جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

امامزاده احمد (ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده احمد (ع)

Loading the player...


متن امامزاده احمد«ع
امامزاده احمد«ع»بن عباس ازنوادگان قمر بنی هاشم وقتی از ورود معاندین به چهل حصاران (کاشان فعلی) مطلع شد شب را در روستای بیجن (آرنجن کنونی) سکنی گزید و حتی این خبر به اطلاع معاندین رسید، آنان روستا را محاصره کردند و آن بزرگوار مجبور شد با یاران کم و اندک خود به دفاع بپردازد.
در کتاب بحرالمناقب آمده است که آن حضرت در حمله اول دشمن ۱۸۳نفر (یا به قولی ۱۸۶نفر) از آن جماعت را به قتل رساند و این نبرد تا غروب خورشید ادامه یافت، گروهی از منافقان از تاریکی شب استفاده کرده و از مخفیگاه وی مطلع شدند، درحالی که آن حضرت درحال عبادت بودند برسر آن بزرگوار ریخته و چنان با ضربت شمشیر برسر آن امامزاده فرود آوردند که تا محل پیشانی آن حضرت را شکافت و آن زاده و سلاله حیدری رامانند جد بزرگوارشان حضرت علی«ع» در محراب نماز به شهادت رساندند.
در آن زمان، بزرگ آن قریه شخصی به نام شیخ ناصری بود که از محبین اهل بیت عصمت و طهارت بوده اند، لذا پس از شهادت آن بزرگوار جنازه را از میان خاک و خون برداشته و در قریه فوق الذکر دفن کرده و سایبانی از گل و خشت خام جهت علامت بر بالای تربتش ساخت.
سفر امام حسن عسگری«ع» به ایران و گذر از آرنجن
هنگامی که امام حسن عسگری«ع» برای زیارت قبر امام هشتم(ع) به شهر طوس روانه شد در روستای بیجن (آرنجن کنونی) به زیارت تربت آن بزرگوار رفتند، آن امام بزرگوار یک شبانه روز آب قنات روستا را خریدند و وقف بقعه آن امامزاده کردند.
ساختمان قدیمی این بقعه در طی سالیان و پس از بارها تخریب و بازسازی به شکل فعلی که از گل و خشت و در دو اتاق ساخته شده بود، تخریب شد وهم اکنون طرح جامع آستان مقدس در دست اجرا است. پس از شناسایی و پیدا شدن تذکره و شجره نامه این امامزاده، هیئت امناء تصمیم به بازسازی و فراهم کردن امکانات جهت رفاه حال زائرین این مکان مقدس کردند و در همین راستا با همکاری یکی از مهندسین شهرستان کاشان نقشه جامعی برای این مکان تهیه شد که از امکانات رفاهی و… تکمیل بود، برای اجرای این امر ساختمان قدیمی تخریب و بر سر مزار یک اتاق بطور موقت ساخته شد و عملیات زیرسازی و شناژبندی آن با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰میلیون ریال آغاز شد.
و همزمان با کمک خیرین و کمک های مردمی، ضریحی از آلومینیوم ساخته و نصب شد،
عملیات نصب گنبد امامزاده احمد(ع) در روستای آرنجن کاشان به عنوان یکی از بزرگترین گنبدهای زیارتی استان اصفهان در ابعاد ۱۳*۱۳ متر و با ارتفاع ۳۰متر با هزینه ای بالغ بر ۸۵۰ میلیون ریال آغاز شده که ۶۵۰ میلیون ریال آن از سوی کمک های مردمی تأمین شده است.
بارگاه ملکوتی امامزاده احمد«ع» در زمینی به مساحت ۱۲هزارمترمربع و زیربنای ۷هزار مترمربع در حال بازسازی و ساخت