جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

انگورستان ملک اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

انگورستان ملک اصفهان


{rsmediagallery tags="angoorestan" limit="21" }

انگورستان ملک از بناهای بسیار زیبای دوران قاجاریه است.لوسترهای زیبای بازمانده از عهد قاجار سنگاب نفیس ،ارسی های باشکوه، نقاشی های دیواری، ستون های چوبی، با تزینات مقرنس،آینه کاری و زیبایی های چشمگیر این بنای عهد قاجار است.
مساحت کلی انگورستان 7000مترمربع  بوده که متاسفانه قسمتی های مختلفی از این انگورستان تخریب  شده و بخش های ازآن درتعریض خیابان ملک ازبین رفته  ومساحت فعلی انگورستان 2700متر است .
آنچه از این بنا باشکوه باقی مانده است یک حیاط وسیع است که در شمال بنا واقع شده است ویک سفره خانه که مساحت تقریبی آن باحیاط یکی است . این سفره خانه تمامی جبهه  حیاط رادر بر می گیرد .فضای سفره خانه به وسیله یک ارسی هفت دهنه به حیاط جنوبی باز می شود. بعدها حیاط نیز مسقف شده. در سقف حیاط یک نورگیر زیبای هشت ضلعی به همراه پنجره های سراسری بالای دیوار حیاط روشنایی فضا را تامین می کند. ستون هایی که در وسط فضای سفره خانه و حیاط هستند دارای روکش های چوبی می باشند اما پایه و سر ستونها دارای تزیینات می باشند. این بنا در فاصله های زمانی متعددی مورد بازسازی قرار گرفته که می توان به سال های 1346 ،1353،1364 ،1368 ،1375، 1378، 1384 اشاره کرد.
این خانه محل اسکان خاندان ملک بوده که صاحب اصلی آن حاج محمد ابراهیم ملک التجار این بنا را در سال 1293 وقف کرده.
گفتنی است انگورستان ملک از بناهای بسیار زیبایی است که در حال حاظر در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان می باشد و به برگزاری مسابقات قرآن و تعزیه و عزاداری اختصاص دارد .
بنابر وصیت ملک التجار پیکر وی در این مکان دفن شده است.
انگورستان ملک نیز با زیبایی ها و جاذبه های حاص حود میتواند به صورت یکی از دیدنی های نفیس اصفهان مورد بازدید گردشگران ایرانی و خارجی قرار گیرد.