سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

انعکاس ظرفیت های ورزشی استان در برنامه تلویزیونی ضربه آزاد شبکه اصفهان - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش خبر


انعکاس ظرفیت های ورزشی استان در برنامه تلویزیونی ضربه آزاد شبکه اصفهان


با توجه به اینکه اصفهان یکی از قطب های اصلی ورزش کشور محسوب می شود برنامه ورزشی ،تحلیلی ضربه آزاد با رویکرد آسیب شناسی این حوزه و معرفی ورزشکاران مطرح استان هر هفته یک شنبه شب ها از شبکه اصفهان پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز اصفهان ، پیوند بین ورزش و رسانه به عنوان تعاملی دوجانبه   نیازمند مدیریت مناسب است چرا که از بین رسانه های جمعی تلویزیون به واسطه پخش زنده و امکان مشاهده تصاویر، تأثیر بیشتری در پیوند رسانه، ورزش ومخاطب خواهد داشت.
تلویزیون، یکی از مهم‌ترین رسانه‌های تأثیرگذار جامعه است که می‌تواند در فرهنگ‌سازی نقش داشته باشد، محققان ایرانی در یک مطالعه موردی به بررسی تأثیر برنامه‌های ورزشی این رسانه بر تعهد مخاطبان به ورزش پرداخته‌اند.
ورزش به‌عنوان یک پدیده اجتماعی و فرهنگی، افراد را در یک شبکه اجتماعی با روابط فرهنگی پیچیده به تعامل و کنش متقابل وامی‌دارد. ازآنجا که ورزش بعنوان یکی از بهترین سرگرمیهای سالم ونشاط بخش برای اوقات فراغت افراد محسوب میشود   می‌تواند با ممانعت از فردگرایی‌های مخرب، در ارتقاء سطح بهداشت و تندرستی افراد جامعه، سهم بسزایی داشته باشد. لذا رسانه و ورزش با  ارتباط دوسویه قادرخواهندبود به اهداف  ارزنده ای برای نیل به  سلامتی روحی وجسمی جامعه به ارمغان بیاورند
به غیر از دیدگاه حرفه ای و ورزش قهرمانی، در راستای تفریح و سرگرمی نیز باید برنامه سازی هایی با رویکرد ورزشی در شبکه های استانی تهیه وتولید شود  که در این حوزه صدا وسیمای مرکز اصفهان نیز در سال های اخیر برنامه های مختلف ورزشی در بخش های مختلف صدا و سیما تهیه و تولید کرده است  که می توان به برنامه هایی همچون موج ورزش ، سیبه ورزش ، دیدار برتر و ضربه آزاد اشاره نمود.
در آخرین ارزیابی صورت گرفته َ، برنامه تلویزیونی ضربه آزاد به تهیه کنندگی بهزاد اسلامی  که هر هفته یک شنبه ها ساعت 21 از شبکه استانی اصفهان پخش می شود با امتیاز 84 در بین برنامه های ورزشی رتبه نخست را از آن خود کرد.
آقای عبدالحسینی مدیر کل صدا وسیمای مرکز اصفهان ضمن تبریک و قدردانی به دست اندرکاران برنامه ورزشی ضربه آزاد گفت : استان اصفهان در بخش ورزشی از استان های پیشتاز کشور است ؛ در ورزش فوتبال ،اصفهانی ها چند سالی است که فوتبال کشوررا از حالت دو قطبی خارج کرده اند و دو تیم پر طرفدار سپاهان و ذوب آهن در لیگ برتر و مسابقات جام باشگاه آسیا همواره خوش درخشیدند و در ورزش های دیگر در حوزه ورزش بانوان قهرمانان و ورزشکاران به نامی از استان اصفهان پرچم کشور را به اهتزاز در آوردند و به همین دلیل تولید چنین برنامه هایی برای معرفی ورزشکاران اصفهانی ضروری است.
مدیر کل صدا وسیمای مرکز اصفهان همچنین اظهار داشت : یکی از اهداف دیگر ما در تولید برنامه  ورزشی ضربه آزاد، توجه به تمامی رشته های ورزشی بود و همواره دیدگاه ما این بود که نباید تنها همه تمرکز برنامه سازان ورزشی به روی  فوتبال باشد.
وی تاکید کرد: از نکات مثبت این برنامه تجزیه وتحلیل  رشته های ورزشی توسط اتاق فکر تیم برنامه ساز بود که این موضوع قطعا در کسب رتبه بندی اخیر این برنامه مد نظر قرار گرفته است.
بهزاد اسلامی تهیه کننده برنامه ضربه آزاد گفت : این برنامه ورزشی هر یکشنبه ساعت 21 به مدت 80 دقیقه به روی آنتن شبکه استانی اصفهان می رود و تلاش شده تا با تحلیل درست و دقیق به همه رشته مختلف ورزشی پرداخته شود.
وی با اشاره به کسب امتیاز 84 در ارزیابی تهران گفت : در سومین سال تولید این برنامه ارزیابی های انجام شده در تهران واصفهان نشان از رشد کمی وکیفی این برنامه داشته و موفق به جلب رضایت مخاطبان خود گردید.
اسلامی گفت :تهیه وتولید  برنامه ورزشی ضربه آزاد از سال 97 آغازگردید که در دو سال اول کارگردانی برنامه را بر عهده داشتم و در سال 99 با حمایت مدیر کل محترم مرکز تهیه کنندگی این برنامه به من محول گردید که در واقع هسته اصلی  برنامه شامل 10 نفر است.
وی گفت : در برنامه ضربه آزاد سعید ساکت ، مهدی کرباسی و فرناز اسماعیلی به عنوان مجری فعالیت می کنند که آقای ساکت مجری محور، آقای کرباسی بخش استند آپ کمدی ورزشی و خانم اسماعیلی بخش ورزش بانوان را بر عهده دارند.
تهیه کننده برنامه ضربه آزاد همچنین گفت : یکی از آیتم های برنامه که در سری جدید اضافه شد بخش استند آپ کمدی است که مسائل و مشکلات حوزه ورزش در قالب شوخی وطنز بیان می شود و بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و بازخورد های خوب ومناسبی داشته است.
اسلامی گفت : حدود 20 نفر از بخش های مختلف سازمان به عنوان عوامل پشت صحنه در هنگام پخش این برنامه زنده با ما همکاری دارند و از همکاران ورزشی نویس و روزنامه نگاران ورزشی همچون خانم مهری مصور والهه مولادوست و مسعود سعیدی به عنوان نویسنده و گزارشگر استفاده می کنیم و در اتاق فکر های برنامه از نظراتشان بهره مند می شویم که تاثیر بسزایی در کیفیت برنامه دارد.
تهیه کننده برنامه ضربه آزاد در پاسخ به این سوال که نقاط قوت و ضعف برنامه چیست افزود: به اعتقاد من دکور مناسب ، نحوه ی اجرا ، محتوای برنامه با محوریت نقد منطقی و کارشناسی از نقاط مثبت این برنامه است و پخش نشدن بعضی از آیتم ها به دلیل زمان محدود از نقاط ضعف برنامه است.
وی اضافه کرد: علت موفقیت برنامه استفاده مناسب از افراد تاثیر گذار و آشنا به حوزه ورزش و همچنین حضور مربیان و ورزشکاران است که این افراد در واقع همگی از جنس ورزش  هستند و نظرات تخصصی  آنها در برنامه به عنوان دیدگاههای کارشناسی عنوان می شود.
اسلامی با اشاره به اینکه علاوه بر پخش تلویزیونی در فضای مجازی نیز فعالیت داریم اظهار داشت: خوشبختانه بازخوردهای خوبی از مخاطبان  این برنامه ورزشی در فضای مجازی به دست ما می رسد و یکی از اهداف برنامه تاثیر گذاری بر ورزش استان است و این موج تاثییر گذاری به وضوح در تصمیم گیری مدیران ورزشی مشاهده می شود.
تهیه کننده برنامه ضربه آزاد گفت: تفاوت برنامه سازی در حوزه ورزش به شناخت درست از افراد و تفکرات و رابطه ها در این حوزه است که اگر فرد برنامه ساز تسلط کافی بر این حوزه نداشته باشد قطعا نمی تواند برنامه جذاب و مخاطب پسندی تولید کند. تغییر لحظه ای در کنداکتور برنامه، تصمیمات تاثیر گذار در هنگام تولید وپخش برنامه ، تسلط ، مدیریت شنیداری ، دیداری و بحرانی از نکات برنامه سازیهای ورزشی است.
سعید ساکت مجری برنامه ضربه آزاد ضمن تبریک موفقیت برنامه گفت : این موفقیت حاصل تلاش تیم 30 نفری برنامه سازی بوده است و در استانی که ورزش حرفه ای جایگاه والایی  دارد تولید چنان برنامه ایی ضروری است که خوشبختانه  با لطف خداوند و تلاش تهیه کننده و سایر دست اندرکاران، جایگاه  درخور وارزشمندی
 در مراکز استانها در تولید برنامه های ورزشی کسب نمودیم.
فرناز اسماعیلی مجری بخش بانوان برنامه ضربه آزاد یکی از دلائل موفقیت برنامه ضربه آزاد را داشتن اتاق فکر  و همچنین تحریریه ای از خبرنگاران ورزشی   دانست و افزود: اگر در تمامی برنامه های تلویزیونی اتاق فکر تشکیل شود سطح برنامه ها به  لحاظ کیفی ارتقاء می یابد. همفکری تحریریه ی خبرهای اختصاصی ورزشی وتحلیل نطرات  کارشناسان ورزشی هم که یکی دیگر از دلائل موفقیت این برنامه است  در بهبود وارتقاء سطح کمی و کیفی این برنامه تاثیرگذار میباشد
وی افزود: یکی از سیاست های این برنامه در حوزه ورزش بانوان شناسایی ورزشکاران توانمند و ناشناس در رشته های مختلف ورزشی است تا از این طریق بتوانیم این بانوان ورزشکار را تحت حمایت مسئولان و باشگاههای ورزشی قراردهیم.
اسماعیلی گفت : بازخوردهای خوبی  از مخاطبان به دست ما رسیده و پل ارتباطی خوبی بین مخاطبان وبرنامه سازان بر قرار شده است و این بازخورد ها  انرژی ما را برای ساخت بهتر برنامه  افزایش می‌دهد .
در ادامه مهری مصور نویسنده این برنامه ورزشی گفت : در سال های گذشته ورزش استان با وجود همه ظرفیت ها سهم چندان زیادی در صدا وسیمای مرکز اصفهان نداشت ولی خوشبختانه در سه سال اخیر این برنامه توانست صدای رسای ورزش نصف جهان شود.
نویسنده برنامه ضربه آزاد گفت : در این برنامه تلاش شده تا به همه جنبه های ورزشی استان پرداخته شود و حتی بخش ویژه ای برای ورزش بانوان در نظر گرفته شده است و این برنامه ورزشی توانسته جای خود را در بین علاقه مندان به ورزش و مخاطبان شبکه اصفهان باز کند و حتی پیام های متعددی از مخاطبان از شهرهای دیگر داریم که از طریق فضای مجازی برنامه را مشتاقانه دنبال می کنند.
مصور افزود: تلاش ضربه آزاد به نمایش گذاشتن توانمندی های ورزش اصفهان است و البته برای پخش نواقص و مشکلات با کسی تعارف نداریم و در این برنامه از ورزش بومی استان حمایت صد درصدی می شود و این موضوع باعث شده تا مخاطب احساس نزدیک تروصمیمانه تری به برنامه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه سوژه های برنامه بر اساس رخدادها و رویدادهای روز ورزش استان انتخاب می شود و گروه محتوایی برنامه در طول هفته درباره ی موضوعات مختلف بحث و تبادل نظر می کنند اضافه کرد: در کنار پخش زنده، فضای مجازی فعالی داریم که در برخی آیتم ها و سوژه ها مخاطبان نقش اصلی را ایفا می کنند.
نویسنده برنامه اظهار داشت: احترام به دیدگاه مخاطبان و دخیل دانستن نظرات آنها در راستای ارتقاء برنامه  یکی از  مهمترین دلائل موفقیت  برنامه است ؛ آیتم هواداری  از دیگر بخش های خلاقانه برنامه ضربه آزاداست بدین گونه که  طرفداران تیم های مختلف  ورزشی  در زمینه ی موضوعات متنوع در میزگردی با یکدیگر وارد تعامل ومشارکت سازنده میشوند که این  ارتباط دوسویه  باعث شده تا آنها به مخاطبان جدی، علاقمند وپر و پا قرص برنامه تبدیل شوند.
مصور گفت : در برنامه ضربه آزاد بازخورد های خوب وارزشمند وزیادی از طرف مخاطبان به دست ما می رسد  که ما سعی می کنیم در برنامه به پیام های مخاطبان پاسخ داده و موضوعی را بی پاسخ نگذاریم.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.