رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

انجمن مددکاري امام زمان عجّل ا... تعالي فرجه الشريف - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

انجمن مددکاري امام زمان عجّل ا... تعالي فرجه الشريف

Loading the player...

 

انجمن مددکاري امام زمان عجّل ا... تعالي فرجه الشريف در سال 1349 (حدود 40 سال پیش )

با همت جمعي از انسانهاي خيرانديش و با احساس و در پاسخ به نداي ملکوتي ا... ا... في الايتام  (خدا را ، خدا را در امر يتيمان درنظر آوريد) پدر يتيمان، حضرت علي عليه السلام در شهر تاريخي اصفهان شکل گرفت و راه و روش آن امام بزرگوار را درحمايت از خانواده هاي يتيم نيازمند ، سر مشق و برنامه  خويش  قرار داد.

اين انديشه به دنبال حادثه ي  ناگواري بود که در آن سرپرست يک خانواده بي بضاعت که به شغل کارگري ساختمان اشتغال داشت به علت سقوط در چاه جان خود را از دست داده و با بر جاي گذاشتن عائله اي سنگين و کودکاني خردسال، موجبات غم و اندوه همسايگان را فراهم ساخته بود .

در يکي از شبهاي احياي ماه مبارک رمضان، توسط يکي از برادران روحاني، توجه مردم به اين رويداد تلخ جلب گرديد و عزم جزم نمودند تا با جمع آوري اعانات مردمي به امرار معاش اين خانواده مصيبت ديده و بي پناه بشکل منظم و آبرومندانه اي  سر و سامان بخشند . بدين ترتيب زمينه فکري تأسيس اين نهاد خودجوش و مردمي پايه ريزي گرديد.

اين نهاد تازه تأسيس كه با امکانات محدود و جذب چند خانوار نيازمند ، سرپرستي تعدادي افراد يتيم را آغاز کرده بود، با افزايش کمک هاي مردمي و کسب تجربه هاي ارزشمند، به سرعت رو به گسترش نهاد و در سال 1349 بنام مقدس «منجي عالم بشريت حضرت آقا امام زمان(عج)» مزيّن گشت و رسماً به ثبت شركتها رسيد و تا امروز بيش از ده هزار خانواده يتيم نيازمند را در برنامه هاي وسيع و منظم تحت پوشش داشته است.

انجمن مدد کاري امام زمان (عج) به برکت استقبال پرشور مردمي و نيت خالصانه و عملکرد صادقانه بانيان خيرخواه آن به سرعت جايگاه واقعي خود را در سطح جامعه پيدا نمود و رفته رفته فرهنگ حمايت از يتيم ، اين خصلت فراموش شده انبياء و اوصياء الهي را در سرتاسر كشور احياء و به شکل کنوني ساماندهي کرد، بطوريكه امروزه شاهد تأسيس نهادهاي مشابه خود جوش و مردمي به صورت مستقل و با نامهاي گوناگون در بسياري از شهرهاي کوچک و بزرگ ميهن عزيزمان ميباشيم.

 

اهداف انجمن

- انجمن در راستای رسالت خویش خانواده هایی را تحت پوشش قرار  می دهد که وجود پر مهر پدر و نان آور خویش را از دست داده و کمبود های عاطفی و مشکلات مالی ، زندگی را برای آنان به حدی دشوار ساخته که در صورت قصور و غفلت ، ممکن است زیان های جبران ناپذیری برای جامعه به بار آید.

انجمن عمده کوشش و اولویت خویش را بر تعلیم و تربیت ، مراقبت های اخلاقی و پرورش استعدادهای فکری فرزندان یتیم ، تا نیل به رشد و خود کفایی متمرکز ساخته است.

- انجمن بر نقش مؤثر عاطفی مادران در کنار فرزندان، تأکید داشته و از آنان در خانه و کاشانۀ خودشان سرپرستی می کند و احترام به شخصیت نوجوانان را در سر لوحۀ برنامه های فرهنگی خویش قرار داده است.

- انجمن به نوجوانان یتیم می آموزد که گرچه یتمی رویدادی تلخ و ناگوار است، لکن بزرگان و اندیشمندان عالم ، اغلب یتیم بوده و رنج ها و محرومیت های ناشی از فقدان پدر روح آنان را برای نیل به مقامات عالی انسانی رشد و پرورش داده است.

- توجه به روحیات نوجوانان یتیم از طریق اردوهای آموزشی ، تفریحی و زیارتی و پر کردن ساعات فراقت آنان با برنامه های علمی و عقیدتی و تشویقهای مادی و معنوی برای گذراندن هرچه بهتر مراحل تحصیلی وکسب موقعیتهای ممتاز دانشگاهی و نیز توجه به آموختن فن و حرفه برای اشتغال وخودکفا ساختن آنان،همواره مورد توجه مشاوران و برنامه ریزان انجمن بوده است.

- انجمن در طول سالیان گذشته از نوجوانان یتیم تحت پوشش که درمعرض انحرافات و مخاطرات فراوان بوده اند ، انسانهایی با ایمان و لایق ، در کسوت معلم ، صنعتگر، پزشک ومهندس تربیت نموده که برخی از آنان هم اکنون در تشکیلات انجمن در زمرۀ خدمتگزاران خانواده های یتیم می باشند.

 

خدمات انجمن

انجمن در راستای رسالت خطیر خویش، ضمن توجه و تأکید بر ابعاد تربیتی و مراقبتهای اخلاقی ، خانواده های تحت پوشش را در تأمین نیازهای ضروری از جمله خوراک و پوشاک ، مسکن ، درمان و نیز اشتغال ،  ازدواج و تحصیل فرزندان از دبستان تا دانشگاه یاری می دهد که بخشی ازاین خدمات  در سال 1386 به جهیزیۀ 723 نوعروس و تحصیل650.دانشجو و 2675  دانش آموز یتیم اختصاص داشته است.

پذیرش خانواده های یتیم ، معمولا از طریق ارتباط مستقیم و یا  معرفی همسایگان  و  اقوام و پس از تحقیقات لازم و ضمن حفظ  احترام و آبروی خانواده ها انجام می گیرد.

انجمن مددکاری در طول  ساليان خدمتگزاری خانواده هاي یتیم را در سایۀ پر مهر مادر ،  در خانه و کاشانۀ خودشان سرپرستی کرده و آنان را به شرح زير یاری و مدد داده است:

 

1- تامین ارزاق و مایحتاج

·         اختصاص اعتبار دریافت ارزاق و مواد غذایی از فروشگاه انجمن برابر سرانه در هر ماه.

·         تامین گوشت گرم مصرفی خانواده ها یتیم از محل نذورات هر 15روز يكبار .

·         تامین پوشاک و کفش فرزندان و مادران و لباس ورزش و روپوش دانش آموزان ، دو نوبت در سال.

·         تأمین لوازم خانگی ، کالاهای مصرفی و فرش مورد نیاز  خانواده ها بر اساس نياز و ضرورت .

انجمن در ارائۀ خدمات خود به عواطف نوجوانان یتیم توجه کامل داشته و مسئولیت سرپرستی از آنها را به گونه ای ایفا می کند که خود را در میان خدمتگزاران و مربیان صمیمی و دلسوز یافته و کمبود ها و رنجهای ناشی از فقدان پدر را کمتر احساس نمایند.

 

2- تعلیم و تربیت

·         فراهم کردن امکانات تحصیلی برای  فرزندان یتیم از دبستان تا دانشگاه و تشویق آنان به شرکت در فعالیتهای علمی فوق برنامه.

·         بررسی وضعیت اخلاقی و تحصیلی دانش آموزان به طور دائم توسط مشاورین باتجربه .

·         برگزاری کلاسهای فراگیری قرآن کریم و آموزشهای اخلاقی و اجتماعی  ، توسط فرهنگیان و اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مادران و فرزندان

·         برخورداری خانواده های تحت پوشش از همکاری بانوان تحصیلکرده ، به عنوان مشاور در امور تربیتی و خانوادگی .

·         شکوفا سازی استعداد ها و تشویق دانش آموزان ممتاز، با اهدای جوایز و اعزام به اردوهای سیاحتی و زیارتی .

 

3-  بهداشت و درمان

·         برخورداری خانواده ها از درمانگاه ،دندانپزشکی و داروخانه انجمن

·         برخورداری خانواده ها از همکاری  تعداد زیادی از پزشکان متخصص در سطح شهر در امر درمان و مراقبت پزشکی بطور  افتخاری .

·         برخورداری از همکاری تعدادی از داروخانه های شهر در تأمین دارو به قیمت تجاری و پرداخت 20% هزینه ها توسط خانواده های تحت پوشش.

·         برخورداری خانواده ها از امکانات بیمارستانی و آزمایشگاهی و عینک طبی رایگان .

 

4-  تهیه و مرمّت مسکن

·         پرداخت اجاره بهای خانواده های یتیم و مرمّت واحدهای مسکونی آنان.

·         پرداخت هزینه لوله کشی آب ،فاضلاب،انشعاب برق و گاز خانواده های یتیم.

·         کمک به خانواده های یتیم در امر خرید ویا تعویض مسکن  با وام  قرض الحسنه .

 

5-      ایجاد اشتغال و درآمد

·         تشویق نوجوانان یتیم به فراگیری کارهای فنی و هنری و آماده ساختن آنان برای ورود به مشاغل آبرومند و مورد نیاز جامعه.

·         جذب همکاری برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی در واگذاری بخشی از فعالیّت هاي قابل انجام در منزل ، به خانواده های یتیم. آموزش و کمک مالی به آنان در تهیۀ چرخ خیاطی ، ماشین بافتنی و قالیبافی ، گلدوزی ، گلسازی ، خطاطی ، نقاشی و مينياتور ، معرق كاري  ، منبت كاري و امثال آن برای پر کردن وقت آزاد و افزایش درآمد آنان.

·         کاریابی برای جوانان یتیم در مشاغل آزاد ، شرکتها ، مؤسسات، واحدهای تولیدی و صنعتی و کمک مالی برای خوداشتغالی آنان.

بديهي است با فعال شدن خانواده ها و نزدیک شدن آنها به خودکفایی ، کمکهای مالی انجمن به مرور قطع ميشود لکن حمایتهای معنوی و مراقبتهای آموزشی و اخلاقی تا رفع نیاز ادامه خواهد یافت.

 

6-  ازدواج و جهیزیه

·         راهنمایی جوانان پسر و دختر در انتخاب همسرمناسب

·          همکاری در تحقیقات مقدماتی  و مورد نیاز ازدواج .

·         تأمین اقلامی از جهیزیۀ نوعروسان محروم از پدر شامل یخچال، پنکه ، بخاری ، فرش ماشینی ، لوازم آشپزخانه و سرویس غذاخوری و نیازمندیهای دیگر.

آدرس:

دفتر اصفهان :چهارباغ پائين تلفن 6-4461881-