بقعه امامزاده سیدکمال الدین داود (علیه السلام)

نسب این امامزاده شریف به اعتقاد اهالی و بزرگان شهر و با توجه به نوشتۀ کاشیکاري سردرب حرم با سیزده واسطه به حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد.
به امامزاده سيدداود (علیه السلام) معروف می باشد.


السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
آستان امامزاده سيد داود (علیه السلام) در شهرستان خوروبیابانک، بخش مرکزی، شهر خور، میدان امام خمینی واقع شده است. زیر بناي صحن کنونی زیارتگاه هم اکنون 1500 مترمربع بوده که در آینده نزدیک در ضلع شمال امامزاده صحن جدیدي به مساحت 2000 متر ساخته خواهد گردید. زیر بناي بقعه و حرم و دور رواق اطراف 850 متر می باشد. ساختمان این بنا به دوران سلجوقیان رسیده و در دوران صفویه بازسازي شده و بعد در 1349 شمسی مجدداً مرمت و بازسازي شده است. گنبدي دو پوش زیارتگاه به ارتفاع 33 متر رسیده و ضریحی مطلا به ابعاد 3/20×2/20 روي سنگ مزار امامزاده شریف قرار گرفته است. تزیینات داخلی حرم در آینده نزدیک گچ بري، آینه کاري و کاشیکاري خواهد گردید. مردم شهر خور و سایر شهرهاي دور و نزدیک با توجه به قرار داشتن این زیارتگاه در مسیر راه خراسان رضوي و حرم حضرت رضا (علیه السلام) نسبت به این امامزاده عظیم الشأن احترام خاص و ویژه قائل می باشند.
استان اصفهان ـ شهرستان خوروبیابانک ـ بخش مرکزی ـ شهر خور ـ میدان امام خمینی.

Loading the player...