جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

آسیاب آبی محلات اراک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آسیاب آبی محلات اراک

Loading the player...

آسیاب‌آبی محلات

آسیاب‌آبی محلات

نام

آسیاب‌آبی محلات

کشور

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ca/Flag_of_Iran.svg/23px-Flag_of_Iran.svg.png ایران

استان

استان مرکزی

شهرستان

محلات

اطلاعات اثر

کاربری

آسیاب

دیرینگی

دوره قاجار

دورهٔ ساخت اثر

دوره قاجار

اطلاعات ثبتی

شمارهٔ ثبت

۲۳۷۸۶

تاریخ ثبت ملی

۲۵ آبان ۱۳۸۷

 

آسیاب آبی محلات مربوط به دوره قاجار است و در محلات، سرچشمه محلات واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۷۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

آسیاب های آبی جزو قدیمی ترین و ارزشمندترین آسیاب های ایران است که برای آسیاب گندم و جو و سایر غلات مورد استفاده قرار می گرفتند. یکی از این آسیاب های آبی در شهرستان محلات واقع شده که قدیمی ترین آسیاب آبی استان مرکزی است و در سال ۱۳۸۷ به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

متاسفانه این آسیاب تاریخی در چندسال اخیر با بی توجهی هایی روبرو بوده است و از آنجا که مالک خصوصی دارد و هنوز به تملک درنیامده است، در حال تبدیل شدن به مخروبه و زباله دانی است و حال و روز خوشی ندارد. مسئولین امر نیز به دلایلی از قبیل کمبود اعتبار آن را جدی نمی گیرند و توپ را در زمین یکدیگر می اندازند و این مکان امروز به مأمنی برای مرغ و خروس ها تبدیل شده است.                                                      قدیمی‌ترین آسیاب آبی استان مرکزی که قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش و دوران صفویه برمی‌گردد در حالی سال ۱۳۸۷ به عنوان اثر ملی ثبت شد که امروز این مکان به لانه مرغ و خروس‌ها و محلی برای انباشت زباله تبدیل شده است.

مساحت قبلی این آسیاب حدود ۱۵۰۰مترمربع بوده که در حال حاضر تنها ۴۰۰ مترمربع آن باقی مانده است.

متأسفانه این آسیاب تاریخی در چند سال اخیر با بی‌توجهی‌هایی روبه‌رو بوده و از آنجا که مالک خصوصی دارد و هنوز به تملک درنیامده، به مخروبه و زباله‌دانی تبدیل شده است. مسئولان مربوطه نیز به دلایلی از قبیل کمبود اعتبار آن را جدی نمی‌گیرند و توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند و این مکان با تابلوی یک اثر تاریخی و ملی، امروز به مأمنی برای زباله‌ها و لانه مرغ و خروس‌ها تبدیل شده است

زمین اصلی این آسیاب آبی حدود ۱۵۰۰ مترمربع بوده و زیربنای آسیاب نیز حدود ۴۰۰ مترمربع  و زمین این ملک در قدیم دارای درختان میوه، گردو و صنوبر بوده که اکنون به خیابان و میدان تبدیل شده است» این توضیحات را بهمن صمدی یکی از مالکان آسیاب آبی می‌دهد و از آمادگی مالکان برای فروش ملک خبر می‌دهد.