جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

آیت الله براتعلی مشکات - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیت الله براتعلی مشکات

نام: براتعلی مشکات

نام پدر: زین العابدین

ولادت: خمینی شهر

وفات: 22خرداد69

محل دفن: تکیه شهدای اصفهان

طی تحصیلات در قم با حضرت امام(قدس سره) هم دوره ای می شود. سپس از فوت حاج شیخ عبدالکریم حائری(مؤسس حوزه علمیه قم) برای ادامه تحصیل به نجف می رود و هفت سال در محضر اساتید آن حوزه از جمله سید ابوالحسن اصفهانی و کمپانی درس می خواند.

در بازگشت به قم می رود و آیت الله بروجردی او را مأمور تدریس در اصفهان می کند.

کودکی و تحصیلات:

قبل از تولد، پدر را که در سفر حج بوده از دست می دهد و در کودکی سختی بسیار می بیند. خواندن و نوشتن را در خمینی شهر فرا می گیرد و برای ادامه تحصیل به اصفهان می رود و نزد آخوند زفره ای در مدرسه (در کوش) مقدمات را فرا می گیرد.

مدتی بعد به مدرسه صدر می رود، دروس مختلف را نزد شاه آبادی، گنابادی، سید مهدی درچه ای و سید محمد علی نجف آبادی فرا می گیرد و در قم و نجف آنچه را فرا گرفته بود، تدریس می کرد و با آیت الله جبل عاملی هم مباحثه ای می شود.

طی تحصیلات در قم با حضرت امام(قدس سره) هم دوره ای می شود. سپس از فوت حاج شیخ عبدالکریم حائری(مؤسس حوزه علمیه قم) برای ادامه تحصیل به نجف می رود و هفت سال در محضر اساتید آن حوزه از جمله سید ابوالحسن اصفهانی و کمپانی درس می خواند. در بازگشت به قم می رود و آیت الله بروجردی او را مأمور تدریس در اصفهان می کند.

اهم فعالیت ها:

1.تدریس: به دستور آیت الله العظمی بروجردی، ایشان به اصفهان آمده و مشغول تدریس در مدرسه صدر و نیز مدرسه چهارباغ می شود. علاوه بر این تدریس رسمی، هر کسی از او درخواست تدریس می کند، قبول می کرد و این کار را تا 90 سالگی هم ادامه داد. آیات سید حسن فقیه امامی، مقتدایی، سید محمد احمدی، امامی تیرانی، محمد علی آقایی، محمد حسن باقریان، سید احمد فقیه امامی، رضا میردامادی و جنتی از جمله شاگردان برجسته وی بودند.

2. شرکت در نماز جماعت و فعالیت های اجتماعی و رسیدگی به امور مردم

3. ساختن حوزه علمیه در پنج شنبه بازار خوزان که اکنون به حوزه علمیه مشکات معروف است و ظاهرا اولین حوزه علمیه خمینی شهر می باشد. ایشان همچنین غسالخانه ای در محله خوزان بنا کرد.