جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

بقعه امامزادگان اسحق و ابوطالب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه امامزادگان اسحق و ابوطالب

Loading the player...

امامزاده اسحق
گنبد غربی
این قسمت مدفن دو تن از امامزادگان به نام شاهزاده اسحق و شاهزاده ابی طالب فرزندان شاهزاده حمزه بن موسی بن جعفر(ع) می باشد، و قبور برجسته آنها که با کاشی معرّق زیبایی پوشیده شده، داخل صندوق چوبی مشبکی قرار گرفته است .
خواجه تاج الدّین شیروانی مانند دو برادر دیگر خود(خواجه عمادالدین محمود، بانی مسجد عمادی (میدان سنگ) و خواجه زین الدین، بانی مناره ی مشهور به نام او) در این مقام آثار و ابنیه ای احداث کرده که با وجود خرابیهای زلزله ی سال 1192هجری قمری، برخی از آنها تا اواخر قرن گذشته نیز بدین شرح که مولف مرآت قاسان گوید باقی و پابرجا بوده است:
((خواجه تاج الدّین در سر مقبره یکی از امامزادگان و چند تن از دانشمندان و قاضیان خاندان غفاری، دو گنبد رفیع و مناره و مسجد و مدرسه ای رفیع بنا نهاده و از هستی خود به یادگار گذارده که به مسجد و مدرسه ی خواجه تاج الدّین معروف است.))
چون مـسجد و مـدرسه و مناره ی آن خراب گشته و به جز دو گنبد آجری کوتاه قرینه یکدیگر، اثری باقی نمانده، اکـنون بقعه ی خـواجه تـاج الدّین نامیده می شود.
گنبد غربی که مدفن امامزادگان نامبرده است، در میان سقف آجرچینی آن ترنج گردی با کاشیهای معرق عهد مغول نظیر کاشیهای روی قبر امامزادگان ساخته شده است.
گنبد شرقی
این گنبد قرینه گنبد غربی است، گنبد شرقی قرینه بقعه خواجه تاج الدّین در آغاز امر به منظور خانقاهی ساخته شده ولی از دوران صفویه به بعد به واسطه ی عدم توجّه به این گونه ابنیه عموماً از رونق افتاده و متروک مانده بود. چنانکه از خانقاه های متعدد کاشان در عهد مغول اثری باقی نمانده است، جز این گنبد که به واسطه ی وضع ساختمانی مستحکم آن پایدار مانده. در اوایل قرن حاضر (دوره ی قاجار) پس از در گذشت حاج ملّا محمّد حسن نطنزی از عرفا و اقطاب دراویش نعمت الّهی، چون جسد وی را در آنجا به خاک سپردند، بدین جهت در محوطه ی داخلی سقف این گنبد تعمیراتی به عمل آمده که تزئینات گوناگون آن نمونه معماری عصر خود می باشد .
در زیر سقف این گنبد از قدیم دارای ترنج کاشیکاری معّرق بسیار زیبایی از عهد مغول بوده که هنگام تعمیر اطراف آن را سه ردیف کتیبه های گچبری و آینه کاری خوش طرحی ساخته و غزل عرفانی ذیل را که از گفته های خود حاج ملّاحسن قطب است، با خط نسخ و نستعلیق برجسته گچبری نموده اند و در فواصل ابیات نیز اسماءالله گنجانیده شده با تاریخ 1302 هجری قمری

(( مژده ای همنفسان کوی مغان است اینجا
رخ متابید که خلوتگه جان است اینجا
همه اسرار دو کون از شرفات ملکوت
تا نظرگاه جهان فاش و عیان است اینجا
هلّه هشدار که کورانه نه بگذاری پای
کز ازل منظر صاحب نظران است اینجا
محنت و رنج جهان را همه پا بر سر نه
که سلامتگه رندان جهان است اینجا
این نه خلوتگه مفتی که نهی سرزده پای
آستان حرم پیرمغان است اینجا
هر گدایی نبرد راه به سر منزل انس
صد سکندر ز پی نام نشان است اینجا
آنکه از چوب به نیروی نظر ثعبان کرد
به هوای نظری دل نگران است اینجا
گر خطا پیشه و مستیم چه باک ای ساقی
هی بده باده که اقلیم امان است اینجا
گر چه ساقی مغان پرده به یکتایی بست
ز احوَلی باز گروهی به گمان است اینجا
ساقی ار عبد علی توبه ز قلاّشی کرد
مصلحت بود و دوصد برتر از آن است اینجا
و از جمله مدفونین دیگر این بقعه سرلشگر حسن فراهتی نواده حاج ملّا محمّد حسن قطب می باشد.