جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

امامزاده سیده صالحه خاتون - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده سیده صالحه خاتون

Loading the player...


امامزاده سیده صالحه خاتون
بقعه امامزاده سیده صالحه خاتون در یک منطقه جلگه ای در بیابانهای لم یزرع در جنوب غربی روستای اذان در 1975 متر ارتفاع از سطح دریا در طول و عرض جغرافیایی( َ24 ، ْ33 )و ( َ 09 ، ْ51 ) از توابع بخش میمه، در کنار جاده ( قدیمی ) شهرستانهای فریدن، علویجه و دهق با گلپایگان و کاشان قرار گرفته است.
به لحاظ اهمیت، منطقه، درازمنه قدیم زمانی تابع شهر قم، زمانی تابع شهر اراك و زمانی نیز تابع شهرکاشان یا شهر اصفهان بوده است. راه دسترسی به امامزاده از اتوبان تهران - اصفهان از داخل شهر میمه و شهر وزوان می‌گذرد. فاصله امامزاده از اتوبان تهران - اصفهان گرچه بیش از دو کیلومتر نیست ولی خرابی راه و دشواریهای ناشی از آن این مسافت را برای زائران بیش ازچند فرسنگ می نماید.
مردم ايران پس از گرايش به اسلام با توجه به فرهنگي که داشتند نسبت به ائمه اطهار علاقه وافري نشان مي دادند. در خلال جنگ هاي مسلمين با ايرانيان شماري از صحابه و منسوبين به ائمه اطهار ( ع ) درايران شهيد شدند و بعدها قبور اين شهداء مامن و محل راز و نياز مردم شد.
پس از آن نيز با حضور علي ابن موسي الرضا ( ع ) که همراه خانواده خود از عربستان به ايران کوچ کردند کم کم طايفه بني هاشم به لحاظ وضعيت خفقان آميز خلفاي عباسي و گرايش ايرانيان به تشيع به طرف ايران مهاجرت کردند.
با شهادت امام رضا ( ع ) بني عباس به دستور خلفاي وقت براي از بين بردن کانونهاي مبارزه دست به کشتار امامزاده ها و نوادگان منسوب به امامان زدند و به اين ترتيب، جوانان بني هاشم براي فرار از کشتار دسته جمعي و مبارزه عليه حکام ظلم و جور به اقصي نقاط ايران کوچ کردند ، ولي بعدها به کمک خائنان و بردگان زر و زور دستگير و به شهادت رسيدند ( امروز به يقين کمتر امامزاده اي وجود دارد که به مرگ طبيعي فوت شده باشد اکثراً بر اثر جنگ و گريز به درجه شهادت نائل شده اند )
******
امامزاده سيده صالحه خاتون يکي از اين بزرگواران است که به خطه ميمه ، حيات و به مردمش نور ايمان و اميد به زندگي عطاء نموده است.
شاهزاده جهان رخ ملقب به سيده صالحه خاتون فرزند بلافصل امام موسي بن جعفر ( ع ) و خواهر ناتني امام رضا ( ع ) و حضرت معصومه ( ع ) است كه از نسب مادري به يکي از نوادگان امام حسن ( ع ) مي رسد. اين امامزاده عظيم الشأن در 22 رجب سال 207 هـ .ق در روستاي ازان فوت نمودند و در مسجدي که اکنون امامزاده و مرقد اين بزرگوار است به خاک سپرده شدند.
اين امامزاده تنها زيارتگاه و امامزاده موجود درمنطقه ميمه است که مورد احترام اهالي و مأمن و مأواي دردمندان و شيفتگان خاندان عصمت و طهارت است. بيشتر اهالي اين منطقه را، رسم بر اين است که نذرشان را در جوار خاک سيده صالحه خاتون ادا نمايند و اين اعتقاد رايج است در قلبهاي مردم اين خطه، اين اعتقاد خود گواهي است بر اوج شناخت مردم پاک نهاد اين ناحيه از آن بزرگوار و دليلي است بر نفوذ اين بزرگوار در دلها.