اوزون تراپی

Loading the player...

اوزون‌تراپي (به انگليسي: Ozone therapy) يا اوزون‌درماني به روش درماني‌اي گفته مي‌شود که جزو پزشکي جايگزين حساب مي‌شود و در اين روش درماني براي بهبودي و درماني بعضي از بيماري‌ها گاز يا مايع يا محلول ازون‌دار را از طريق خوراکي، تزريقي، پوستي وارد بدن بيمار مي‌کنند. معمولا از اين روش براي درمان بيماري‌هاي سرطان، ايدز، اسکلروز چندگانه استفاده مي‌شود با اين وجود تعدادي از موسسات علمي معتبر اين روش را موثر نمي دانند و به صورتي که انجمن سرطان آمريکا اعلام کرده است که شواهدي بر استفاده از ازون براي درمان بيماري‌ها نيافته‌است.

از سال ????، بيشتر از پانزده کشور مجوز استفاده از ازن تراپي را صادر کرده‌اند و از بين هزاران بيماري که معالجه? موفقي داشته‌اند تعدادي از موسسات معتقدند که حتي يک مرگ يا واکنش جدي به اوزون گزارش نشده است ولي جديدا ? مورد مرگ در اثر ازون‌تراپي گزارش شده‌است.

ازون‌تراپي داراي ويژگي باکتري‌کشي، قارچ‌کشي و بازدارندگي رشد ويروسي است و مولکول اوزون به عنوان ضدعفوني‌کننده? زخم‌ها و معالجه? بيماري‌هاي باکتريايي و قارچي استفاده مي‌شود.
معمولاً براي وارد کردن ازون به بدن از روش‌هاي متنوعي استفاده مي‌شود که در زير تعدادي از آنها ذکر مي‌گردد.

دريافت ?? تاM1 ??? از خون بيمار و تزريق ازون به آن و باز تزريق خون به خود بيمار که اين کار خون را از باکتري‌ها و بيماري‌هاي عفوني ناشي از ميکوپلاسما عاري مي‌سازد.
وارد کردم مستقيم اوزون به جريان خون از راه تزريق وريدي است در مورد اين روش ترديدهايي وجود دارد و احتمال آمبولي گازي را پيش‌بيني مي‌کنند که طرفداران اين روش آن را نقض مي‌کنند و اين روش را درست و مفيد مي دانند
وارد کردن جريان گاز ازون به کولون از راه مقعد يا واژن است معمولاً ازون درماني به روش تزريق مقعدي يا واژني به مدت ?? ثانيه، يک تا سه بار در روز در هفته? اول انجام مي‌شود، از راه لوله? بسيار باريکي که وارد حفره? مورد نظر مي‌شود، بيش از نيم ليتر ازون خالص به صورت مرطوب وارد مي‌گردد اين گاز سپس از ديوارهاي روده جذب جريان خواهد شد. اين فرايند بدون درد بوده و موجب تقويت نيروي حيايتي و احاساس نشاط و سرزندگي مي‌گردد که ناشي از اکسيژنه شدن و اغذيه خون است
تزريق گاز اوزون در گوش است
اوزونه کردن آب و نوشاندن آن به بيمار است که در درمان بيماري‌هاي لثه، زخم‌هاي دهان، برفک دهان، زخم‌ها، سرماخوردگيها و آنفولانزا و بيماريهاي ويروسي کمک مي‌کند. نوشيدن آب ازون دار همچنين سطح کلي اکسيژن بدن را افزايش داده و موجب تسريع فرايندهاي بهبود مي‌شود.
جذب ازون از طريق پوست است که دوش ازون ناميده مي‌شود و استفاده از بخار اوزونه نيز در سراسر دنيا توسط متخصصين زيبايي، متخصصين ستون فقرات، ماساژ درمان‌ها و ساير متخصصين و پزشکان صورت مي‌گيرد
استفاده از روغن زيتون اوزون‌دار شده‌است. مي‌توان يک قاشق چاي خوري روغن زيتون اوزونه را يک يا دو بر در روز مصرف کرد تا بدن مقدار دايم و يکنواختي از ازون را دريافت کند.

لازم به تذکر است که افرادي که اوزون تراپي مي‌کنند مي‌بايست مقادير مناسبي ويتامين ب (کمپلکس)،ويتامين سي،ويتامين اي،ويتامين آ، (بتا کاروتن)،مس،سلنيوم و مقادير توصيه شده‌اي از ناستيل- سيستئين و روي استفاده کنند.


اوزون در درمان بيماري‌هاي زير ممکن است موثر باشد و تاثير مثبت بگذارد:

بيماري‌هاي قلبي و عروقي، عروق مغز، تصلب شرايين به طور عمومي، و هايپرکلسترومي و بازگرداني سرعت گردش خون به حالت عادي و درد آنژين صدري را تسکين مي‌دهد و عملکرد و جريان خون مغز را بهبود مي‌بخشد.
تاثير در درمان تومورهاي سرطاني، لنفوم و سرطان خون ممکن است بدون استفاده از جراحي، تابش يا شيمي درماني
اشکال گوناگون روماتئيد و آرتروز کولاژن
آلرژي‌ها
معکوس کردن روند پيري
بهبود مولتيپل اسکلروزيس، و ساير بيماريهاي عصبي
بهتر شدن فقدان عملکرد مغز در بيماري آلزايمر و کهولت و بيماري پارکينسون
استفاده خارجي در معالجه? جوش، سوختگي، زخمهاي پا، زخمهاي باز، اگزما، قارچ و ديگر مشکلات پوستي
دميدن ازن از مقعد، براي کوليت، پروستات، آنال فيشر، کانديدياسيس، دميدن واژينال اوزون بسيار موثر در کانديد ياسيس و ساير عفونت‌هاي قارچي، تريکاميوناسيس و ساير فرم‌هاي واژينيت موثر مي‌باشد.
دميدن در مثانه بسيار موثر در بهبود التهاب مثانه، فيستول مثانه و سرطان مثانه
روند درمان ايدز، هرپس، هپاتيت مونوکلئوز و سيروز کبدي
گاهي براي دوپينگ ورزشي از روش‌هاي اوزن‌تراپي استفاده مي‌شود

در بعضي از نشريات علمي مواردي را به عنوان مضرات ازون‌تراپي ذکر کرده‌اند از جمله امکان آزاد کردن راديکال آزاد در خون بيمار يکي از مشکلات اين روش است. و همچنين استفاده بيش از حد يا دوزهاي بالا ممکن است موجب ايجاد آسيب‌هاي جدي در سلول‌هاي خون و بدن شود.