جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

امامزاده عبدالله (ع) درهمدان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده عبدالله (ع) درهمدان

Loading the player...

دانلود

امامزاده عبدالله همدان، میدان امامزاده عبدالله همدان، به علت وجود این بارگاه مطهر در وسط آن از شهرت زیادی برای اهالی شهر برخوردار است. این مکان مقدس مدفن دو امامزاده می باشد که پدر و پسر هستند: احمد (پدر) و عبدالله (پسر)، ولیکن شهرت این بارگاه به امامزاده عبدالله مشهور است. بنای جدید و تحولات بسیاری در بازسازی معماری آن در سال ۱۳۷۵ انجام شده است.

امامزاده عبدالله در وسط میدانی با همین نام در دل شهرستان همدان واقع شده است که در آن دو مزار وجود دارد. این مزار ها متعلق به پدر و پسری سادات با نام‌ های احمد و عبدالله است که نسب این دو امامزاده به امام موسی کاظم (ع) بر می‌ گردد. مردم همدان اعتقادات زیادی به این امامزاده دارند و پس از برآورد شدن حاجاتشان، نذورات خود را در این محل ادا می‌ کنند.

این دو امامزاده از پیشوایان دین و بزرگان علم نیز بوده‌اند و نسب برخی از رجال علم و تقوی به این دو منتهی می‌ شود. در حدود سال ۲۹۴ هجری قمری که مصادف با آغاز خلافت المقتدر بالله عباسی بوده، احمد به شهادت می‌ رسد.

بنای این امامزاده در سال‌ های اخیر دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است و بنای کنونی به جای بنای قدیمی که طاق سنگی چهار ضلعی با گنبدی از شیروانی بود، ساخته شد. ضریح روی مزار، مشبک، آهنی و نوساز است. مردم همدان اعتقاد زیادی به این امامزاده‌ ها دارند و به همین جهت معمولاً پس از برآورده شدن حاجاتشان، نذورات خود را در این محل ادا می‌ نمایند.

یکی دیگر از اعتقادات مردم نسبت به این امامزاده این است که عروس و داماد برای تبرک و آغاز زندگی سعادتمندانه، دور این امامزاده طواف می‌ کنند. ار آنجایی که همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین و یک شهر توریستی است، باید این اماکن متبرکه از جمله امامزاده عبدالله را به یک قطب فرهنگی و محلی برای آرامش و آسایش مردم تبدیل کنیم.

در سال های اخیر، تغییر و تحول بسیاری در این بنا صورت گرفته و بنای کنونی به جای بنای قدیمی که طاق سنگی چهار ضلعی با گنبدی از شیروانی بود، ساخته شد. ضریح روی مزار، مشبک آهنی و نوساز است. مزارها متعلق به پدر و پسری از سادات به نام های احمد و عبدالله بن احمد از اولاد با واسطهٔ امام موسی بن جعفر است.

آرامگاه امام‌زاده عبدالله در همدان، در وسط میدانی به همین نام واقع شده و مدفن دو امام‌زاده است، كه پدر و پسر هستند.

نام‌های این دو امام‌‌زاده احمد (پدر) و عبدا... (پسر)، است؛ ولی امامزاده به نام عبدالله شهرت یافته است.

این دو امام‌زاده، علاوه بر كسوت سیادت و امام‌زاده بودن، از اعلام دین و پیشوایان بزرگ و ناشران علم و قسط، مربی نفوس و مجری حدود بوده‌اند و نسب تعدادی از رجال علم و تقوی، به این دو منتهی می‌شود.

به هنگام تسلط قرامطه بر شهرهای غربی ایران (حدود ۲۹۴ هجری) كه مصادف با آغاز خلافت المقتدرباا... عباسی بوده، احمد به شهادت می‌رسد.

نصب این دو امام زاده به امام موسی كاظم بر می‌گردد. در این امام‌زاده آمده است:
«
قتیل القامطه جناب احمد بن محمد ابن ابراهیم بن عبیدا... بن موسی الكاظم (ع
«
جناب عبدا... بن احمد بن محمد بن براهیم بن عبیدا.. بن موسی الكاظم (ع

از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۵۷ساختمان قبلی بقعه این امام‌زادگان تخریب و بنایی جدید به جای آن احداث شد.

 

این مكان به دلیل اینكه وسط استان واقع است مسیر حركت به آن از جاده اصلی امكان‌پذیر بوده وگردشگر می‌تواند ازامكانات رفاهی داخل شهر استفاده نماید.

آدرس این امام‌زاده: همدان - میدان امام زاده عبدا... است