سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آسیاب ریگاره محمدیه نایین - نمایش محتوای مجازی

 

 

تولیدات و آثار

آسیاب ریگاره محمدیه نایین

آسیاب ریگاره محمدیه نایین


دانلود

آسیاب آبی ریگاره در محمدیه شهر نائین به عنوان یکی از شاهکارهای معماری و هنری شهرستان نائین محسوب می گردد . این آسیاب با تلاش اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین و با همکاری کارشناسان و مردم محله محمدیه نائین کشف و از دل خاک نمایان گردید.

این آسیاب با تکنیک و روش کند و با وسعت بسیار زیاد به طول حداقل 90 متر و عمق 25 متر در دل خاک حفر شده و ایجاد گردیده .سنگهای بزرگ این آسیاب با طرز عجیبی بوسیله آب قنات بسیار قدیمی کیخسرو در عمق 18 متری در زیر زمین به طرف تنوره آسیاب هدایت و با فشار زیاد برروی چرخ های آسیاب فروریخته و آن را به حرکت در می آورده است .

ورودی اصلی آسیاب در عمق سه متری ایجاد و در زیر زمین پس از عبور از دالانی بزرگ به طول 60 مترو با شیب بسیار تند به مرکز اصلی و محل اصلی آسیاب می رسیم . این دالان باارتفاع متغیر 2 مترتا 4 متر و با شیب بسیار تندو به صورت عجیبی حفر شده است در محوطه اصلی آسیاب در عمق 25 متری به فضاهای متعدد از جمله اتاقها و محل اسطبل و محل قرارگرفتن سنگهای آسیاب و تنوره برخورد می نمائیم .دراین قسمت سکوهائی جهت قراردادن کیسه های گندم و آرد تعبیه شده و بوسیله احشام از جمله اسب و الاغ و حتی شتر بارها و گندمها حمل می شده است براساس گفته های اجدادی محل ، این آسیاب در زمان کیخسرو و بیش از 2000 سال قدمت ساخته شده است چنانکه چندین ضرب المثل بسیار قدیمی به این آسیاب منسوب می باشد.

مطمئنا" برای ایجاد و احداث این آسیاب علم و تجربه بسیار زیاد و صبر و تحمل ،ایمان و پشتکار فراوانی نیاز بوده ،چنانکه مطالعات متعددی درخصوص ،فاصله ورودی و قنات ، شیب زمین ، انتخاب محل ، استحکام خاک ، قدرت آب درآن زمان انجام شده و باطراحی دقیق کاملا" علمی این آسیاب احداث و ایجاد گردیده است .

آدرس کوتاه :