جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

ایراج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ایراج

Loading the player...

ایراج، روستایی است از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۳۶۲ نفر (۱۳۸ خانوار) بوده است و دارای قدمتی بیش از ۴۰۰۰ سال است . ساکنان قدیم آن از گبر ها و از اقوامی که به این روستا آمدند باسوری ها می توان نام برد. ایراج در دل کویر و در میان چندین روستای دیگر قرار دارد و دارای یک قلعه بسیار قدیمی و درخت سروی با قدمت بیش از 5۰۰ سال می باشد.

در این روستا ۳۳ چشمه از قدیم تا به حال وجود دارد که برخی از آنان به دلایل زمین شناسی کم آب و یا خشک گردیده اند.

محصولات باغی این روستا انار . آلو . سیب . گلابی . زردآلو. هلو . گردو توت سیاه و سفید و غیره... است و محصولات زراعی گندم . جو . لوبیا .عدس . کنجد و غیره ... است . اهالی روستا به کار کشاورزی و دیگر مشاغل روستا دامداری و کار در معادن اطراف میباشد. جمع آوری گیاهان کوهی نیز در کنار امور دیگر به آنان کمک می کند. سیستم آبیاری مزارع از طریق چند استخر آب و جوی های سیمانی است. کوه های اطراف این روستا بشدت مورد حفاظت محیط زیست می باشد که دلیل آن وجود صیادان و صید بی رویه در این منطقه بسیار زیباست . جانوران وحشی در این روستا عبارتند از یوز گرگ شغال و پرندگانی چون باز عقاب و زاغ کلاغ بز کویی آهو بره و کبک و طیهو از حیواناتی است که محافظت شده اند

شغل اکثر ساکنان روستا کشاورزی و دامداری بوده و در قدیم برای امرار معاش از سوزاندن بوته های بادام کوهی و دیگر درختان زغال هایی را در چاه های زغال بدست می آوردند و برخی دیگر در معادن اطراف مشغول به کار بوده اند.