جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

بازار سبزوار(انگلیسی) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بازار سبزوار(انگلیسی)

Loading the player...

دانلود

سبزواراز گذشته های دور تا به امروز همواره یکی از قطب های مهم اقتصادی و تجاری ایران و به ویژه سرزمین خراسان محسوب می شده است.

یکی از دلایل مهمی که مرکزیت اقتصادی ناحیه سبزوار بزرگ را از گذشته های دور تا به امروز به اثبات می رساند وجود آتشکده باستانی آذربرزین مهر به عنوان نیایشگاه مخصوص طبقه کشاورزان و پیشه وران عهد ساسانی در نزدیکی سبزوار است.

آتشکده آذربرزین مهر که خرابه های آن هم اکنون در دامنه کوه های موسوم به ریوند و در نزدیکی روستای فشتنق شهرستان داورزن در 30 کیلومتری غرب سبزوار قرار دارد ، در دوران پیش از اسلام یکی از سه آتشکده مهم ایران باستان بوده است و اختصاص آن به کشاورزان و پیشه وران یعنی دو گروه بزرگ از جمعیت مردم آن روز ایران که همواره جزء اصلی ترین گردانندگان اقتصاد کشور محسوب می شده اند  ، بیانگر نقش و اهمیت اقتصادی منطقه سبزوار و غرب خراسان در ایران بوده است.

 علاوه بر وجود این اثرتاریخی که محل تلاقی دین و اقتصاد ایرانیان باستان بوده است ، قرارگرفتن سبزوار بر مسیر راه مشهور ابریشم ، و وجود چندین کاروانسرای با شکوه تاریخی در اطراف این شهر از جمله کاروانسرای مهر ، زعفرانیه ، ریوند ، مزینان ، فرامرزخان و ... همه نشان دهنده وجود رفت و آمدهای کاروان های فراوان از محدوده سبزوار و رونق فعالیت های اقتصادی و تجاری در آن بوده است.

در دوره کنونی نیز دیار سربداران نقش اقتصادی خود را در منطقه حفظ کرده است

اما یکی از اصلی ترین نشانه هایی که می توان براساس آن به رونق فعالیت های تجاری و اقتصادی در سبزوار از چندین قرن قبل تا کنون پی برد ، وجود بازارهای تاریخی سبزوار است که از آن جمله می توان به بازارسرپوشیده معروف به بازارچه و بازارحاج زمان اشاره کرد.

بازارچه سبزوار و بازارحاج زمان که تنها بخشی از بازار اصلی و بزرگ این شهر تاریخی در چند قرن گذشته است که از گزند حوادث روزگار مصون مانده و به امروز رسیده ، در سال های اخیر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

با این حال از آنجایی که بافت کلی  بازار ، همان بافت قدیمی است بازهم با قدم زدن در آن می توان حال و هوای یک بازار سنتی ایرانی را حس کرد.