جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

بازارشهرضا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بازارشهرضااگرچه سنگ نوشته ای درمورد تاریخچه بازار شهرضا در دست نیست، اما به دلیل اینکه بازار پیرامون مسجد جامع بنا شده است، تاریخچه احداث بازار را به همان دوره بنای مسجد جامع که مربوط به زمان سلجوقیان است نسبت می دهند

در دوره صفویه این بازار به علت اینکه شهر شهرضا بر سر راه عراق و فارس قرار داشته و مرکز داد و ستد با ایلات قشقایی و بختیاری و تا حد زیادی با ساکنان مناطق دور مثل یاسوج و آباده بوده است یک مرکز تجاری پررونق به حساب می آمد.

این وضع تا اوایل دوران پهلوی اول ادامه داشت و بازار شهرضا برخلاف امروز که بیشتر جنبه دکه های فروش مصارف روزانه مردم شهرضا را عهده دار است در زمان قدیم بیشتر جنبه تجاری داشته که وجود کاروانسراها و تیمچه های باقی مانده مؤید این مدعا است.
وی بیان کرد: تجار شهرضا برطبق اسناد موجود تا اوائل دوران پهلوی اول به عبارتی تجار بین المللی بوده اند و از هند و بمبئی گرفته تا شام، حلب، استامبول، بخارا و حتی مسکو مبادلات مستمر تجاری داشته اند.
شبانی تصریح کرد: متأسفانه در دهه‌های گذشته به دلایل گوناگون از توسعه و رونق بازار کاسته شده و نه دیگر از تجار سابق خبری هست و نه حتی از صاحبان حرف مشاغل ارزشمند همچون، مسگران، آهنگران، خورجین بافان، چادر بافان، نمدمالان و خراط ها اشتغال به حرفه خود دارند.
وی با بیان اینکه بازار شهرضا از رسته های متعدد تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: بارازچه ماست فروشان یکی از این رسته‌ها است که در این بازار کسبه به فروش محصولات لبنی مخصوصا ماست مشغول هستند.

بازارچه مسگران در زمان قاجاریه به سبک بازار اصفهان ساخته شده که در آن سه در تعبیه شده است، این بازار دارای حجره هایی زیبا و سقفی بلند است.
وی تصریح کرد: بازارچه نخودچی بریزها مختص شهر شهرضا است و در هیچ یک از شهرهای ایران نمونه‌ای از چنین بازاری را نمی توان پیداکرد، دراین بازارچه کسبه مشغول بو دادن نخودچی و هسته شور هستند که الان نیز در بازار انواع آجیل را بو می دهند.
شبانی افزود: بازارچه توانا که نسبت به بقیه قدمت کمتری دارد و به دوران پهلوی اول بر می گردد و انواع کسبه در آن مشغول به کار هستند.
وی اظهار کرد: از دیگر بناهایی که درطول مجموعه بازار قابل توجه است، وجود سقاخانه هایی است که در طول بازار برای تأمین آب رهگذاران تشنه کام در فصول مختلف بنا شده و بانیان سقاخانه ها برای این بناها موقوفات متعددی را قرارداده اند.
چهار سوق بزرگ مربوط به اوایل دوره قاجار است و در بازار، چهارسوق بزرگ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تیمچه به معنی کاروانسرا به معنی تیم کوچک یا کاروانسرای کوچک بوده است، اما در دوره معاصر به کاروانسراها یا سراهای کوچک و سرپوشیده، تیمچه می‌گویند.
شبانی با بیان اینکه تیمچه های موجود در بازار سرپوشیده شهرضا بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارند، افزود: شیوه معماری این تیمچه ها برگرفته از دوره قاجار بوده و معماری این بناهای قدیمی خود نمودی از سنت‌ها، آداب و رسوم و به منزله سند هویت دوره ای از تاریخ محسوب می شود.
وی تصریح کرد: بافته ها و هنرهای دستی در شهرستان شهرضا جدا از دیگر نقاط این مرز و بوم نبوده و انواع دست بافته های از نوع مرغوب که خود نشان از هنر و ذوق هنر مندان این دیار است در تیمچه ها و بازار بافته عرضه می شود.
رئیس میراث فرهنگی شهرضا خاطرنشان کرد: از جمله تیمچه های ثبتی و با ارزش در شهرضا می توان به تیمچه حاج سید میرزا، توکل، رجایی، حاج سید اسماعیل، متقی، مشکی و تیمچه صالحی اشاره کرد که در آن انواع، گلیم، جاجیم، نمد و فرش تولید و ارائه می شود
امروزه از تیمچه‌ها و کاروانسراها به عنوان انبار کالا و بارانداز استفاده می شود، تصریح کرد: با توجه به وجود مراکز تجاری متعدد در شهرضا و گسترش روزافزون آن هنوز بازار و تیمچه‌ها به عنوان قطب اقتصادی شهر، خواستگاه اصلی در رفع نیازهای و احتیاجات روز مره مردم شهرضا است و می طلبد در حفظ و مرمت این مکان‌های تاریخی و ملی تلاش بیشتری شود
• بازار بزرگ و چهار سوق آن: این بازار که از جمله بازارهای قدیمی کشور محسوب می‌شود به شکل زیبایی در دل بافت قدیمی شهر طی قرون گذشته گسترش یافته‌است. این بازار دارای کاروانسراها و اماکن قدیمی است. در مرکز بازار چهار سوقی قرار دارد که گنبدی آجری بر فراز آن ایجاد گردیده که از جمله آثار تاریخی این شهر محسوب می‌شود.


.