جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

انتخابات 96 آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش خبر

.

انتخابات 96 آغاز شد


دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس با دستور وزیر کشور آغاز شد.

.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ تعداد واجدان شرایط رای دادن در انتخابات امروز 56 میلیون و 410 هزار و 234 نفر اعلام شده است که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار و 294 نفر  رای اولی هستند.

تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور که امروز واجد شرایط رای دادن هستند، دو تا دو و نیم میلیون نفر برآورد شده است که برای جمع آوری آرای آنان، در133 نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در 103 کشور جهان  310 شعبه رای گیری برپا شده است.
 
براین اساس، همه افراد متولد 29 اردیبهشت 1378 و قبل از آن می توانند در رای گیری امروز شرکت کنند.
 
بر اساس قانون همه واجدان شرایط رای دادن، با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند البته در داخل کشور هیچ کس نمی‌تواند با ارایه گذرنامه در انتخابات شرکت کند اما هموطنانمان در خارج از کشور چنانچه شناسنامه نداشته باشند قانون به آنها اجازه داده است با گذرنامه در انتخابات ریاست جمهوری برای یک بار شرکت کنند.
 
حدود یک میلیون و 500 هزار نفر کار اجرا و نظارت را در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی برعهده دارند.
 
حدود 300 هزار نیروی امنیتی و انتظامی هم تامین امنیت انتخابات امروز نیز را برعهده دارند.
 
تعداد شعب اخذ رای در انتخابات امروز 63 هزار و 429 شعبه و تعداد صندوق ها 130 هزار صندوق است و بیشترین شعب اخذ رای در استان‌های تهران، خراسان رضوی و مازندران قرار دارد.
 
در انتخابات امروز مردم، علاوه بر انتخاب رییس جمهور از میان چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری، چهار نماینده مجلس شورای اسلامی را در قالب انتخابات میان دوره ای مجلس انتخاب می کنند.
 
همچنین در انتخابات امروز، 39 هزار و 575  نماینده شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور انتخاب خواهند شد.
 
انتخابات میان دوره ای مجلس دهم در چهار حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر، اهر و هریس، اصفهان و بندرلنگه و بستک برگزار خواهد شد تا 4 نماینده باقیمانده مجلس شورای اسلامی در این حوزه ها تعیین شود.
 
انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا امروز در  141 شهر از 28 استان شامل 9 هزار و 752 شعبه، به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.
 
حدود 600 خبرنگار از 42 کشور به طور رسمی حضور مردم کشورمان را در انتخابات پوشش می دهند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.