جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

امامزاده شاه زید شهرضا اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده شاه زید شهرضا اصفهان


متن
آستان امامزاده شاهزید (علیه السلام) در شهرستان شهرضا، در فاصلة 23 کیلومتری دهاقان و 33 کیلومتری شهرضا در بیرون روستای پوده واقع شده است. ساختمان بقعه بنایی با مصالح خشت و گل و زیر بنایی 100 متری دارد و گنبدی خشتی سبز رنگی که ارتفاع از کف به 12 متر می رسد روی بقعه قرار گرفته است. ضریحی فلزی از جنس آهن و رنگ آمیزی شده داخل بقعه روی سنگ مزار در داخل حرم امامزاده شاه زید (علیه السلام) قرار گرفته است. بقعة فوق فاقد هر نوع تزئینات گچ کاری، آینه کاری و کاشیکاری است. در کنار این بقعه آرامگاه اهل قبور اهالی دارد. امامزاده شاه زيد در روستاي پوده . اهالي محل عقيده دارند كه او شاه زيدبن محمدبن حنفيه است كه بعد از شهادت  سر آن در اصفهان وتن او در اين محل دفن گرديده است.
نسب این امامزاده بنا به اعتقاد مردم به حضرت امام سجاد (علیه السلام) می رسد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

استان اصفهان ـ شهرستان شهرضا ـ بخش مرکزی ـ روستای پوده.