جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

بقعه امامزاده قاسم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه امامزاده قاسم

Loading the player...

بقعه امامزاده قاسم
با گنبد هرمی شکل کاشیکاری و صحن و سرائی دلگشا و باروی قدیمی و زیبا در مبادی ورودی به شهر آران و بیدگل واقع گردیده و نظر واردین به این شهر را به سوی خود معطوف میدارد . بنا به ذکر منابع تاریخی ، عمه شاه عباس اول صفوی در مسیر سفر به خراسان در این منطقه با مشکلی مواجه شده است که با توسل به این امامزاده ، مشکل وی رفع شده است و لذا نذر کرده و به ساخت و ساز این بقعه مبارکه اقدام نموده است .

مرقد مطهر اين امامزاده در كنار جاده قديم بيدگل واقع شده و ساختمان و ديوار اطراف زيارت را مدور شكل بنا كرده‎اند كه مجموعه آن از خشت خام مي‎باشد كه ديوار‎هاي محالي معروف است و در حدود چهار متر ارتفاع دارد و اين بدين جهت است كه در هنگام باد و طوفان و جريان شنهاي روان به درون ساختمان امامزاده ضرري وارد نشود.

بعد از درب ورودي يك هشت ضلعي مسقف قرار گرفته كه دو طرف آن را اتاقهايي قرار داده‎اند. بعد از هشت ضلعي صحن بزرگ و موزائيك فرش كه سطح آن از اطراف بيرون حرم دو متر پايين‎تر است، قرار گرفته و در وسط آن صحن، يك حوض مدور با دو باغچه است كه به زيبايي درون صحن افزوده، قرار دارد.

اطراف صحن، اتاقهايي بزرگ ساخته شده كه براي زوّاري است كه مي‎خواهند چند روزي را در كنار اين امامزاده بمانند. در ايام پنج شنبه و جمعه مردم براي زيارت و اداي نذورات خود از اطراف و اكناف شهر به اين مكان مقدس مي‎آيند و ديگهاي طعام برپا نموده و بين زوار كه براي زيارت اين بزرگوار آمده‎اند، توزيع مي‎شود.

در چند سال اخير و بعد از انقلاب اسلامي، بعضي از مهاجرين جنگ تحميلي عراق عليه ايران چند سالي را در اتاقهاي و حجره‎هاي اطراف امامزاده ساكن بودند.

بعد از صحن، ايوان متصل به حرم قرار دارد كه ايوان بزرگ به صورت معماري سنتي مي‎باشد. در دو طرف اين ايوان حجره‎هاي در دو طبقه قرار دارد و نماي ايوان را با آجر پخته تزئين نمده‎اند .

حرم مطهر داراي يك درب ورودي چوبي سبزرنگ است كه در سالهاي گذشته ساخته شده است. در دو طرف آن، دو درب ديگر باز مي‎شود كه به دو رواق يا به تعبير ديگر دو مسجد كوچك در كنار حرم باز مي‎شود. داخل حرم تقريباً كوچك است، ولي داراي زيبايي خاصي است. قبر مطهر در وسط قرار گرفته و به مقدار نيم متر از كف حرم بالاتر است.

در حال حاضر ضريح طلاي رنگ چهر گوش و زيبايي براي اين امامزاده ساخته‎اند. در سال 1382 با كمك مردم خير و خدام، حرم ساخته شده است