جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

برگزاری سالگرد افتتاح شبکه صدا و سیمای اصفهان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برگزاری سالگرد افتتاح شبکه صدا و سیمای اصفهان

Loading the player...

روز 29 مرداد ماه 1393برنامه ایی به مناسبت سالگرد افتتاح صدا وسیمای مرکز اصفهان برگزار شد.

برنامه چنین شروع شد "اینجا اصفهان است". این جمله در ساعت ۴بعد از ظهر بیستم دیماه ۱۳۲۸بر زبان گوینده جاری شد و در فضای اصفهان طنین انداز گشت. بسیاری از مردم از رادیوی همسایه و یا رادیوی قهوه‌خانه و مغازه‌ها برنامه رادیویی شهر خود را شنیدند. از آن روز به بعد نصف جهان دارای یک فرستنده اختصاصی و یا به‌عبارت دیگر رادیو اصفهان شد.

استودیوی پخش بسیار کوچک در ابعاد در محل کنونی موزه علوم طبیعی فعلی واقع در خیابان استانداری که در آن زمان متعلق به باشگاه افسران بود، عصرها یک ساعت برنامه رادیویی پخش می کرد. بعدها ساعات برنامه به دو ساعت افزایش یافت.

درسال ۱۳۳۳ محل استودیوی رادیو به لحاظ مسائل آن زمان از داخل شهر به سربازخانه فرح آباد انتقال یافت و متعاقباً در مردادماه ۱۳۳۴ به محل استقرار بیسیم های مخابراتی پست و تلگراف و تلفن )جنب سینما قدس فعلی منتقل شد.)

به جز مرحوم رضا ارحام صدر به عنوان اولین گوینده رادیو اصفهان، افراد دیگری نیز چون حسین توصیفیان، حسین خاتم ساز، آذر پژوهش و پریچهر استراک به سلک گویندگان آن روز رادیو درآمدند. همچنین نخستین تهیه کننده رادیویی آن زمان که دوره تخصصی را در تهران گذراند و به تهیه و تنظیم برنامه های رادیویی اصفهان پرداخت، حسین غزالی نام داشت.

در سال ۱۳۳۷با نصب یک فرستنده یک کیلو واتی موج متوسط درخیابان بی سیم پخش برنامه های رادیوی اصفهان ابتدا به ۴ ساعت و سپس به ۶ساعت افزایش یافت. در سال ۱۳۴۱ ساختمان جدید انتشارات و رادیو در خیابان ابوذر کنونی مورد بهره برداری قرار گرفت. در این ساختمان یک استودیو برای پخش و دو استودیو برای ضبط برنامه ها به وجود آمد، که به جدیدترین تجهیزات روزمجهز بودند.همزمان با افتتاح استودیوهای جدید فرستنده۱۰ کیلو واتی در خیابان بی سیم راه اندازی و تولید برنامه ها به ۱۶ ساعت در روز افزایش یافت.

در سال ۱۳۵۰ ساختمان مرکز پخش رادیو و تلویزیون در محل فعلی بلوار سعدی مورد بهره برداری قرار گرفت. رادیو تلویزیون در هم ادغام شده و محل پخش برنامه های رادیویی دراین محل قرار گرفت پخش برنامه های رادیو از این تاریخ به ۱۸ ساعت در روز و سپس با احتساب تقویت شبکه سراسری ۲۴ ساعته شد.