جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

بقعه امامزاده شاهزید(ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه امامزاده شاهزید(ع)

Loading the player...

امام زاده شاه زید سلام الله علیه
نسب :
طبق گفته بزرگان و اهالی محل و هیئت امناء:
نسب این امام زاده شریف (زید بن علی ابن الحسین علیه السلام) به امام سجاد علیه السلام می رسد.
طبق گفته نویسنده متتبّع، مرحوم آقاى سیّد مصلح الدّین مهدوى:
ظاهراً امام زاده زید، همان است‏ که مرحوم حاج آقا بزرگ طهرانى در طبقات خود النّابس فى القرن الخامس، از او به شرح زیر یاد نموده اند:
گرچه در زبان عوام، امام زاده ی یاد شده، زید بن علىّ بن الحسین خوانده مى شود ولى حتماً او، زید، فرزند إمام زین العابدین نیست، بلکه با واسطه، به إمام سجّاد نسبت مى برد.
طبق گفته مرحوم مهدوى:
مرحوم مهدوى, نسب امام زاده را در یادداشتهاى خود، به این شرح تکمیل نموده‏اند: ابویَعْلى، زَیْدُ بْنُ عَلِىِّ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ یَحْیى بْنِ أبِى الْحُسَیْنِ، مُحَمَّدِ بْنِ أبى جَعْفَرٍ أحْمَدِ بْنِ مُحَمَّدِ زُبارَه، بْنِ عَبْدِاللَّهِ الْمَفْقُودِ، بْنِ الْحَسَنِ الْمَکْفُوفِ، بْنِ الْحَسَنِ الأفْطَسِ، بْنِ عَلىِّ الأصْغَرِ، بْنِ الإمامِ عَلىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ علیه السلام
طبق نوشته یکی از نویسندگان:
طبق آخرین تحقیق یکی از نویسندگان که به صحت آن یقین نموده، نسب این امام زاده به قرار زیر است: جناب ابویعلی زیدبن ابوالقاسم علی بن ابوالحسن محمدبن ابومحمدیحیی شیخ العتره بن ابی الحسین محمدبن ابوجعفر احمدبن محمدالاکبر زُباره بن ابی عبدالله المفقود ابن ابی الحسن المکفوف بن السن الافطس بن علی الاصغر بن الامام علی ابن الحسین علیهماالسلام. مادر ابالقاسم علی دختر بدیع‌الزمان همدانی، ادیب و نویسنده معروف و به عایشه موسوم بوده است.

وجه تسمیه:
ژان شاردن جهانگرد معروف فرانسوی پس از توصیف قسمت های شرقی اصفهان می نویسد: از آنجا به شازید (شاه زید) می‌رسیم که وجه تسمیه آن وجود خانقاهی است که به افتخار یکی از پسران امام حسن در این محله برپا شده است.

مساحت :
مساحت و زیر بنای ساختمان 800 متر مربع و مساحت کل صحن آن 3000 متر مربع می باشد.

توصیف امام زاده:
حرم و صحن و بقعه و بارگاه إمام زاده زید سلام الله علیه، از زیارتگاههاى باشکوه و جالب است و مورد توجّه زائرین دور و نزدیک مى باشد.
ضریح از جنس چوب با روکش نقره می باشد روی سنگ مزار امام زاده شریف در داخل بقعه قرار دارد.تزیینات داخلی ساختمان نقاشی و گچبری هنرمندانه ایست که تا سقف ادامه دارد.
ارتفاع گنبد کاشیکاری امام زاده از کف 12 متر می باشد. آنچه ارزش این بنا را مضاعف می کند وجود نقاشیهای دیواری جالبی است که دیوارهای شبستان گنبددار آن را پوشانیده است. موضوع این نقاشی ها وقایع مذهبی است که در قرن 14 هجری نقاشی شده اند. در نمای خارجی این گنبد به خط بنائی سه رنگی مشکی و فیروزه ای در زمینه آجری آیات قرآن نوشته شده و تاریخ 1314 و 1315 شمسی را برخود دارد. در ایوان سمت راست بقعه شاه زید اشعاری به خط نستعلیق برجسته برلوح سنگی سیاه رنگی نوشته شده است. این اشعار به اقدامات و خدمات شخصی به نام محمدرضا اشاره می کند که خادم آستانه شاه زید بوده است. در مصراع آخر این اشعار ماده تاریخی به دست می آید که 1083 می باشد.ساختمان حرم و گنبد امام زاده، متعلّق به دوره صفویّه است و معمارى و تزئینات و کاشى‏کارى جالبى دارد، که از آثار تاریخى و میراثهاى فرهنگى اصفهان بشمار مى رود.
برلنگه چپ دَرِ بقعه شاهزید، به خطّ ثلث برجسته نوشته شده است:
(بر آستانه مقدّس منوّر شاهزید بن الإمام علىّ بن الحسین، رقم صحیفى جویمرى 994)، البته قسمت أوّل کتیبه موجود نیست . و در یک سنگ نوشته تاریخى به خطّ محسن إمامى، از تعمیرات بقعه شاهزید در زمان شاه سلیمان صفوى یاد شده، که شخصى به نام معزّالدّین محمّد ، مشهور به باغاتى، عهده دار انجام آن بوده است و تاریخ آن 1097 هجرى مى‏باشد.مسجدى به نام إمام حسن عسکرى علیه السلام، در جوار امام زاده زید مى‏باشد، که تاریخ ساختمان آن به حدود 30 الى 40 سال قبل مى رسد. زید بن علىّ بن محمّد بن یحیى، ابویعلى حسینى از آل زباره، که در فَرْیُومَد فرود آمده بود و در اصفهان در سال 447، از دنیا رفت. در هرحال، امام زاده زید »شاهزید«، یکى از امام زاده هاى مشهور اصفهان  و مورد توجّه مى‏باشد و در أطراف آن، قبرستان قدیمى بوده که در حال حاضر از بین رفته است.

اطلاعات ثبتی:
شمارهٔ ثبت: ۲۹۴
تاریخ ثبت ملی: ۲۹ آذر ۱۳۱۶

آخرین تعمیرات امام زاده:
در سالهاى اخیر، با کمک مردم نیکوکار و علاقمند اصفهان  تعمیرات أساسى و شایان توجّهى ، زیر نظر اداره اوقاف، در بقعه و حرم و صحن امام زاده زید انجام گرفته، که شایان توجّه مى‏باشد.ساختمان قدیمی بقعه در ابعاد 6×6 از جنس خشت و گل که در سال 1368 شروع به بازسازی شده و توسط اداره اوقاف و هیئت امناء در سال 1382 گسترش یافته است .در داخل حرم، تعمیراتى انجام شده و نقّاشى هاى قدیمى،بازسازى و اصلاح و تعمیر گردیده و ضریح جدیدى با پوشش طلا و نقره، براى امام زاده ساخته شده، که تاریخ اتمام آن 1371 شمسى است و در داخل ضریح، بر روى قبر مطهّر، سنگ مرمر نفیسى نصب گردیده و هم چنین سر دَرِ حرم کلاً بازسازى شده و تعمیر أساسى و کاشى کارى شده، که در کتیبه آن، تاریخ 1360 شمسى، قید شده است و مجموعاً سر دَرِ مجلّل و شکوهمندى مى‏باشد. صحن امام زاده، نماسازى شده و در تزیین آن از آجرکارى و کاشى‏کارى بهره گیرى شده است.

علما و بزرگان مدفون در اطراف امام زاده:
شیخ خلیل اللَّه، از علماء أواخر دوره صفویّه ، متوفی 1110 که قبر وی در مجاورت بقعه چهل دختران (در نزدیکى شاهزید و در وسط قبرستان قدیمى بوده) واقع شده است.

اصفهان - شهر اصفهان - خیابان هشت بهشت شرقی