جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

امامزاده محمد صالح علیه السلام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده محمد صالح علیه السلام

Loading the player...

آستانه امامزاده محمد صالح انار :اين بنا مرقد شريف يكي از فرزندان يا نوادگان امام موسي كاظم (ع) است كه بر اساس اقوال موجود در قرون اوليه اسلامي  در اين شهر زندگي مي كرده و همينجا دار فاني را وداع گفته است اكنون أرامگاه اين امامزاده شريف در ميان مردم انار و حتي شهر هاي ديگر از جايگاه ويژه أي بر خوردار است تاريخ دقيقي از بناي اوليه اين بقعه در دست نيست اما  بر سنگ مرقد تاريخ  757 ه.ق درج گرديده كه احتمالا تاريخ باز سازي اين بقعه مي باشد كه اين  تاريخ به دوران تسلط أل مظفر بر منطقه كرمان ويزد مربوط است هرچند كه قسمت تاريخي اين بنا در زير حجم عظيمي از سازه هاي جديد مدفون گرديده اما گنبدخانه و ايوان قديمي آن كه بسيار متناسب و شكيل اطراف قبر را فرا گرفته اند  به علاوه گچبري هاي نفيس داخل آن كه تركيب خاص خود را دارد چشمهاي زيبا پسند  را به شوق مي آورد اين بنا در شمال شهر واقع شده است.آستانه آن متشکل ازگنبدخانه -ايوان - شبستان - صحن جديد و صحن قديم مي باشد که قديمي ترين قسمت آن  گنبدخانه و ايوان آن است که از شاهکارهاي معماري قرن هشتم مي باشد. گنبد خانه متعلق به دوره ايلخانان مي باشد.

موقعيت جغرافيايي شهرستان انار:
انار از لحاظ تقسيمات كشوري يكي از شهرستانهاي تابعه استان کرمان مي‌باشد كه وسعتي بيش از 3100 كيلومتر مربع دارد. اين شهرستان از شمال و شمال غربي به شهرستان يزد و از شرق و جنوب شرقي به شهرستان رفسنجان و از جنوب به شهربابک محدود شده است. مركز اين شهرستان شهر انار مي‌باشد كه در 30 درجه و 53 دقيقه عرض شمالي و 55 و 18 دقيقه طول شرقي واقع شده است اين شهر در بين جاده يزد ـ رفسنجان و بر سر دوراه تهران ـ بندرعباس و تهران ـ کرمان قرار گرفته و به علت همين وضعيت از موقع نسبي ويژه‌اي برخوردار است فاصله اين شهر تا مركز استان(شهر کرمان) 210 كيلومتر مي‌باشد که دراين شهر امامزاده سيد محمد صالح يکي از نوادگان اميرالمومنين عليه السلام وجود دارد .

اقدامات عمراني امامزاده صالح:
اين امامزاده به بركت وجود اهالي خير و مديريت لايق و توانمند حاج اكبر هادي زاده (مدير داخلي بقعه متبركه حضرت محمد صالح انار )بسيار با شكوه و با عظمت ساخته شده است و داراي دو صحن بوده كه يكي صحن آقا اميرالمومنين و ديگري صحن انقلاب اسلامي كه تمام كارهاي دو صحن به اتمام رسيده پروژه هايي كه در بهار 89 به همت آقاي هادي زاده و همكاري هيئت امناي محترم به اتمام رسيده اين اقدام از جمله اقدامات چشم گيراين امامزاده بوده است.
طرح آماده سازي تربت خانه كه مبلغي نزديك بر 200 ميليون ريال هزينه بر بوده است ( از محل ياري خيرين) به علت اينكه ميراث فرهنگي اجازهْ فعاليت در تربت خانهْ 700 سالهْ اين امامزادهْ واجب التعظيم را نمي دهد تنها فعاليتي كه هادي زاده قادر به انجام آن بوده اند كاشي كاري يك مترو نيم از اطراف ضريح مطهر بوده و گچ اندود كردن مابقيه تربت خانه مطهر از جمله اقدامات عمراني اين امامزاده بوده است.
طرح دوم قسمتي كه مربوط به قبور شهدا بوده با همكاري خيرين و از بودجهْ امامزاده كاشي كاري شده كه به شكل بسيار زيبايي درآمده است كه مبلغي بالغ بر 700 ميليون ريال هزينه در بر داشته است .
پروژه سومي كه در دست اقدام است و در بهار 89 در سال همت مضاعف و كار مضاعف شروع شده است پروژهْ دو سر درب مطهر صحن آقا اميرالمومنين است كه هزينه اي بالغ بر 600 ميليون ريال برآورد هزينه شده كه تا يك ميليارد ريال به اتمام خواهد رسيد كه آن هم خبر از لياقت و توانمندي جناب آقاي هادي زاده دارد كه با تعاملي كه با خيرين شهرستان انار دارند موفق شدند كل هزينه را از يكي از خيرين دريافت كنند.
پروژه هاي ديگري اعم از درب سازي هاي حرم مطهر در دست اقدام بوده که به ياري خداوند متعال د ر سه ماههْ دوم سال 89 به اتمام رسيد.
پروژه بعدي كه در امامزاده واجب التعظيم حضرت محمد صالح انار وجود دارد امامزاده اي كه حداقل تربت خانه مطهرشان 700 سال قدمت دارد پروژه محوطه سازي ترمينال امامزاده است كه در سال گذشته اين ترمينال به بهره برداري رسيده که تا آخر سه ماههْ دوم سال 89 به اتمام رسيد .


فعاليت هاي فرهنگي:
برگزاري جلسات تفسير قرآن کريم، برگزاري محافل انس با قرآن ، برگزاري ويژه برنامه هاي شهادت و ولادت ائمه، برگزاري مسابقات قرآني، استقبال و پذيرايي از مهمانان نوروزي، از جمله فعاليتهاي فرهنگي در اين بقعه مي باشد