بقعه امامزاده بی بی گل خاتون (علیها السلام)

نسب این امامزاده بزرگوارطبق عقیده مردم محل و معتمدین به حضرت امام موسی بن جعفر(علیه السلام) می رسد. این امامزاده شریفه خواهر امامزاده سید محمد (علیه السلام) مدفون در روستای خَفر می باشد.

 

به امامزاده بی بی گل خاتون (علیها السلام) معروف می باشد.

اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستانه امامزاده بی بی گل خاتون (علیها السلام) در شهرستان سمیرم، بخش پادنا، شهر کمه واقع شده است. این امامزاده در واقع بنایی با مصالح خشت و گل بوده که در سال 1382 به همت هیئت امناء و خیرین و اداره اوقاف شهرستان سمیرم، ساختمان قدیم آن تخریب و بنای جدید روی سنگ مزار ساخته شده است.
مساحت کل صحن آستانه بی بی گل خاتون (علیها السلام) به علاوه فضای سبز و وسایل بازی و ورزشی که برای رفاه حال زائرین در کنار بقعه ساخته شده 4 هکتار بوده و مساحت زیر بنای بقعه فعلی آن 500 متر می باشد.
گنبد دوپوش امامزاده از کف 24 متر ارتفاع داشته و ضریحی فلزی در ابعاد 2×1 روی سنگ مزار و داخل بقعه قرار دارد. در طرفین ضریح چهار ستون وجود داشته و حرم و بقعه فاقد هر گونه تزئینات گچ بری و کاشی کاری و یا آینه کاری می باشد.
مردم و اهالی نسبت به این امامزاده بزرگوار ارادت ویژه داشته و خصوصاً بانوان جهت برآورده شدن حاجاتشان به این مکان شریف مشرف می شوند.

استان اصفهان ـ شهرستان سمیرم ـ بخش پادنا ـ شهر کمه.

Loading the player...