بازگشت به صفحه کامل

امامزاده سلطان سیداحمد (علیه السلام) ـ درب بهشت

امامزاده سلطان سیداحمد (علیه السلام) ـ درب بهشت


امامزاده سلطان سیداحمد (علیه السلام) ـ درب بهشت

نسب شریف امامزاده سلطان سیداحمد با چهار واسطه به امام موسی کاظم (علیه السلام) منتهی می شود که از قرار ذیل است: سلطان سیداحمد ابوالغنانم بن محمد ابی جعفر بن علی ابی الحسن الکرمان ابن ابراهیم العزیز الکوفی بن محمد ابن الامام موسی الکاظم (علیه السلام). علت شهرت او به سلطان سیداحمد نیز آشکار است زیرا او هم ریاست معنوی و هم ریاست مادی شهر جیرفت و نواحی آن را به عهده داشته، چنان که از کنیه او پیداست وی به ابوالغنایم مکنی بوده که این حکایت از داشتن غنایم و باغات زیاد در منطقه جیرفت بوده است. به امامزاده سلطان سیداحمد (علیه السلام) معروف می باشد.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

این بقعه باشکوه در شهر درب بهشت، مرکز بخش ساردوئیه در90 کیلومتری شمال غرب شهر جیرفت، در یک موقعیت پایکوهی واقع شده است. ساختمان بنا شش ضلعی است و گنبدی عرقچینی کوتاه با ساقه ای باریک بر بنا تعبیه شده و نمای گنبد، با کاشی کاری زیبا تزئین یافته است. ارتفاع گلدسته در حال ساخت آن 20 متر است. اصل بنا مربوط به دوره تیموری بوده که در زمان صفوّیه و قاجارّیه تجدید بنا شده است. حرم مطهّر امامزاده سیّد احمد در شمال باغی از گردو و صنوبر ساخته شده است. استان کرمان – شهرستان جیرفت – بخش ساردوئیه – شهر درب بهشت

Loading the player...