جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

ایوان غربی مسجد جامع اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ایوان غربی مسجد جامع اصفهان

Loading the player...

ايوان غربي/ صفه ي استاد : اين ايوان به طول و عرض 50/10 متر با طاق گهواره‌اي، در جبهه ي غربي صحن واقع گرديده و از ساخته‌هاي دوره ي سلجوقي است كه در دوره ي شاه سلطان حسين صفوي، داخل و خارج آن با كاشي كاري و مقرنس‌كاري تزيين شده است.

همچنين به نظر مي‌رسد كه پوشش ايوان نيز در اين دوره بازسازي شده باشد. خلاصه كتيبه‌ي تاريخي ايوان بدين شرح است : «قد أمر بعماره هذه السقيفه المنيفه  السلطان حسين  كتبه علينقي‌ابن‌محمدمحسن سنه 1112». كتيبه‌هاي ديگري نيز با همين تاريخ و كاتبان ديگري چون ابوالمعالي الحسيني، محمدحسن الجزايري بن شيخ محسن و محمد زمان بن عبدالباقي اصفهاني در ايوان نوشته شده است. بر بالاي ايوان، گلدسته‌اي براي اذان ساخته شده است. اين ايوان در گذشته ، از طريق درگاه‌هاي جانبي با فضاهاي كناري در ارتباط بوده كه امروزه اين درگاه‌ها به غير از دو درگاه كم عرض مسدود شده است.
مسجد جامع عتيق داراي 9 محراب در شبستان هاي مختلف است. پرآوازه ترين محراب اين مسجد در ضلع شمالي ايوان غربي آن، در شبستاني که در دوران سلطان محمد خدابنده « اولجايتو » از فرمانروايان ايلخاني به خواست وزير ايراني اش « محمد ساوي » ساخته شد، قرار دارد. اين محراب که به دست هنرمند بزرگ ايراني " استاد حيدر اصفهاني " در سال 689 هجري خورشيدي ساخته شد، نمونه نفيسي از هنر گچبري گل و بته و شکل هاي هندسي است. پرکاري اين اثر و نقش هاي برجسته آن، تصويري زنده و جان دار به گچ داده است. در اين اثر هنري بديع، هفت شيوه متفاوت هنر خوشنويسي ايراني نيز به کار رفته است