جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

باغ قدمگاه (انگلیسی) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

باغ قدمگاه (انگلیسی)

Loading the player...

دانلود

از نیشابور حدود 24 كیلومتر و از مشهد حدود 100 كیلومتر باید فاصله بگیرید تا بتوانید باغ قدمگاه را در بستری كوهستانی و در دامنه جنوب كوه بینالود و رو به دشت نیشابور ببینید. منطقه متبرکی که سال هاست یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی ایران محسوب می شود و وجه تسمیه آن وجود سنگی سیاه رنگی است كه جای دو پا بر آن نقش بسته است. اگر تاریخچه این باغ را از بومیان محله بپرسید می شنوید که این باغ ابتدا به شاپور كسری اختصاص داشته، زمانی به حضرت علی(ع) و سپس به حضرت رضا (ع) نسبت دادهشده است.

میگویند سال 200 هـ . ق حضرت رضا (ع) كه از مدینه عازم مرو بودند، در این مكان توقف كرده و چون خواستند با خاك تیمم كنند، آبی جاری پدید آمد. این وقایع مهم، این مكان را به مكانی مقدس و ایمن برای زایران در كنار مسیر مشهد تبدیل كرد كه در دورههای مختلف مجموعهای میان راهی شامل: كاروانسرا، آب‌انبار، حمام و مكانهایی جهت اطراق زائران و مسافران در حاشیه خیابان شكل گرفت.

شكل اصلی باغ كنونی در دوران صفوی و به دستور شاه عباس اول احداث شد و در دوره‌‌های بعدی در زمان شاه سلیمان صفوی و در دوران ناصرالدین شاه قاجار مرمتهایی جهت حفاظت و احیاء باغ صورت پذیرفت. آخرین مرمت و بهسازی این مجموعه در سال 1350 توسط سازمان حفاظت آثار آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد و به شماره 236 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وارد باغ قدمگاه که شوید، كوشكی هشت ضلعی را در مركز باغ می بینید. بنایی که همانند بقعه خواجه ربیع و گنبد سبز در مشهد دارای چهار ایوان بلند در اضلاع اصلی و غرفه‌های دو طبقه در اضلاع فرعی است. فضای میانی بنا با گنبد خوش طرحی پوشانده شده است. این بنا مزین به تزئینات کاشیکاری، نقاشی‌های روی گچ و کتیبه‌های مختلف است. مدخل اصلی بنا در ضلع شرقی قرار گرفته و دارای مقرنس گچی بسیار زیبایی است. در ضلع شرقی بقعه هم چهار طاقی كوچكی قرار دارد كه از چشمهای جوشان حفاظت میكند. روایت است آب آن هنگام وضوی حضرت رضا (ع) جوشیده و به همین دلیل آن را چشمه حضرتی مینامند.

باغ قدمگاه دو قسمت دارد که بخش اول این مجموعه با مساحت 1 هكتاری اش، با دو ساختمان قدیمی در مركز آن مهمترین عنصر گردشگری این مجموعه به شمار می رود. پوشش گیاهی باغ درختان چنار، كاج، توت، گردو و زبان گنجشك میباشد كه در میان این درختان، گونههای درختان چنار، كاج و توت كهنسال به چشم میخورد. این باغ از سمت جنوب به جاده نیشابور - مشهد می رسد . می توانید از این بخش باغ دسترسی راحتی به جاده برگشت داشته باشید

.