جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی

Loading the player...

آیت الله سید محمد رضا گلپایگانی

ولادت
در هشتمین روز ماه ذیقعده 1316 ق در بخش «گوگد» گلپایگان، كودكی پا به عرصه وجود نهاد كه به مناسبت تقارن ولادتش با سالروز ولادت امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا ـ علیه السلام ـ نامش را «محمد رضا» و كنیه‎اش را ابو الحسن و لقبش را هبه الله نهادند. پدرش آقا سید محمد باقر امام، عالمی معروف به زهد و تقوا، و پای بند به آداب و مستحبات دینی و كوشا در امر به معروف و نهی از منكر بود كه هم اینك مرقدش مورد احترام و زیارت مردم است.
محمد رضا در سه سالگی مادر و در نه سالگی پدرش را از دست داد و دوران كودكی را با مشكلات و سختیهای فراوان و از دست دادن پدر سپری كرد و تحصیلات ابتدایی را در مكتب خانه گذراند.
تحصیلات
نوجوانی بیش نبود كه شوق تحصیل علوم اسلامی او را مشتاق آیه الله محمد تقی گوگدی (م1353 ق) گردانید و نزد ایشان ادبیات عرب را فراگرفت. سپس نزد آیه الله سید محمد حسن خوانساری (م 1337 ق) ـ برادر مهتر آیه الله العظمی سید احمد خوانساری ـ زانوی ادب به زمین زد و ادبیات و بخشی از سطوح را نزد وی آموخت.
نوزده ساله بود كه به سوی اراك شتافت و در مدرسه آقا سید ضیاء الدین به تكمیل سطوح عالیه پرداخت و در 1337 ق. شایستگی حضور در درس خارج فقه و اصول حضرت آیه الله العظمی حاج شیخ عبدالكریم حائری یزدی (م 1355 ق) را پیدا كرد و تا سال 1340 ق در آن شهر از آن مرجع بزرگ بهره برد. در بیست و چهار سالگی در پی مهاجرت استادش آیه الله حائری به قم و تأسیس حوزه علمیه در این شهر مقدس، به قم آمده و در مدرسه فیضیه سكونت گزید و درسها را با آیه الله سید احمد خوانساری به مباحثه نشست. استاد با مشاهده استعداد و فهم شاگرد سخت كوش خود بدو بسیار علاقه مند شد او را در شمار اصحاب خاص و هیأت استفتا قرار داد و «تصحیح كتاب الصلاه» خود را به او و آیه الله اراكی واگذار نمود. ایشان نیز تا پایان عمر استاد (1355 ق) ملازم درس ایشان بود.
ایشان در سال 1341 ق. در قم به مدت هشت ماه از محضر آیات عظام میرزای نائینی و آقای سید ابوالحسن اصفهانی استفاده برد. از دیگر اساتید او می‎توان از آیات عظام حاج شیخ محمد رضا مسجد شاهی اصفهانی، حاج شیخ ابو القاسم كبیر، آیه الله بروجردی، آقا ضیاء عراقی و شیخ محمد حسین غروی اصفهانی نام برد.
وی از آیه الله حائری اجازه اجتهاد و از مرحوم شیخ عباس محدّث قمی و آقا شیخ محمد رضا اصفهانی اجازه نقل روایت اخذ كرده است.
تدریس
از آغاز ورود به قم در سال 1340 ق. به تدریس كتابهای رسائل، مكاسب و كفایه اشتغال ورزید و پس از وفات استادش آیه الله حائری تدریس خارج فقه و اصول را شروع نمود ایشان در طول بیش از هفتاد سال تعلیم دانش اهل بیت، صدها تن از ستارگان درخشان آسمان علم را به جامعه اسلامی تحویل داده است.
شاگردان
برخی از زبده‎ترین شاگردان ایشان عبارتند از:
حضرات آیات و حجج اسلام، مرتضی حائری یزدی، عبدالرحیم ربانی شیرازی، مرتضی مطهری، محمد علی قاضی طباطبایی، سید اسد الله مدنی، محمد مفتح، سید محمد حسینی بهشتی، حسینعلی منتظری، علی مشكینی، ناصر مكارم شیرازی، سید محمد علی علوی گرگانی، علی احمدی میانجی، جعفر سبحانی، لطف الله صافی گلپایگانی، حسن حسن زاده آملی، محمد مؤمن، رضا استادی، سید محسن خزاری، علی كریمی جهرمی، احمد صابری همدانی، حسین شب زنده دار، علی افتخاری گلپایگانی، سید مهدی یثربی كاشانی، مجد الدین محلاتی، احمد جنتی، مرتضی مقتدائی ـ علی پناه اشتهاری، محسن حرم پناهی، جلال طاهر شمس گلپایگانی، محمد واعظ زاده خراسان، سید محمد باقر ابطحی، احمد آذری قمی، محمد تقی ستوده، غلامرضا صلواتی، علی نیری همدانی و علی ثابتی همدانی.
تقریرات و تألیفات
درسهای آن فقیه اهل بیت را عده بسیاری به رشته تحریر در آورده‎اند آنهایی كه به چاپ رسیده است عبارتند از:
1. كتاب الحج، سه جلد تا كنون
2. الهدایه الی من له الولایه، درباره ولایت فقیه
3. نخبه الاشارات فی احكام الخیارات. (هرسه از آقای احمد صابری همدانی)
4. كتاب القضاء در دو جلد
5. كتاب الشهادات
6. بلغه الطالب فی التعلیق علی بیع المكاسب،
7. الدرّ المنضود فی احكام الحدود.
8. نتایج الافكار فی نجاسه الكفار، هر دو از آقای علی كریمی جهرمی
9. كتاب الطهاره
10. كتاب القضاء. هر دو از آقای هادی مقدس نجفی.
ایشان در كنار اشتغالات گوناگون از تألیف و تصنیف نیز فروگذار نكرده است. آثار قلمی آن مرجع وارسته عبارتند از:
1. حاشیه بر عروه الوثقی
2. حاشیه بر وسیله النجاه
3. رساله صلاه الجمعه
4. رساله فی المحرمات بالنسب
5. مسائل الحج
6. افاضه العوائد، تعلیقه بر درر الاصول مرحوم حائری
7. رساله در عدم تحریف قرآن
8. كتاب الطهاره
9. كتاب الحج
10. كتاب الحدود
11. صلاه الجمعه
12. حواشی بر ملحقات عروه الوثقی
مجموعه فتاوی
آیه الله العظمی گلپایگانی در طول سی و دو سال مرجعیت یكی از اركان فقاهت بودند و روزانه استفتائات گوناگون از سراسر جهان به محضر ایشان فرستاده می‎شد و از همین رهگذر در تمام ابواب فقه فتوا داده‎اند و هم اینك مجموعه‎های بسیاری از فتاوای او در دسترس است كه عبارتند از:
1. منتخب الاحكام (با ترجمه انگلیسی)
2. مختصر الاحكام (با ترجمه عربی و اردو)
3. توضیح المسائل (این كتاب بیش از هشتاد بار به چاپ رسیده و به زبانهای اردو، چینی، تركی آذری و تركی لاتین ترجمه شده است).
4. مجمع المسائل، 3 جلد و در برگیرنده تمام ابواب فقه از طهار تا دیات است.
5. مناسك حج (با ترجمه عربی، اردو، روسی و انگلیسی)
6. احكامی از حج.
7. سؤال و جواب درباره مسائل حج
8. آداب و احكام حج
9. دلیل الحاج
10. احكام عمره
11. هدایه العباد (به عربی و در برگیرنده حاشیه ایشان بر عروه الوثقی، وسیله النجاه، توضیح المسائل و برخی از استفتائات در دو جلد.
12. رساله امر به معروف و نهی از منكر و مسائل اجتماعی اسلام.
13. مسائل نماز خوف و مطارده و احكام جبهه.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
خدا رحمت کند ایشان را من از مقلدین ایشان هستم... مهدی ۱۳۹۶/۰۸/۲۵ ۱۱:۱۴

مهدی
خدا رحمت کند ایشان را من از مقلدین ایشان هستم چگونه می توانم رساله توضیح المسائل ایشان را تهیه نمایم . راهنمایی کنید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۸/۲۵ ۱۱:۱۴