امامزاده بی بی ناز (علیها السلام)

نسب ایشان بنا به اعتقاد مردم و اهالی و معتمدین محل به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. ایشان نوة سیدعلاء الدین حسین (علیه السلام) بوده که در شیراز مدفونند و دختر امامزاده امام شهید بوده که در استان فارس مدفون می باشند.

به امامزاده بی بی ناز (علیها السلام) معروف می باشد.

اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش

 

آستانه امامزاده بی بی نازبانو (علیها السلام) در شهرستان سمیرم، بخش مرکزی، شهر حنّا، خیابان امامزاده واقع شده است. مساحت زیر بنای بقعه حدود 200 متر و زیر بنای مسجد دو طرف آن به 450 متر مربع می رسد. این بنا تا تاریخ 1372 اتاقی با مصالح خشت و گل بوده که به همت اهالی و خیرین و اداره اوقاف شهرستان سمیرم بنای جدید جایگزین بنای قدیمی آن گردیده است. ضریحی فلزی از جنس آلومینیوم در ابعاد 1×2 روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار داشته و گنبدی از جنس آهن و دو گلدسته نیز در کنار آن که ارتفاع آن از کف به 12 متر می رسد روی بقعه قرار دارد. بنا بقعه فوق فاقد هر گونه تزئینات گچ بری و آینه کاری و کاشیکاری می باشد.

استان اصفهان ـ شهرستان سمیرم ـ بخش مرکزی ـ (30 کیلومتری شهرستان سمیرم، بین استان فارس و یزد) شهر حنّا، خیابان کوی امامزاده.

Loading the player...