جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

بقعه امامزادگان عبدالله و ابراهیم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه امامزادگان عبدالله و ابراهیم

{rsmediagallery tags="emadaman" limit="21" }

امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) از فرزندان موسی بن جعفر (ع) در روستای دامنه شهرستان فریدن در ۱/۳۳ عرض شمالی و ۲۹/۵۰ طول شرقی و ۲۲۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا در ۱۲ کیلومتری شرق شهر داران واقع است . روستای دامنه در سال ۱۳۷۶ به جرگه شهرهای کشور پیوست بقعه امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) در شرق شهر در میان مزارع کشاورزی دشت دامنه واقع گردیده است . بنا بر اعتقادات مردمی امامزاده ابراهیم (ع) درون چاهی است که بر روی آن ضریح نصب و امامزاده عبدالله (ع) نیز دارای قبر و بر روی قبر ایشان ضریحی چوبی نصب گردیده است . ساختمان قدیمی بقعه در سال ۱۳۶۹ تخریب و اقدام به نوسازی بقعه نموده اند . این بقعه در مسیر جاده اصفهان – خوزستان واقع گردیده است و از جاده اصلی تا امامزاده نیز دارای جاده ای ویژه است . ساختمان در میان دشت حاصلخیز دامنه دارای موقعیت ممتازی است . در چند صدمتری ساختمان امامزاده تپه ای باستانی وجود دارد به نام تل بزرگ که هنوز مورد کاوش قرار نگرفته است . اعتقاد بر این است که مکان اولیه آبادی در میان دشت قهیز و مجاور امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) بوده است . در سال 200 هجري قمري و درزماني كه حضرت علي بن موسي الرضا( ع) و فرزندان و پيروانش مورد ظلم مأمون واقع شدند شيعيان ايران به حمايت از ايشان برخاستند كه منجر به درگيري و جنگ شد كه يكي از اين جنگ ها در دشت قهير صورت گرفته كه در اين جنگ شاهزاده عبدالله از نوادگان حضرت موسي بن جعفر (ع) به شهادت ميرسد و برادرش شاهزاده ابراهيم به ياري مردم قهيز در چاهي معروف به چاه امام موسي مخفي مي شود.
بعد از اينكه دشمن از يافتن ايشان نا اميد مي شود از چاه خارج و به كمك مردم قهيز جنازه برادرش را در چند قدمي همان چاه دفن ميكند و بنا به تواريخ بعد از مدتي يكي از بزرگان ساكن در محل دخترش را به عقد شاهزاده ابراهيم در مي آورد كه نتيجه اين ازدواج فرزندي به نام محمد مي باشد كه سلسله سادات دامنه طبق شجره نامه به وي كه مدفن در قهيز است بر ميگردد.
مردم تنها چاهي را كه شاهزاده ابراهيم در آن مخفي شده است را و همچنين قبر شاهزاده عبدالله برادر شاهزاده ابراهيم را زيارت ميكنند.
ساخت بناي امامزاده به ۴۲ سال پيش برمي گرددو سنگي به صورت دايره اي شكل كه مربوط به سال ۱۲۸۶ هجري قمري است بر سر ايوان غربي معروف به شاهزاده ابراهيم كار گذاشته شده است و سنگ قبري در گو شه امامزاده وجود دارد كه مربوط به سال ۱۰۳۵ هجري قمري و مربوط به سيد فضل اله بن عابدين ثاني ميباشد كه با هيجده واسطه به امامزاده ابراهيم بر ميگردد.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
... سعید بهارلو ۱۳۹۳/۱۲/۱۶ ۱۹:۱۳

سعید بهارلو
...
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۳/۱۲/۱۶ ۱۹:۱۳