جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

ایلام (انگلیسی) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ایلام (انگلیسی)

Loading the player...

دانلود

 

ایلام یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان ایلام است که بعد از شهرهای کرمانشاه، سنندج و بوکان چهارمین شهر بزرگ کردنشین ایران محسوب می‌شود.

شهر ایلام در حصاری از کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی واقع شده و آب و هوایی معتدل کوهستانی و بهاری دارد. زبان اهالی شهر ایلام کردی ایلامی و در اکثریت شیعه هستند.

ایلام در عهد باستان نام‌های بسیاری مانند آلامتو، اریوجان، ماسبذان داشته و در قرن اخیر نام این شهر «دیوالا» و «حسین‌آباد» بوده‌است.

ایلام در گذشته نام‌های متعددی به خود گرفته و برخی معتقدند که ایلام واژه‌ای است مرکب از دو کلمهٔ «ایل» و «ام» به معنی سرزمین بلند است. بابلی‌ها نیز قسمت مرتفع سرزمینی را که در شرق کشورشان قرار داشت، الامتو یا الام یا ایلامتو به معنای کوهستان و شاید کشور یا محل طلوع خورشید به معنی مشرق می‌نامیدند، این سه نام از کلمه الامو گرفته شده که ریشهٔ این کلمه آشوری است.

معانی دیگر ایلام عبارت است از: طعام عروسی ساختن، (منتهی الارب) مهمانی عروسی کردن (تاج المصادر بیهقی)، یه طعام عروسی کسی را بردن، ولیمه دادن، مهمانی عروسی دادن و مجتمع و فراهم آمدن خوی و خرد (منتهی الارب)، (آنندراج)، (ناظم الاطبا). این معانی معانی همگی بامسمی و متناسب با ویژگی‌های منطقه‌ای و بومی ساکنان این نواحی است.

ایلام در دورهٔ قاجار به این علت که مقر تابستانی والی بود به حسین‌آباد پشتکوه معروف بوده است و در شهریور سال ۱۳۱۴ شمسی به ایلام تغییر نام یافته‌است.

ایلام از دیرباز جایگاه شهرنشینی و گهواره فرهنگی ایرانیان بوده است. در دوره ساسانی بخشی از سرزمین «پهله» یا «پهلو» شمرده می‌شده و تازیان آن را «جبال» می‌نامیده‌اند. از سدهٔ چهارم تا میانه‌های ششم قمری، این منطقه بخشی از عراق عجم بود. ایلام در دوران جنگ ایران و عراق بشدت آسیب دید.

شهر ایلام در حصاری از کوه‌های بلند قرار گرفته به همین دلیل این شهر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می‌باشد. در ضمن اختلاف دما در شب و روز دارای اختلاف نسبتاً کمی است. در میان مراکز استان، ایلام بعد از شهرهای رشت، یاسوج و ساری مقام چهارم بارندگی بلند مدت سالیانه را داراست.

ساکنان ایلام مسلمان بوده و پیرو مذهب شیعه هستند. اکثر اهالی این شهر را کُرد تشکیل می‌دهند و زبان رایج بین آنان کردی ایلامی از شاخه های کردی جنوبی می‌باشد به علت اینکه ایلام سالها از نظر تقسیمات سیاسی زیر نظر والیان فیلی لرستان اداره می‌شد گاهی اوقات مردم ایلام به غلط لر شناخته می‌شوند. در حالیکه چه در زبان گفتاری و چه فرهنگ و آداب و رسوم کاملاً به مردم کرد تعلق دارند. کرد فیلی عنوانی است که کردهای عراق به واسطه تسلط والیان لر فیلی بر منطقه کردنشین ایلام به مردم این منطقه داده‌اند

.