جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

برگ بو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

برگ بو

Loading the player...

 

اين گياه ادويه‌اي حاوي مقادير قابل توجهي از مواد معدني و ويتامين‌هاست که در سلامت انسان نقش مهمي را بر عهده دارند.
برگ بو به صورت درختچه و درخت يافت مي‌شود. معمولاً در تمام فصول سال سبز است و طول درخت‌هاي آن به ده متر هم مي‌رسد. در بسياري از مکان‌ها براي تزيين باغ‌ها استفاده مي‌شود، اما استفاده‌ي اصلي آن در آشپزي و به عنوان داروي گياهي است.
اصل اين رستني از منطقه‌ي مديترانه است و در تمام مديترانه به عنوان عطر غذا از آن استفاده مي‌شود.

مشخصات برگ بو (Laurus nobilis)
درخت آن هميشه سبز است و پوست آن خاکستري تيره و چوب آن خيلي سخت مي‌باشد و داراي شاخه هاي انعطاف پذير است در فارسي آن را درخت غار و باهشتان ناميده‌اند و داراي خواص گياه درماني زيادي مي‌باشد.
در ايران برگ بو را بيشتر به عنوان يک ادويه مي‌شناسند و استفاده از آن هم کمتر در غذاها مرسوم هست. در صورتي که برگ بو به جز استفاده خوراکي، استفاده هاي دارويي و باغباني هم دارد و يک گياه بسيار مفيد و زيبا براي منازل به شمار مي‌آيد. برگ بو به نام‌هاي Laurel tree – Bay tree – Lauraceae - Bay leaf شناخته مي‌شود.

ترکيبات شيميايي
ميوه اين درخت داراي اسانس روغني فراري است که داراي مقدار زيادي اسيد لوريک است. اسيد لوريک از اسيدهاي چرب است که به شکل متبلور سفيد در مي‌آيد. در برگ‌هاي خشک برگ بو نيز از 3-1 درصد اسانس روغني فرار بسيار معطر وجود دارد که از طريق تقطير مي‌توان استخراج نمود. در برگ‌هاي سبز گياه نيز اسانس روغني فرار وجود دارد.

برگ بو؛ ادويه‌اي سرشار از ويتامين و املاح
برگ سبز اين گياه بسيار خوشبو است و در زماني هم که خشک مي‌شود با رايحه‌اي دل‌پذير همراه است. اين گياه ادويه‌اي حاوي مقادير قابل توجهي از مواد معدني و ويتامين‌هاست که در سلامت انسان نقش مهمي را بر عهده دارند.
* ويتامين C که در دفع راديکال‌هاي آزاد و تقويت سيستم ايمني بدن نقش مهمي دارد از مهم‌ترين ترکيب‌هاي موجود در اين ادويه است.
بايد توجه داشت که برگ‌هاي خشکانده اين درخت در آشپزي استفاده مي‌شود و
نه برگ‌هاي سبز آن، زيرا برگ‌هاي سبز ممکن است خواص منفي داشته باشند
* همچنين ويتامين A موجود در اين ادويه به قدرت بينايي فرد کمک مي‌کند و در پيشگيري از ابتلا به سرطان ريه و دهان نقش دارد.
* وجود تعدادي از ويتامين‌هاي ب کمپلکس نظير نياسين، پيريدوکسين، پنتوتنيک و ريبوفلاوين در اين ادويه در سنتز آنزيمي و عملکرد سيستم عصبي و تنظيم متابوليسم بدن نقش دارد.
* از سوي ديگر اين ادويه منحصر به فرد حاوي مقادير قابل توجهي از مواد معدني نظير مس، پتاسيم، کلسيم، منگنز، آهن، سلنيوم، روي و منيزيم است که در سلامت فرد نقش حياتي بر عهده دارند.

برگ بو دشمن سرطان
برگ بو فوايد زيادي در مقابله با انواع سرطان‌ها دارد.
* منبع غني ويتامين C، A، آهن، منگنز، کلسيم، پتاسيم و منيزيم است. مصرف منظم آن در غذاها به سلامت جسم کمک مي‌کند.
* داراي خاصيت ضد التهابي، آنتي اکسيداني، ضد باکتريايي و ضد قارچي است. خاصيت ضد آنتي اکسيدان آن با کمک کردن به بدن در توليد انسولين کافي، مي‌تواند در درمان بيماري‌هايي مانند ديابت نيز موثر باشد.
* آنزيم‌هاي موجود در آن با شکستن پروتئين‌ها و کمک به هضم غذا، علايم اختلالات گوارشي را کاهش مي‌دهد و ناراحتي معده را درمان مي‌کند.
* ترکيبات موجود در آن، سردرد و حتي ميگرن را درمان مي‌کند.
* اسيدفوليک موجود در آن مانع نقص جنين مي‌شود.
آهن موجود در آن براي توليد گلبول‌هاي قرمز لازم است.