جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

بست ورواق شیخ بهایی مشهد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بست ورواق شیخ بهایی مشهد

Loading the player...

بست شیخ بهاءالدین از بناهای جدید آستان قدس رضوی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در جنوب غربی اماکن متبرکه و جنوب رواق دارالولایه و بین صحن قدس و جمهوری ساخته شده است

باغچه نواری و برجسته در وسط محوطه با درختان همیشه سبز و نرده‌های سبزرنگ و تیرهای برق زیبا نشان از مکانی دارد که به عنوان یکی از چهار حلقه اصلی بناهای اصلی حرم شناخته می شود. وسط باغچه بر روی تندیسی مرمری با خط خوش حکاکی شده است: بست شیخ بهاءالدین
این بست از بناهای جدید آستان قدس رضوی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در جنوب غربی اماکن متبرکه و جنوب رواق دارالولایه و بین صحن قدس و جمهوری ساخته شده است.
از سمت شمال با در وسط ایوان بزرگ و دو درگاه داخل ایوانهای کوچکتر طرفینی با راهرو به بخش هایی مثل رواق دارالولایه، مدرسه دودر پریزاد، مسجد گوهرشاد، آسایشگاه خدام، بخش روشنایی حرم مطهر راه دارد. از جنوب نیز متصل به صحن جدید و از ضلع شرقی با یک سر در به ایوان غربی مسجد گوهرشاد مرتبط است. بست با راهرویی شبستانها و صحن مسجد گوهرشاد و با یک در بزرگ از طریق ایوان غربی به صحن قدس ختم می شود. در سمت غربی با یک هشتی به رواق دارالرحمه و با یک راهرو دیگر به صحن جمهوری راه دارد و ساختمان جدید کتابخانه مسجد گوهرشاد نیز در بخش میانی ضلع غربی بست واقع شده و در قسمت انتهایی ضلع غربی ساختمان، اداره فرش آستان قدس قرار دارد.
کف و ازاره آن با سنگ مرمر مرغوب فرش و دیوارها، پیشانی سر در، داخل و بدنه ایوانها به کاشی‌کاری و کتیبه نویسی مزین شده است.
طبق اسناد آستان قدس رضوی، این بست پس از انقلاب اسلامی ساخته شده است .

رواق شیخ بهایی این بنا یكی دیگر از رواق‌‌های جنوب شرقی حرم مطهر است و مدفن شیخ بهاء الدین عاملی معروف به شیخ بهائی، یكی از علمای بزرگ امامیه است. مقبره شیخ از شمال به صحن آزادی، از جنوب به رواق امام خمینی (قدس سره)، از مشرق به رواق دار العباده و از مغرب به رواق دار الزهد محدود است. راه اصلی ورود به رواق شیخ، راهرویی است در زاویه جنوب غربی صحن آزادی كه با چند پله به صحن آزادی مرتبط می‌شود.

مدفن مرحوم شیخ بهائی در وسط رواق جای دارد. این بنا تقریباً به شكل مربع است كه ارتفاع آن 90/5 متر و مساحت آن حدود 102 متر مربع است. قبل از بنای صحن موزه در سال 1356 هـ.ق، مقبره شیخ در وسط حجره‌ای معمولی و محقر بدون تزیینات، میان راهرو و صحن آزادی و فضای باز پایین پا كه به صحن موزه تبدیل شده بود، قرار داشت.

در سال 1356 هـ.ق كار احداث صحن موزه، كتابخانه قدیم، تالار تشریفات و تجدید بنای مقبره شیخ آغاز شد و در سال 1364 هـ.ق به پایان رسید. به روایت تاریخ، محل كنونی رواق شیخ بهائی، همان منزل و مدرس وی در ایام اقامتش در مشهد بود. در ضلع غربی راهروی رواق شیخ بهائی، كتیبه‌ای به صورت یك تابلو بر كاشی معرق، عبارت‌‌های مكتوب بر سنگ قبر شیخ را در بردارد و نیز در سه طرف رواق شیخ، زیر سقف، بر دیوار آرامگاه كتیبه‌ای به طول 8/30 متر و عرض 40 سانتی متر، ضمن معرفی شیخ، آثار و تألیفات او را به خط ثلث در بردارد.

تمام دیوارهای رواق از بالای ازاره و سقف آن با آینه زینت یافته است