست.
مساحت کل صحن امامزاده بی‌بی سیده خاتون سلام الله علیها ۴۵۰۰ متر و مساحت زیر بنای بقعه ۲۵۰۰ می‌باشد.
ارتفاع گنبد کاشی‌کاری شده و دوپوش امامزاده از کف ۱۴ متر است و ضریحی چوبین و معرق‌کاری شده که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد، در ابعاد ۴×۲ روی سنگ مزار و داخل بقعه قرار دارد. تزیینات داخل بقعه فاقد هر گونه تزیینات گچ‌بری، کاشی‌کاری و آینه‌کاری می‌باشد.
این مکان تاریخی درشمال شرقی شهرضا است و با توجه به موقعیت جغرافیایی و بودن آن در مسیر اصفهان و شیراز بیشتر مورد توجه مسافرین، زایرین و مردم شهر است.
در این مکان مقدس علاوه بر بی‌بی سیده خاتون دو تن از صالحان و پارسایان نیز به نام‌های شاهزاده «ابراهیم» و «اسماعیل» نیز در حرم این بزرگوار آرمیده‌اند؛ علاوه بر این، در جوار این آستانه، بزرگان و علمای بزرگی همچون، شیخ ملا علی نوری، شیخ مهدی نوری، محمدباقر کودک و بانومجتهده ملا حبیبه به خاک سپرده شده‌اند.
اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***
سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش
آستانه امامزاده بی بی سیده خاتون (علیها السلام) در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، در خیابان امام خمینی (رحمت الله علیه) و در داخل شهر شهرضا واقع شده است. این بنا در واقع تا سال 1356 بنایی با مصالح خشت و گل بوده که در سال 1358 مراحل بازسازی آن توسط خیرین و مردم آغاز و بدین سال ادامه یافته است. مساحت کل صحن امامزاده بی بی سیده خاتون (علیها السلام) 4500 متر و مساحت زیر بنای بقعه 2500 می باشد. ارتفاع گنبد کاشیکاری شده و دوپوش امامزاده از کف 14 متراست و ضریحی چوبین و معرق کاری شده که قدمتی 400 ساله دارد،در ابعاد 4×2 روی سنگ مزار و داخل بقعه قرار دارد. تزئینات داخل بقعه فاقد هر گونه تزئینات گچ بری، کاشیکاری و آینه کاری می باشد. این امامزاده با توجه به موقعیت جغرافیایی و بودن آن در مسیر اصفهان و شیراز بیشتر مورد توجه مسافرین، زائرین و مردم شهر و خصوصاً بانوان قرار دارد

استان اصفهان ـ شهرستان شهرضا ـ بخش مرکزی ـ شهر شهرضا