جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

امامزاده یوسف (علیه السلام) شاهین شهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده یوسف (علیه السلام) شاهین شهر

Loading the player...

دانلود

در این زیارتگاه 3 امامزاده مدفون می باشند: امامزاده تاج الدین بن احمد بن شاه چراغ (علیه السلام)، امامزاده یوسف بن امام علی النقی (علیه السلام)، امامزاده ابوالقاسم بن ابراهیم بن موسی بن جعفر (علیه السلام).

به امامزاده سیدیوسف (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آستان امامزاده یوسف (علیه السلام) در شهرستان شاهین شهر، روستای سُه واقع شده است. این زیارتگاه قدمتی حدود 400 ساله
داشته و در طول سالیان اخیر مرمت و به مساحت آن اضافه شده است. مساحت داخل بقعه ضریحی فلزي از جنس آهن در ابعاد 3×5/1 روي سنگ مزار امامزادگان شریف قرار گرفته است. همچنین در کنار ضریح جدید فلزي زیارتگاه، ضریح چوبین امامزادگان نیز قرار دارد که به قدمت بناي مذکور افزوده است. تزیینات حرم که شامل دیوارهاي آن است که تا سقف ادامه دارد که
پاره اي به دوران صفویه و پاره اي دیگر به دوران قاجاریه می رسد. ارتفاع گنبد دو پوش به صورت کاشیکاري فیروزه اي
رنگ است که از کف 16 متر ارتفاع دارد.

 صحن زیارتگاه حدود 1000 متر بوده و مساحت بقعه به اضافه شبستان و رواق هاي آن نیز 1000 متر مربع می شود.

استان اصفهان ـ شهرستان شاهین شهر ـ روستای سُه.